28
kwiecień
2017

Nowa lista leków refundowanych na 1 maja 2017 r.

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 26 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych
(DZ. URZ. Min. Zdr. 2017.51 )

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
kwiecień
2017

Ślubowanie farmaceutów odbierających PWZ

Kraków, 28 kwietnia 2017 r.

W dniu 28 kwietnia 2017 r. w siedzibie OIA w Krakowie odbyło się ślubowanie farmaceutów odbierających Prawo wykonywania zawodu. Dokument odebrało kolejne 20 osób – wszystkim serdecznie gratuluję i liczę na aktywną pracę w naszym samorządzie aptekarskim.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
kwiecień
2017

Międzynarodowy Program Staży Zawodowych

W związku z dużym zainteresowaniem Międzynarodowym Programem Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów organizowanym przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria rozszerzamy kryteria kwalifikacyjne!

Do udziału w rekrutacji zapraszamy farmaceutów aktualnie pracujących w aptekach ogólnodostępnych, którzy swoją przyszłość zawodową pragną związać z rolą farmaceuty szpitalnego!

REGULAMIN (pdf)
KRYTERIA KWALIFIKACYJNE (pdf)

Źródło:
http://www.nia.org.pl/2017/04/25/miedzynarodowym-programem-stazy-zawodowych-dla-polskich-farmaceutow-organizowanym-przez-naczelna-izbe-aptekarska-we-wspolpracy-z-sociedad-espanola-de-farmacia-hospitalaria-rozszerzamy-kryteria-kwa/26
kwiecień
2017

List do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

z prośbą o poparcie zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne

Warszawa, 24 kwietnia 2017 r.

Szanowny Pan
Andrzej Duda
Prezydent
Rzeczypospolitej Polskiej


Prośba o poparcie zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne
(druki sejmowe nr 1126 i 1413 oraz senacki nr 472)

Szanowny Panie Prezydencie,

21 kwietnia br. Senat RP zakończył prace nad zmianą ustawy Prawo farmaceutyczne, potocznie zwaną „Apteką dla Aptekarza” lub też „małą nowelizacją Prawa farmaceutycznego”. Przyjęcie tej ustawy jest ważnym krokiem w kierunku uporządkowania sektora aptecznego, co potwierdziły głosowania w obu izbach Parlamentu RP, w pełni akceptujące jej zapisy.

Znacząca przewaga zwolenników tej regulacji jest dowodem na to, jak wielu Posłów i Senatorów – niezależnie od reprezentowanej opcji politycznej – dostrzega i rozumie problemy, z jakimi od wielu lat zmagają się polskie apteki. Zwolennikami projektowanych zmian są również kluczowe organizacje, skupiające w sumie ponad pół miliona osób reprezentujących tzw. „biały personel” (samorządy: aptekarski, lekarski, pielęgniarek i położnych oraz diagnostów laboratoryjnych), a także młodzi farmaceuci zrzeszeni wokół Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego cieszy się również poparciem ze strony Ministerstwa Zdrowia, Sejmowej Komisji Zdrowia, a także Biura Analiz Sejmowych (BAS), które w swoich niezależnych opiniach prawnych stwierdziło, że zmiany w przepisach ograniczą nieprawidłowości występujące na rynku aptecznym, zapewnią większą konkurencję oraz lepszą ochronę pacjentów korzystających z aptek. Projekt mógł więc podlegać dalszym pracom legislacyjnym, a jego zapisy antykoncentracyjne uznano za zgodne z Konstytucją RP i europejskimi przepisami. Za wprowadzeniem regulacji ograniczających wolność działalności gospodarczej przemawia ważny interes publiczny.

Czytaj dalej na stronach Naczelnej Izby Aptekarskiej >>>

Prezes ORA w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
kwiecień
2017

Szkolenie dla farmaceutów Ikona pliku typu pdf

Kraków, 6 maja 2017 r. godz. 9:00-14:00

Czy wiesz, jakie są tajniki efektywnej obsługi pacjenta?
Świat farmacji nieustannie się zmienia. Postaw na rozwój, aby dotrzymać mu kroku. Weź udział w bezpłatnym szkoleniu organizowanym przez Aptekarska Szkołę Zarządzania oraz Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie.

KRAKÓW, 06.05.2017 r. godz. 9:00-14:00
Hotel Best Western Premier Kraków, ul. Opolska 14 A

4 PUNKTY EDUKACYJNE tzw. miękkie.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona!

Więcej szczegółów i zapisy: www.aptekarska.pl
oraz pod nr. tel.: 603 083 715 (Magdalena Michalska-Grzywacz) lub pod nr. tel.: 669 492 249 (Marta Jakubczak)

Program szkolenia (pdf)

Prezes ORA w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
kwiecień
2017

Projekt obwieszczenia MZ

Projekt obwieszczenia MZ w sprawie wykazu leków refundowanych na 2017-05-01

Na stronie MZ ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2017 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/projekty/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-maja-2017-r/

Uwagi do projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia można zgłaszać,wyłącznie w wersji elektronicznej na adres e-mail wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 26 kwietnia 2017 r. do godz. 12:00.

Źródło informacji:
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-zmian-w-wykazie-lekow-refundowanych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-maja-2017-r/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
kwiecień
2017

Drugie spotkanie w ramach programu „Długowieczni”

Drugie spotkanie z seniorami miasta Krakowa w ramach programu „Długowieczni”

W dniu 21 kwietnia 2017 r. o godz. 15.00 w Miejskim Centrum Dialogu przy ulicy Brackiej 10 odbyło się kolejne spotkanie seniorów miasta Krakowa z przedstawicielami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Było to już drugie ze spotkań organizowane w ramach programu kampanii społecznej „Długowieczni” koordynowanego przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, Andrzeja Kuliga.

Tematem spotkania była „Homeopatia – fakty i mity”.
Prezentację przedstawiła mgr farm. Barbara Jękot – Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie. Posiada specjalizację I stopnia z farmacji aptecznej, ukończone kursy z homeopatii I i II stopień CEDH. Kursy z homotoksykologii i homeopatii klinicznej.

