Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

12
kwiecień
2015

„Aptekarz i majoliki”

O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej

http://oia.krakow.pl/storage/aptekarz_i_majoliki-okladka.gif

Iwona Dymarczyk

„Aptekarz i majoliki”
O Mateuszu B. Grabowskim i jego krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej

Wydanie pierwsze
Rok wydania 2015
Oprawa miękka
Objętość 256 stron
Format 170 x 240 mm
Kategoria farmacja/biografie

ISBN 978-83-62564-67-5

Książkę „Aptekarz i majoliki...” można czytać na dwa sposoby: skupiając się na biografii niezwykłego polskiego farmaceuty, Mateusza B. Grabowskiego (1904-1976), albo na kolekcji zabytkowej ceramiki ze zbiorów Muzeum Farmacji w Krakowie. Monografia ta składa się bowiem z dwóch części, w pierwszej poznajemy drogę życiową oraz osiągnięcia Mateusza B. Grabowskiego – absolwenta Oddziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, warszawskiego inspektora farmaceutycznego, żołnierza Września 1939 r., następnie Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po II wojnie światowej jednego z najbardziej kreatywnych przedstawicieli emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii. Grabowski okazał się utalentowanym biznesmenem, a także mecenasem i kolekcjonerem dzieł sztuki. Już w 1948 r. założył w Londynie aptekę i firmę Grabowski Export-Import Ltd., specjalizującą się w sprzedaży wysyłkowej leków do Polski i innych krajów tzw. Bloku Wschodniego. Po dziesięciu latach założył też galerię sztuki współczesnej Grabowski Galery, która była oparciem dla polskich artystów, a także miejscem promowania młodych utalentowanych twórców. Wśród artystów, którzy tu wystawiali byli m.in.: Józef Czapski, Wojciech Fangor i Magdalena Abakanowicz. Zaczynało tam swoją karierę kilku uznanych dzisiaj brytyjskich twórców np. Michael Kinder i Derek Boshier. W 1975 r. Grabowski założył w Londynie fundację swego imienia M.B. Grabowski Fund, której zadaniem jest propagowanie kultury, historii i wiedzy o Polsce wśród społeczeństwa brytyjskiego. W tym samym roku hojnie obdarował polskie muzea. Swoją kolekcję dzieł sztuki współczesnej, liczącą 386 dzieł, przekazał do Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Sztuki w Łodzi. Rok później przesłał do krakowskiego Muzeum Farmacji kolekcję zabytkowej ceramiki aptecznej, która stała się tematem drugiej części omawianej książki.
Swoistym komentarzem do biografii M. B. Grabowskiego jest druga część monografii, która dostarcza szczegółowej wiedzy na temat kolekcji 83 naczyń ceramicznych wykonanych w różnych europejskich manufakturach od XVI do XX w. Największą grupę stanowi 48 majolik włoskich, m.in. z Faenzy, Urbino, Deruty czy Pesaro. Analiza kolekcji pozwoliła nie tylko na ocenę jej wartości historyczno-artystycznej, ale także na rozpoznanie funkcji poszczególnych naczyń, a dzięki rozszyfrowaniu nazw na ich kartuszach można było poznać skład i zastosowanie dawnych preparatów leczniczych. Jednym z walorów opracowania jest jego przydatność dla innych badaczy, którzy mogą znaleźć w książce punkt odniesienia dla własnych analiz. Jest to pierwsze opracowanie tego typu obiektów muzealnych w polskiej literaturze przedmiotu, a równocześnie jedno z pierwszych opracowań grupy eksponatów w zbiorach krakowskiego Muzeum Farmacji. Książka jest adresowana do farmaceutów, a zwłaszcza historyków farmacji, a także historyków sztuki, muzealników, kolekcjonerów oraz miłośników zabytków z dawnych aptek.26
listopad
2014

„Receptura apteczna płynnych postaci leków”

http://oia.krakow.pl/storage/20141126_book_receptura%20apteczna_s.jpg
Tytuł: „Receptura apteczna płynnych postaci leków w teorii i praktyce”
Autor: dr hab. n. farm. Leszek Marszałł (aptekarz praktyk)

Książkę można kupić w biurze OIA w Krakowie – cena 45 zł25
październik
2013

„O starożytnych antidotach, złotych pigułkach

i innych sprawach związanych z historią farmacji”

http://oia.krakow.pl/storage/zbbela_bk.jpg

Książkę Zbigniewa Beli można kupić za pośrednictwem strony internetowej wydawnictwa Medycyna Praktyczna (www.mp.pl zakładka "księgarnia").
Cena detaliczna: 120 zł, cena powyżej 20 egzemplarzy – 100 zł.15
listopad
2012

Jesienne Spotkanie z Poezją

W dniu 10 listopada br. w lokalu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbyło się niecodzienne spotkanie miłośników poezji i prozy mgra farm. Krzysztofa Kokota.
Z naszego zaproszenia skorzystali zarówno członkowie Klubu Seniora jak i młodzi entuzjaści twórczości naszego kolegi. Było nam niezmierni miło gościć mgra farm. Barbarę Sanowską oraz Prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej dra n. farm. Piotra Brukiewicza.
Nasz gość specjalny, mgr farm. Krzysztof Kokot, nie tylko czytał swe wiersze z poprzednich tomików, ale i opowiadał jak powstało ostatnie HAIKU TIME. Wyjaśnił, na czym polega ta forma literacka i jaka jest jej historia. Uczestnicy mogli się dowiedzieć, co było inspiracją do napisania wielu haiku. Wiersze z wcześniejszych tomików oraz haiku w różnych językach czytali zarówno farmaceuci jak i młodzi aktorzy z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.
Na zakończenie uczestnicy spotkania mogli otrzymać wpis pamiątkowy autora w tomiku Haiku Time.
Choć spotkanie odbyło się w kameralnym gronie, dla wszystkich uczestników stanowiło niezapomniane przeżycie.

zdjęcia ze spotkania

http://oia.krakow.pl/storage/HaikuTime1.jpg
Tomik poezji HAIKU TIME można kupić w biurze OIA – cena 10 zł.
mgr farm. Krzysztof Kokotnotka o autorze (z okładki)http://oia.krakow.pl/storage/kodeks_1_00.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/izby_1_00.jpg