XIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy (relacja)

W dniach 22-25.08.2024 w ośrodku Wrota Mazur w Imionku koło Pisza na Jeziorze Roś odbyły się kolejne, już XIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Regaty, organizowane tradycyjnie przez Okręgową Izbę Aptekarską w Olsztynie, były kolejna okazją do spotkania i integracji farmaceutów z całej Polski. W Mistrzostwach wystartowały 24 żaglówki klasy Delphia 21. Zmagania były zaplanowane na dwa dni. W piątek 23.08.24 pogoda sprzyjała żeglarstwu. Wiatr wiał z prędkością około 10 m/s, czyli 5 stopień w skali Beauforta, w porywach więcej. Bez przeszkód udało się rozegrać 5 emocjonujących wyścigów.

Drugi dzień zawodów miał być szansą do dalszych zmagań i rozegrania wyścigu długiego. Niestety w sobotę wiatr ucichł i z powodu flauty sobotnie regaty zostały odwołane. Słoneczna pogoda sprzyjała za to integracji na wodzie, na statku pasażerskim zorganizowanym dla kibiców, na kajakach i podczas pływania wpław. Wieczorem była szansa na pośpiewanie szant przy ognisku oraz na integrację taneczną.

Wyniki z pierwszego dnia zawodów okazały się tymi ostatecznymi. Brak wiatru nie dał szansy na odegranie się.

Wygrała załoga PKIA z Bydgoszczy ze sternikiem Bernardem Witkowskim, drugie miejsce zajęła załoga z OIA Łódź z Wiktorem Napiórą jako sternikiem, trzecie miejsce zajęła załoga z OIA Warszawa ze sternikiem Maciejem Drogowskim. Wysokie, szóste miejsce zajęła załoga kobieca z OIA w Olsztynie i Joanną Naruszewicz za sterami.

Dwie krakowskie załogi reprezentowane przez Jakuba Czerwonego i Przemysław Szybkę zajęły piąte i dziewiąte miejsce.

Wśród firm farmaceutycznych wygrała załoga z Cephamedu, drugie i trzecie miejsce zajęły załogi z Berlin-Chemie.

Bardzo dobrze zorganizowane XIII Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy cieszą się dużą popularnością wśród farmaceutów i od lat mają wysoki poziom zmagań sportowych.

Krakowska Izba Aptekarska już kilka razy stawała na podium.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy farmaceutów z krakowskiej OIA do udziału w przyszłym roku!