Po wykładzie rozpoczęły się pytania i dyskusja na temat stosowania, bezpieczeństwa i roli leków homeopatycznych. Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin popołudniowych – pytań i wątpliwości było dużo, a na każde wyczerpująco i fachowo odpowiadały nasze koleżanki farmaceutki reprezentujące Okręgowa Izbę Aptekarką w osobach:
mgr farm. Maryla Lech – posiada specjalizację z farmacji aptecznej i specjalizację z toksykologii. Ukończone kursy specjalistyczne z homeopatii (CEDH) i homotoksykologii.
mgr farm. Urszula Bodzoń – ukończone kursy specjalistyczne z homeopatii i homotoksykologii.
mgr farm. Teresa Płoszczańska – ukończyła Studia Podyplomowe „Homeopatia w Medycynie Niekonwencjonalnej i Farmacji” oraz kursy specjalistyczne z homeopatii (CEDH) i kurs homeopatii klinicznej.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
kwiecień
2017

Komunikat Ikona pliku typu pdf

W załączeniu komunikat dot. realizacji recept na leki zawierające w swoim składzie substancję czynną Budesonidum.

Komunikat (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
kwiecień
2017

Warsztaty z firmą KAMSOFT przełożone

UWAGA!
Warsztaty z firmą KAMSOFT przełożone na 25 maja 2017 r. (czwartek) godz.15.00
Temat: „Wstęp do zamówień -analiza towaru na magazynie.”13
kwiecień
2017

Zaproszenie na szkolenie (27.04.2017 r.) Ikona pliku typu pdf

Żywienie w chorobie - Nutridrinki. Twoje posiłki w walce z chorobą.

Komisja Naukowo-Szkoleniowa OIA oraz firma Nutricia zapraszają na szkolenie:
"Żywienie w chorobie - Nutridrinki. Twoje posiłki w walce z chorobą."

Data: 27.04.2017 r.
Miejsce: Okręgowa Izba Aptekarska Kraków, ul. Kobierzyńska 98/68
Godzina: 9.00-11.00
Liczba uczestników: 40 osób

Za udział w szkoleniu przysługują 2 pkt edukacyjne miękkie.

Zapisy proszę kierować na adres szkolenia@oia.krakow.pl lub telefonicznie w biurze OIA pod numerem telefonu 12-264-25-53.

Program szkolenia (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
kwiecień
2017

Spotkanie w ramach programu „Długowieczni”

7 kwietnia 2017 w salach Dietla i Portretowej w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy placu Wszystkich Świętych 3-4 odbyło się spotkanie seniorów z farmaceutami z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Spotkanie zorganizowane było w ramach programu kampanii społecznej „Długowieczni” koordynowanego przez Zastępcę Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, Kultury i Promocji Miasta, Andrzeja Kuliga.
W trakcie spotkania seniorzy mieli możliwość wysłuchania wykładu „Leki i suplementy diety: czego nie przeczytasz w ulotce”, który wygłosili mgr farm. Effiom Uman-Ntuk i mgr Paweł Konrad Tuszyński – współwłaściciele „Apteki u Farmaceutów”. Wykład poświęcony był między innymi omówieniu różnic między lekami i suplementami diety, wskazaniami i przeciwwskazaniami do ich stosowania, a także markom parasolowym i pozostałemu asortymentowi, jaki znajduje się w aptekach.
Po wykładzie, przez blisko godzinę przy stolikach w sąsiedniej sali indywidualnych informacji na temat leków i suplementów diety, interakcji lekowych udzielali mgr farm. Barbara Jękot, mgr farm. Elżbieta Rzasa-Duran, mgr farm. Marta Polak, mgr farm. Jerzy Jasiński.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
kwiecień
2017

Wesołych Świąt!

http://oia.krakow.pl/storage/20170411_zyczenia_s.jpg10
kwiecień
2017

Życzenia

http://oia.krakow.pl/storage/20170410_Wielkanoc_2017_s.jpgRadosnych Świąt Wielkanocnych życzy br. Krzysztof Niewiadomski – duszpasterz farmaceutów07
kwiecień
2017

Komunikat MWIF w sprawie pilnej wybiórki recept

Na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie ukazał się komunikat w sprawie pilnej wybiórki recept za okres od 1 stycznia 2016 roku do dnia dzisiejszego.

Na produkty:
EpiPen Jr. (Epinephrinum) 0,15 mg/dawkę, roztwór do wstrzykiwań
numer serii: 5ED824G, data ważności: 04.2017
numer serii: 6ED117AA, data ważności: 08.2017

EpiPen Senior (Epinephrinum) 0,3 mg/dawkę, roztwór do wstrzykiwań
numer serii: 6FA293P, data ważności: 09.2017
podmiot odpowiedzialny: Meda Pharma GmbH&Co.KG
wycofane decyzją GIF z 6 kwietnia 2017 r. ( 27/WC/2017)

Źródło:
http://www.wif.malopolska.pl/wp-content/uploads/2017/04/kOMUNIAKT.pdf

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
kwiecień
2017

Komunikat firmy TEVA Ikona pliku typu pdf

W załączeniu komunikat firmy TEVA dot. produktu leczniczego Braltus.

Komunikat firmy TEVA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
kwiecień
2017

Warsztaty – receptura i zamówienia

W załączeniu materiały z warsztatów szkoleniowych przeprowadzonych przez firmę KAMSOFT w dniu 30 marca 2017 r.

Receptura (pdf)
Zamówienia (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
kwiecień
2017

VI Mistrzostwa OIA w Piłce Nożnej Halowej

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20170406_pilka_s.jpg
W dniach 31 marca – 2 kwietnia 2017 r. w Sosnowcu odbyły się VI Mistrzostwa Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej. W tym roku Mistrzostwa cieszyły się najwyższa jak dotąd frekwencją – uczestniczyło aż 11 Okręgowych Izb Aptekarskich, tj. Ubiegłoroczny Mistrz Polski – Reprezentacja Śląskiej OIA (tradycją stało się, że Mistrz organizuje kolejną edycję Mistrzostw), Reprezentacje OIA Łódź, OIA Poznań, OIA Gdańsk, OIA Szczecin, OIA Bydgoszcz, OIA Bielsko-Biała, OIA Kielce, debiutanci z OIA Rzeszów i OIA Warszawa oraz już po raz piąty reprezentacja OIA Kraków w składzie: Piotr Zając (kapitan), Tomasz Płatek, Karol Czaja, Maciej Krygowski, Wojciech Ślusarczyk, Adrian Wolbiś, Michał Wojciechowski, Piotr Knapik, Konrad Śmietana, Marcin Gwóźdź, Michał Szczęsny oraz Arkadiusz Litwin.

Po ubiegłorocznym „srebrze” aspiracje w drużynie Krakowskich DRUG-onów były Mistrzowskie, dodatkowo wzmocnienie składu w postaci dwóch świeżo upieczonych Magistrów Farmacji – Wojciech Ślusarczyka i Adriana Wolbisia – rozpalały nadzieje na złoto, a jak było – poniżej krótka relacja.

W piątek 31.03.2017 roku o 20:00 zaczęło się uroczyste powitanie oraz losowanie grup Mistrzostw. Ze względu na ilość drużyn (11) konieczny był podział na nierówne grupy – Grupa A i B – po 4 drużyny, Grupa C – 3 drużyny. Rozstawieni byli 3 poprzedni Mistrzowie, tj. Katowice, Łódź i Poznań. Z oczywistych względów każda OIA chciała trafić do grupy C… Losowanie przeprowadzone przez Panią Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Elżbietę Piotrowską-Rutkowską oraz Koordynatora Komisji NRA ds. kultury, sportu i rekreacji – mgr farm. Małgorzatę Lelito okazało się dla nas mało łaskawe – trafiliśmy do grupy B razem z reprezentacjami OIA Katowice, OIA Gdańsk i OIA Rzeszów.

Pierwszy mecz w naszej grupie zakończył się zwycięstwem Gdańska nad Katowicami 3-2. Dla Nas Turniej rozpoczął się meczem z debiutantem – Rzeszowem i musieliśmy wytoczyć najsilniejsze działa. Wygraliśmy po dobrym meczu 4-2. Następny mecz z Gdańskiem, czyli jednym z pretendentów do tytułu Mistrza był kwintesencją całorocznych przygotowań – wygraliśmy po bardzo dobrym meczu, w którym wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku 4-0 i mieliśmy przed sobą mecz z Katowicami, które nie bez trudu wygrały 2-0 z Rzeszowem. Niestety z Katowicami przegraliśmy 0-3, co mimo wygranej Gdańska z Rzeszowem aż 6-1 dało nam 2 miejsce w Grupie B – Katowice wygrały grupę.

W fazie półfinałowej trafiliśmy na Łódź, która w grupie A wygrała wszystkie swoje mecze oraz Bydgoszcz, która trafiła do grupy C i przegrała z Poznaniem, ale zwyciężyła z Kielcami. Mecz z Łodzią był kolejnym z serii bardzo ciężkich i po dobrej grze i bramce turnieju Maćka Krygowskiego zremisowaliśmy 2-2. Mecz z Bydgoszczą był meczem o grę w finale, jednak nie daliśmy rady pokonać świetnie dysponowanego bramkarza przeciwnika i przegraliśmy 0-1 mimo widocznej przewagi. Przegrana z Bydgoszczą spowodowała, że zakończyliśmy turniej na niezłym 5 miejscu, ale niedosyt pozostał.

Turniej pokazał, że poziom z roku na rok jest coraz wyższy. Drużyny mają po kilka kompletów strojów, dresy, żeby mięśnie nie zastygły, aż 5 drużyn miało swojego trenera, a nawet programy regeneracji mięśni. Dla nas oznacza to rok ciężkiej pracy, poszukiwania wzmocnień i nowych rozwiązań taktycznych! Turniej staje się bardzo prestiżowy i gromadzi w jednym czasie prawdopodobnie największą liczbę farmaceutów (w drużynach mogą grać jedynie magistrzy farmacji) – w tym roku szacunkowo około 110. Brakuje trochę kibiców, ale liczymy, że w przyszłym roku wsparcie z trybun dla naszej drużyny pozwoli cieszyć się z tytułu Mistrza.
DO BOJU DRUG-ony!!!

[ ZDJĘCIA ]

mgr farm. Tomasz Płatek03
kwiecień
2017

Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych

Na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów medycznych i Produktów Biobójczych dostępna jest Informacja Prezesa Urzędu z dnia 31 marca 2017 r. w sprawie Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych.

Link:
http://www.urpl.gov.pl/pl/informacja-prezesa-urz%C4%99du-z-dnia-31-marca-2017-r-w-sprawie-urz%C4%99dowego-wykazu-produkt%C3%B3w-leczniczych

Treść przedmiotowego obwieszczenia wraz z załącznikami została opublikowana na stronie internetowej Dziennika Urzędowego Ministra Zdrowia z dnia 31 marca 2017 r. pod poz. 45 i jest dostępna pod adresem: http://dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2017/45/akt.pdf

Załącznik Nr 1 obejmuje produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w ramach procedury narodowej oraz procedur europejskich, których łączna liczba wynosi 10 220 produktów.
Załącznik Nr 2 obejmuje produkty lecznicze dopuszczone do obrotu przez Komisję Europejską w liczbie 2 339 produktów.
Załącznik Nr 3 obejmuje produkty lecznicze posiadające pozwolenie na import równoległy w liczbie 3 640 produktów.
Załącznik Nr 4 obejmuje produkty lecznicze weterynaryjne dopuszczone do obrotu w ramach procedury narodowej oraz procedur europejskich, których łączna liczba wynosi 1 406 produktów.
Załącznik Nr 5 i 6 obejmuje produkty lecznicze weterynaryjne dopuszczone do obrotu przez Komisję Europejską, a także produkty lecznicze weterynaryjne posiadające pozwolenie na import równoległy w łącznej liczbie 343 produktów.

Należy jednocześnie przypomnieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 30.09.2002 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki w lokalu apteki ogólnodostępnej i lokalu apteki szpitalnej zapewnia się dostęp do: obowiązującego Urzędowego Wykazu produktów leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (§ 10 ust.1, pkt 1).

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
kwiecień
2017

Niezamówione przesyłki do aptek

Uwaga: Dostawa niezamówionej przesyłki do apteki.

Do okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie wpłynęły informacje dotyczące kierowanych do aptek niezamówionych przesyłek. Powyższe dotyczyło próbek hiszpańskiej firmy VERSET PARFUMS. Z rozmowy przeprowadzonej z przedstawicielem firmy (nr tel. 800 34 11 208) uzyskaliśmy informację, iż produkty te mają charakter reklamowy i dostarczane są do aptek wybieranych losowo. Wg oświadczenia przedstawiciela tej firmy, przyjęcie przesyłki nie będzie rodzić żadnych skutków finansowych czy prawnych – co znaczy, że nie nastąpi zawiązanie jakiejkolwiek umowy i nie będzie skutkowało konsekwencjami finansowymi.

Niezależnie od powyższego, zwróciliśmy uwagę przedstawicielowi firmy VERSET PARFUMS na niestosowność tego typu działań. Należało bowiem uzyskać akceptację apteki na otrzymanie przesyłki. Przesyłanie produktów jako reklamy stanowi nieuczciwą praktykę rynkową i może podlegać karze grzywny – po zgłoszeniu powyższego do organów ścigania.

Proponujemy, aby przedstawiciel apteki wystąpił do firmy VERSET PARFUMS – drogą internetową , (jest taka możliwość kontaktu, sprawdziliśmy) – żądając oświadczenia, że przyjęcie niezamawianej przesyłki nie będzie rodziło żądnych skutków prawnych i finansowych.29
marzec
2017

Dot. artykułu dr. Jerzego Fridigera Ikona pliku typu pdf

W związku z opublikowanym artykułem Pana dr. Jerzego Fridigera, przedstawiamy stanowisko Okręgowej Izby Aptekarskiej ustosunkowującego się do zarzutów podniesionych w przedmiotowym artykule.

Pacjencie, uważaj na zamienniki leków. Farmaceuta nie zawsze ma rację
https://portal.abczdrowie.pl/pacjencie-uwazaj-na-zamienniki-lekow-farmaceuta-nie-zawsze-ma-racje

Pismo (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
marzec
2017

Konferencja dla farmaceutów Ikona pliku typu pdf

Kraków, 13 maja 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170328_konferencja_s.png
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, Firma Sanprobi sp. z o.o. sp. k. oraz Firma Genactiv mają zaszczyt zaprosić Państwa na KONFERENCJĘ NAUKOWO-SZKOLENIOWĄ w dniu 13.05.2017 r. o godzinie 10:00, Hotel Vienna House Easy Chopin Cracow Hotel Chopin w Krakowie ul. Przy Rondzie 2 a.

Uczestnicy konferencji otrzymują certyfikat i 2 punkty miękkie.

Zgłoszenia przyjmowane są przez Panią Marzenę Kos pod nr tel. 503 052 000 lub na mail: marzena@sanprobi.pl28
marzec
2017

Biegiem na Bagry 3!

http://oia.krakow.pl/storage/20170328_Biegiem_na_Bagry3_plakat_s.png
Wszystkich farmaceutów, sympatyków biegania, zapraszamy do udziału w imprezie. Okręgowa Izba Aptekarska jest partnerem zawodów.
Zapisy na stronie organizatora, w kategorii Klub: Okręgowa Izba Aptekarska. Opłata startowa opłacona przez OIA Kraków (proszę zgłosić udział w sekretariacie Izby).
Na najlepszych czekają puchary i medale.

ZAPRASZAMY!27
marzec
2017

„Farmacja Krakowska” Nr 1/2017 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2017_1_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 1/2017

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 1/2017 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran26
marzec
2017

Komunikat

Nielegalny wywóz leków z Polski na zasadzie odwróconego łańcucha dystrybucji ciągle trwa i nadal stanowi realny problem. W związku z tym wystosowałem kolejne pismo do Ministra Zdrowia. Szczegóły znajdują się w załącznikach.

Załącznik 1 (pdf)
Załącznik 2 (pdf)
KPRM (pdf)
Odpowiedź MZ (pdf)

Obecny plan MZ zahamowania wywozu leków nie jest nowy
http://www.rynekaptek.pl/prawo/obecny-plan-mz-zahamowania-wywozu-lekow-nie-jest-nowy,11376.html

"Na razie wygrywają ci, którzy chcą gonić króliczka"
http://www.rynekaptek.pl/polityka-lekowa/quot-na-razie-wygrywaja-ci-ktorzy-chca-gonic-kroliczka-quot,18982.html

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

Obraz dołączony do aktualności

24
marzec
2017

II Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

Kraków, 19 – 21 maja 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170328_plakat_rafting03_s.jpg
PLIKI DO POBRANIA:
Pismo informacyjne (pdf)
Regulamin (pdf)
Deklaracja uczestnictwa (doc)
Informacje szczegółowe (płatności) (doc)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
– Organizatorzy23
marzec
2017

I Mistrzostwa Farmaceutów w Piłce Siatkowej

2 – 4 czerwca 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170323_siatkowka_s.jpg
I Ogólnopolskie Mistrzostwa Farmaceutów oraz Studentów Wydziałów Farmaceutycznych w Piłce Siatkowej

Regulamin + warunki uczestnictwa (doc)22
marzec
2017

Ślubowanie farmaceutów odbierających PWZ

Kraków, 22 marca 2017 r.

W dniu 22 marca 2017 r. w siedzibie OIA w Krakowie odbyło się ślubowanie farmaceutów odbierających Prawo wykonywania zawodu.
Wszystkim serdecznie gratuluję i liczę na aktywną pracę w naszym samorządzie aptekarskim.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
marzec
2017

I Pielgrzymka Farmaceutów Krakowskich

29 maja – 5 czerwca 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170327_PLAKAT_pielgrzymka_s.jpg
Plan Pielgrzymki (pdf)

Warunkiem udziału w Pielgrzymce jest wpisanie się na listę oraz wpłata zaliczki w wysokości 1000,00 zł na poniższe konto z dopiskiem "PIELGRZYMKA".

Numer konta: 37 1500 1142 1211 4007 6583 000016
marzec
2017

Warsztaty z KS-AOW

Kraków, 30 marca 2017 r.

Uwaga warsztaty!

W związku z problemami, jakie pojawiają się w aptekach przy wprowadzaniu zmian w komunikatach (xml) przesyłanych przez apteki do NFZ w zakresie danych leku recepturowego – OIA w Krakowie zaprasza na warsztaty szkoleniowe prowadzone przez firmę KAMSOFT w dniu 30 marca 2017 r. o godz. 15.00 w Hotelu „Sympozjum” Kraków, ul. Kobierzyńska 47.

Chętnych prosimy o zapisy w biurze OIA, tel. 12-264-25-53

http://oia.krakow.pl/storage/20170316_ks-aow_s.png

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
marzec
2017

„Apteka dla aptekarza” wraca do procedowania

http://oia.krakow.pl/storage/20170310_glosowanie_nr_27_s.jpg
Sejm zagłosował przeciw odrzuceniu poselskiego projektu Prawa farmaceutycznego znanego jako „apteka dla aptekarza”.
Przeciwko odrzuceniu poselskiego projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego głosowało 242 posłów. Za było 174, a wstrzymało się 10. Oznacza to, że projekt wraca do Komisji Nadzwyczajnej ds. Deregulacji w celu ponownego rozpatrzenia z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji Zdrowia.
Do odrzucenia projektu namawiała z mównicy sejmowej między innymi posłanka Platformy Obywatelskiej Joanna Mucha, a także Jakub Kulesza (Kukiz’15), Jerzy Meysztowicz (.nowoczesna), Robert Winnicki (niezrzeszony) i Bartosz Józwiak (Kukiz’15). Ten ostatni przed głosowaniem zgłosił wniosek o przerwę, aby posłowie mogli zapoznać się z materiałami, mającymi wskazywać na niedozwolony lobbing w trakcie procedowania projektu, na jakie powoływał się poseł Jakub Kulesza. Ten ostatni pojawił się na sejmowej mównicy z teczką z napisem „Przekręt ws. Aptek”.
Przeciwko odrzuceniu projektu apelował poseł Tomasz Latos (PiS). Kilka godzin wcześniej podczas sprawozdania Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo farmaceutyczne, o to samo apelował poseł Jan Łopata z PSL.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
marzec
2017

Sprawozdawczy Zjazd Delegatów OIA w Krakowie

– relacja

Relacja ze Sprawozdawczego Zjazdu Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie (Targanice k/Andrychowa 3 – 5 marca 2017 r.)

W dniach 3 – 5 marca 2017 r. w Targanicach k/Andrychowa odbył się Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Po wyborze Przewodniczącego, Prezydium Zjazdu i Komisji Zjazdowych rozpoczęły się obrady plenarne.
Sprawozdania z działalności za rok 2016 wygłosili: Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Barbara Jękot, Skarbnik Okręgowej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Małgorzata Lelito i Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej – mgr farm. Wojciech Stępień. Sprawozdania Okręgowego Sądu Aptekarskiego i Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej delegaci otrzymali w formie pisemnej.
Po dyskusji nad rocznymi sprawozdaniami, delegaci w głosowaniu jawnym przyjęli je i udzielili absolutorium Okręgowej Radzie Aptekarskiej, Okręgowemu Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej, Okręgowemu Sądowi Aptekarskiemu oraz Okręgowej Komisji Rewizyjnej za działalność w 2016 roku.
Następnie, w związku z vacatem w Okręgowej Radzie Aptekarskiej, Zjazd w tajnym głosowaniu wybrał mgr farm. Annę Mosio na członka ORA.
Po przedstawieniu projektu budżetu i dyskusji, Zjazd przyjął uchwałę w sprawie przyjęcia budżetu i zasad gospodarki finansowej na 2017 rok.
Zjazd przyjął również uchwałę w sprawie zmiany regulaminu Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz w sprawie przeznaczenia środków finansowych na promocję zawodu farmaceuty. Pozostałe wnioski zostały zaprotokołowane i stanowią materiał do realizacji przez ORA w Krakowie.
W pierwszym dniu zjazdu gośćmi byli: Prezes Oddziału Krakowskiego PTFarm – Prof. UJ dr hab. Włodzimierz Opoka, który przedstawił prezentację „Perspektywy zawodu farmaceuty w świetle planowanej tematyki XXIII Naukowego Zjazdu PTFarm – Kraków 19–22.09.2017”, oraz Przewodnicząca Naczelnego Sądu Aptekarskiego – mgr farm. Anna Włodarczyk, która omówiła przykłady przewinień zawodowych aptekarzy na bazie spraw rozpoznawanych przez NSA.
W drugim dniu Zjazdu gościliśmy Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego – mgr. farm. Józefa Łosia, który w swym wystąpieniu przedstawił aktualne problemy wynikające z obowiązującego prawa oraz omówił najczęściej występujące uchybienia podczas kontrolni w aptekach, oraz Sekretarza Naczelnej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Barbarę Jękot, która przekazała informacje na temat aktualnych działań NRA.
Wręczono również odznaczenia farmaceutom, którzy szczególnie wyróżnili się w pracy na rzecz zawodu i samorządu aptekarskiego.
Uczestnicy Zjazdu mogli też wysłuchać wykładów: „Nowości recepturowe firmy Fagron”, „Receptura aseptyczna w aptece” i „Trudny pacjent”.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
marzec
2017

Komunikat – przypomnienie

w sprawie sprawozdania z gospodarki odpadami w aptece

Szanowni Państwo,
przypominam, że do dnia 15 marca 2017 roku każda apteka ma obowiązek złożyć sprawozdanie z gospodarki odpadami w aptece.

Wszystkie informacje oraz formularze sprawozdania znajdą Państwo na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:
Sporządzanie i przekazywanie zbiorczych zestawień danych o odpadach i komunalnych osadach ściekowych
Formularze/Wnioski do pobrania | 1. ZBIORCZE ZESTAWIENIE O ODPADACH ZA ROK SPRAWOZDAWCZY 2011 - 2016 | FORMULARZ do sporządzania i przekazywania ZBIORCZEGO ZESTAWIENIA DANYCH o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania ODPADÓW

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Piotr Zając01
marzec
2017

Komunikat

Planowane na dzień 1 marca 2017 roku wejście w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia nie obowiązuje.

Szanowni Państwo!
Planowane na dzień 1 marca 2017 roku wejście w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia nie obowiązuje od 1 marca 2017 r.

_____________________________________________________________
Dot. komunikatu z dnia 17 lutego 2017 r.:
Zmiany w komunikatach (xml) przesyłanych do NFZ
Na dzień 1 marca 2017 roku planowane jest wejście w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia (...)


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot01
marzec
2017

Konferencja naukowa

Kraków, 16 marca 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170301_konferencja_s.png
Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na konferencje naukową z prof. Gianfranco Beghi przedstawiającą wyniki badań nad zastosowaniem leku homeopatycznego w profilaktyce infekcji dróg oddechowych.

16 marca 2017 r. o godz. 11.00
w Hotelu Sheraton
ul. Powiśle 7 w Krakowie


Za udział w konferencji zostaną przyznane 2 punkty miękkie.

Prosimy o potwierdzenie przybycia pod nr tel. 509-516-496

Liczba miejsc jest ograniczona!28
luty
2017

Obwieszczenie MZ dot. wykazu refundowanych leków

od 01.03.2017 r.

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2017.

http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-23-lutego-2017-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2017-r/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 17, data ogłoszenia: 23 lutego 2017 r.
http://dziennikmz.mz.gov.pl/#/legalact/2017/17/

Źródło:
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-1-marca-2017/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
luty
2017

W piątek biuro OIA nieczynne (03.03.2017 r.)

W dniach 3—5 marca 2017 r. w Targanicach k/Andrychowa w Hotelu „Kocierz” odbędzie się Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. W związku z tym w dniu 3 marca (piątek) biuro OIA w Krakowie będzie NIECZYNNE.

W dniu 2 marca (czwartek) Prezes ORA w Krakowie nie będzie pełniła dyżuru.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
luty
2017

Wykaz aptek całodobowych

Zgodnie z pismem Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa przypominamy o obowiązku umieszczenia w aptekach – w widocznym miejscu – wykazu aptek, które pełnią dyżury całodobowe.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
luty
2017

Odznaczenia państwowe

Szanowne koleżanki i koledzy!
Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie ma możliwość złożenia propozycji odznaczeń resortowych i państwowych dla osób szczególnie zasłużonych do Naczelnej Rady Aptekarskiej, która ma prawo wnioskować do władz o ich przyznanie.

Uprzejmie proszę o zgłaszanie do kapituły wniosków o nadanie odznaczeń:
• odznaka honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia" nadawana przez Ministra Zdrowia;
• krzyż zasługi nadawany przez Prezydenta RP.

Proszę o zgłaszanie kandydatur wraz z dokładnymi danymi, jakie są wymienione we wnioskach i uzasadnieniem.
Do wszystkich wniosków bardzo proszę dołączyć „Oświadczenie o niekaralności" osoby nominowanej do odznaczenia, medalu, itd podpisane przez tę osobę.
Propozycje odznaczeń prosimy składać do dnia 10 marca 2017 r. Wnioski mogą być przekazane:
– osobiście do biura izby
– drogą pocztową na adres izby: Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, ul. Kobierzyńska 98/68, 30-382 Kraków
– e-mailem na adres: biuro@oia.krakow.pl (oryginał oświadczenia należy dostarczyć pocztą lub osobiście)

W załączniku formularze wniosków.
wniosek o nadanie odznaki (doc)
formularz wniosku o nadanie orderu lub odznaczenia (doc)
oświadczenie o niekaralności (doc)

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran21
luty
2017

Projekt obwieszczenia MZ

Projekt obwieszczenia MZ w sprawie wykazu leków refundowanych na 2017-03-01

Na stronie MZ ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2017 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/projekty/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-marca-2017-r/

Uwagi do projektu obwieszczenia można zgłaszać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres e-mail wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 22 lutego 2017 r. do godz. 12:00.

Źródło informacji:
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-zmian-w-wykazie-lekow-refundowanych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-marca-2017-r/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot17
luty
2017

Zmiany w komunikatach (xml) przesyłanych do NFZ

Na dzień 1 marca 2017 roku planowane jest wejście w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12293951/katalog/12404935#12404935

Rozporządzenie wprowadza szereg zmian w komunikacie elektronicznym przesyłanym co dwa tygodnie do NFZ.

Więcej na stronie NRA:
Kamsoft informuje o planowanych zmianach w komunikatach (xml) przesyłanych przez apteki do NFZ w zakresie danych leku recepturowego – istotne fragmenty komunikatu.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
luty
2017

Kwartalne spotkania aptekarzy

– marzec 2017 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy.
Spotkania odbędą się wg poniższego harmonogramu:

•    9 marca 2017 r. – Nowy Targ
Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B

•    10 marca 2017 r. – Kraków
Hotel „Sympozjum” Kraków, ul. Kobierzyńska 47
UWAGA! Zmiana miejsca spotkania kwartalnego w Krakowie!

•    13 marca 2017 r. – Nowy Sącz
Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1

•    14 marca 2017 r. – Tarnów
Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00
Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.

kwartalne – marzec 2017 r. (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
luty
2017

Komunikat NFZ

Komunikat NFZ w sprawie aktualizacji danych w ewidencji osób zatrudnionych w aptece lub punkcie aptecznym

08-02-2017

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2011 r. w sprawie ogólnych warunków umów na realizację recept oraz ramowego wzoru umowy na realizację recept (Dz.U. 2013 r. poz. 364 t. j.) podmiot prowadzący aptekę który ma podpisaną z Funduszem umowę na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na recepty, jest obowiązany do poinformowania oddziału wojewódzkiego Funduszu, o każdej zmianie ewidencji osób zatrudnionych w aptece, w terminie do pięciu dni roboczych od dnia zakończenia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy zmiana.

Prosimy o zweryfikowanie ewidencji osób zatrudnionych w aptece lub punkcie aptecznym, w formie elektronicznej, na Portalu Personelu lub w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji (SZOI), według stanu zatrudnienia na dzień 31 stycznia 2017 r., w terminie do dnia 28 lutego 2017 r.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że w przypadku niepoinformowania o zmianach w ewidencji osób zatrudnionych w aptece lub punkcie aptecznym, co jest nienależytym wykonaniem umowy na realizację recept, za który podmiot prowadzący aptekę lub punkt apteczny ponosi odpowiedzialność, oddział wojewódzki Funduszu nakłada karę umowną, zgodnie z § 8 ust. 2 pkt 3 Ogólnych warunków umów na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na recepty.

źródło - Departament Gospodarki Lekami

Prezes ORA w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
luty
2017

Rzecznik NIA: to bezpodstawne i kuriozalne zarzuty

Reakcja NIA na donos p. Pawła Klimczaka, prezesa Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych, sporządzony do CBA:
http://www.nia.org.pl/2017/02/09/rzecznik-nia-to-bezpodstawne-i-kuriozalne-zarzuty/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot07
luty
2017

Komunikat Dep. Gospodarki Lekami Centrali NFZ

– przypomnienie

Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami Centrali NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie ze zmianami wynikającymi z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015r. poz. 1991), dotyczącymi zniesienia obowiązku podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych oraz rozszerzeniem definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych, w obiegu znajdują się recepty refundowane „pro familiae” lub „pro auctore” z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych. Oba zakresy danych należy uznać za poprawne.

W związku z powyższym podczas realizacji recepty z adnotacją „pro familiae” lub „pro auctore” nie posiadającej numeru identyfikującego REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych (zaczynający się od cyfr 98…), w komunikacie elektronicznym LEK wykazywany jest numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej.

Za prawidłowe należy więc uznać przekazywanie w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie typ - wartości „N” oraz w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie id-miejsca - numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej. Numer prawa wykonywania zawodu w Komunikacie Elektronicznym wprowadzany jest wtedy dwukrotnie: jako identyfikator osoby uprawnionej oraz jako identyfikator świadczeniodawcy.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
luty
2017

Wnioski o nadanie odznaczeń

Szanowne koleżanki i koledzy!

Uprzejmie proszę o zgłaszanie do kapituły wniosków o nadanie odznaczeń przyznawanych przez Naczelną Radę Aptekarską.
Medal im. prof. Bronisława Koskowskiego
Tytuł „Mecenas Samorządu Aptekarskiego”
Tytuł „Strażnik Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego”

Wnioski prosimy składać do dnia 10 marca 2017 r. Wnioski mogą być przekazane:
• osobiście do biura izby
• drogą pocztową na adres izby: Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, ul. Kobierzyńska 98/68, 30-382 Kraków
• e-mailem na adres: biuro@oia.krakow.pl
• faksem na numer: 12 264 25 09

W załączniku szczegółowe informacje na temat sporządzania wniosku.
odznaczenia - załącznik (pdf)

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran06
luty
2017

Relacja z Konferencji

31 stycznia 2017 r. w Krakowie odbyła się konferencja „Nauka jako antidotum na zagrożenia dla pacjentów oraz dla leczniczego produktu roślinnego” zorganizowana przez Polska Radę Leku Roślinnego we współpracy z firmą Labofarm. Konferencja składała się z paneli: eksperckiego i praktycznego. Współorganizatorem panelu praktycznego była Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie i Krakowski Oddział PTFarm.
W konferencji w charakterze ekspertów uczestniczyli m.in. pracownicy naukowi Wydziałów Farmaceutycznych z Gdańska, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wydziału Prawa z Uniwersytetu w Białymstoku, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, i specjaliści z dziedzin leku roślinnego, produkcji i prawa.

Konferencja rozpoczęła się od przekazania na ręce organizatora pisma od Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej z poparciem inicjatywy Polskiej Rady Leku Roślinnego zmierzającej uregulowania rynku farmaceutycznego w tym statusu leku roślinnego.
W trakcie panelu eksperckiego uczestnicy wysłuchali wystąpienia Prezesa Polskiej Rady Leku Roślinnego – mgra farm. Tadeusza Pawełka oraz wykłady prof. Mirosławy Krauze-Baranowskiej „Produkty pochodzenia roślinnego, charakterystyka i ocena jakości”, dra Piotra Kaczmarczyka „Fitoterapia we współczesnej aptece: realia, problemy i perspektywy – próba analizy” i prof. Macieja Perkowskiego „Aktualny stan uregulowań prawnych i prac nad zmianami dotyczącymi granicy między lekiem a suplementem diety”.

W czasie panelu praktycznego, w którym uczestniczyli też farmaceuci, wygłoszono wykłady: mgra prawa Moniki Bartwickiej „Rynek farmaceutyczny, stan prawny a rzeczywistość z perspektywy apteki i producenta roślinnych produktów leczniczych”, lek. med. Tadeusza Liczko „Zioła w profilaktyce i leczeniu – epigenetyczne programowanie ziołami i dietą do zdrowia lub choroby”, dra n. farm. Tomasza Baja „Kształcenie przed i podyplomowe farmaceuty w zakresie wiedzy na temat leku roślinnego”, prof. Barbary Filipek „Suplementy diety – korzyści i zagrożenia dla zdrowia”.

W czasie obu paneli toczyła się gorąca dyskusja, której wynikiem było przygotowanie „Apelu o politykę lekową państwa i prawo farmaceutyczne zapewniające przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia ludzi wynikającym z nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem rynku aptecznego”. Apel został sygnowany przez uczestników konferencji i będzie skierowany do organów państwowych i instytucji odpowiedzialnych za rynek apteczny. Przygotowano i sygnowano również list poparcia dla Naczelnej Izby Aptekarskiej w dążeniach do wzmocnienia pozycji farmaceutów jako podmiotów profesjonalnie działających na rynku farmaceutycznym. List został skierowany do prezesa NRA mgr farm. Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowkiej.

Wypowiedzi i wnioski, jakie padły w czasie konferencji zostaną zebrane w formie wydawnictwa i przekazane uczestnikom.

Wiceprezes ORA w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran05
luty
2017

List otwarty NRA do Parlamentarzystów

Czy przyjęta przez ZPP i PharmaNET strategia dezinformacji przyniesie skutek? List otwarty Naczelnej Rady Aptekarskiej do Parlamentarzystów.

http://www.nia.org.pl/2017/02/02/czy-przyjeta-przez-zpp-i-pharmanet-strategia-dezinformacji-przyniesie-skutek-list-otwarty-naczelnej-rady-aptekarskiej-do-parlamentarzystow/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot02
luty
2017

Tryb zamawiania w hurtowni

Tryb zamawiania w hurtowni środków odurzających lub substancji psychotropowych

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie wydawania zezwoleń na obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii 1, od 6 lutego 2017 r. wydawanie z hurtowni środków odurzających lub substancji psychotropowych odbywa się na podstawie zapotrzebowania, złożonego pisemnie przez podmiot zamawiający, zawierającego informacje określone w treści rozporządzenia.

Akt prawny:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 lipca 2016 r. w sprawie wydawania zezwoleń na obrót hurtowy środkami odurzającymi, substancjami psychotropowymi lub prekursorami kategorii 1

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
styczeń
2017

Spotkanie ze specjalistami

– relacja

Spotkanie ze specjalistami farmacji aptecznej, szpitalnej i klinicznej

W dniu 26 stycznia 2017 r. w lokalu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie z farmaceutami, którzy w 2016 roku zdali egzaminy specjalizacyjne w dziedzinie farmacji aptecznej, farmacji szpitalnej i farmacji klinicznej.
Ze specjalistami spotkali się: Prezes Barbara Jękot i Wiceprezes Elżbieta Rząsa-Duran.
Przed spotkaniem, farmaceuci odebrali nagrody ufundowane przez Okręgową Radę Aptekarską dla specjalistów zdających pozytywnie Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Z inicjatywą nagradzania specjalistów wystąpiła Rada poprzedniej kadencji, a obecna podtrzymała tę decyzję.
Uroczystość rozpoczęła się wręczeniem przez Prezes ORA Barbarę Jękot listów gratulacyjnych wszystkim przybyłym specjalistom.
Prezes Barbara Jękot, zwracając się do przybyłych, pogratulowała pozytywnego zdania egzaminów specjalizacyjnych. Stwierdziła też, że docenia ogromny wkład pracy w realizację szkolenia specjalizacyjnego i przygotowanie się do bardzo trudnego egzaminu. Nadmieniła, iż doskonale zdaje sobie sprawę, że koszty szkolenia są wysokie, a na chwilę obecną nie przekładają się na podniesienie statusu zawodowego. Dlatego tym wyżej ceni ambicję koleżanek i kolegów – specjalistów. Ufundowane nagrody nie rekompensują poniesionych kosztów szkolenia, ale są formą uznania władz izby dla osiągnięć w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Życzyła też sukcesów w pracy zawodowej i satysfakcji w życiu osobistym.
Przekazała również informacje o aktualnie toczących się procesach legislacyjnych dotyczących aptek i rynku aptecznego.
Dalsza część spotkania poświęcona była wymianie informacji na temat najbliższych planów izby, projektów zmian, co do kwalifikacji kierowników aptek, a także systemu szkolenia specjalistów. Zaproszeni goście wypowiadali się w sprawie zarówno warunków prowadzenia szkoleń, jak i o budzących wątpliwości pytań egzaminacyjnych czy formy egzaminów.
Przybyli farmaceuci zostali też poproszeni o kierowanie do izby wszelkich sugestii, co do poprawienia programu szkoleń specjalizacyjnych, czy przeprowadzania egzaminów.

[ ZDJĘCIA ]

Wiceprezes ORA w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran27
styczeń
2017

Zmarła mgr farm. Janina Piątek

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 stycznia 2017 r. w wieku 58 lat, odeszła od nas

Ś. P. mgr farm. Janina Piątek

długoletni pracownik Apteki Szpitalnej ZZOZ w Wadowicach, człowiek szlachetny, dobry i bardzo skromny. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
– Koleżanki

Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w Kościele pw. św. Piotra Apostoła w Wadowicach w sobotę 28.01.2017 r. o godz. 10.0026
styczeń
2017

Oświadczenie NRA

Poniżej link do oświadczenia Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie poselskiego projektu Prawa farmaceutycznego (poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego trafi na posiedzenie plenarne Sejmu).

Oświadczenie NRA

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
styczeń
2017

Komunikat dotyczący zmiany lokalizacji WGL Ikona pliku typu pdf

Komunikat dla lekarzy, felczerów i podmiotów prowadzących apteki i punkty apteczne w sprawie zmiany siedziby Wydziału Gospodarki Lekami

Wydział Gospodarki Lekami Małopolskiego OW NFZ informuje, że z dniem 30 stycznia 2017 r. zmieniona zostaje siedziba Wydziału i w związku z przeprowadzką nie będzie prowadzona obsługa interesantów.

W załączeniu komunikat w tej sprawie:
Komunikat (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
styczeń
2017

Apteka dla aptekarza odrzucona

Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji odrzuciła poselski projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który zakładał uporządkowania rynku aptecznego.

Czytaj więcej:
http://mgr.farm/content/apteka-dla-aptekarza-odrzucona-ale-jeszcze-nie-koniec

http://oia.krakow.pl/storage/mgr-farm-logo-BW.png

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
styczeń
2017

Dyplomaci apelują do władz

Dyplomaci apelują do władz, by nie uchwalały „apteki dla aptekarza”

Amerykańscy, kanadyjscy i izraelscy dyplomaci apelują do polskich władz, by nie uchwalały „apteki dla aptekarza”. A sieci upierają się, że reprezentują rodzimy kapitał.

Czytaj więcej:
http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1013234,swiatowi-dyplomaci-ambasadorami-farmaceutycznego-lobbingu.html

http://oia.krakow.pl/storage/gazetaprawna_s.jpg

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2017

UWAGA APTEKI!

Mamy zgłoszenie, że na terenie naszego miasta pojawiły się fałszywe recepty na leki psychotropowe (Stilnox) – wypisywane są na starych wzorach recept bez kodów kreskowych. Wpisany błędny PESEL i podana data ur. pacjenta.

Prosimy o uważną realizację recept.


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2017

Osoby obsługiwane poza kolejką w aptece

Zmiany na liście osób obsługiwanych poza kolejką w aptece

W związku z wejściem w życie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, rozszerzeniu uległ krąg osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach –

Na liście osób uprawnionych do obsługi poza kolejnością znalazły się kobiety w ciąży i osoby niepełnoletnie, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, posiadających odpowiednie zaświadczenie.

Te grupy osób dołączyły do grona tych, którzy już wcześniej byli uprawnieni do obsługi poza kolejnością. To: zasłużeni honorowi dawcy krwi, zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2017

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej w rankingu najbardziej wpływowych osób systemu ochrony zdrowia

Szanowni Państwo,
informujemy, że Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (Prezes NRA) oraz Marek Tomków (Wiceprezes NRA) znaleźli się w gronie 100 najbardziej wpływowych osób, które wywarły pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w 2016 roku.

Szczegółowe informacje:
http://www.nia.org.pl/2017/01/19/przedstawiciele-naczelnej-rady-aptekarskiej-w-rankingu-najbardziej-wplywowych-osob-systemu-ochrony-zdrowia/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot16
styczeń
2017

Szkolenie dla farmaceutów Ikona pliku typu pdf

19 lutego 2017 Kraków

Termin: 19 lutego 2017 Kraków
- lokalizacja: Hotel Park Inn, Kraków, ul. Monte Cassino 2

Szczegóły w załączniku:
ZAPROSZENIE (pdf)13
styczeń
2017

Noworoczny Koncert Aptekarzy

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/2017013_koncert_2017_s.jpg
7 stycznia 2017 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się Charytatywny Noworoczny Koncert Aptekarzy pt. „Bella Italia”.
Organizatorami koncertu była Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie i Agencja Artystyczna Violin&Piano. Koncert prowadziła Jolanta Suder.
Tym razem organizatorzy zaprosili znakomitych włoskich artystów operowych: Marię Tomassi (sopran), Federicę Carnevale (mezzosopran), Alberto Marucci (tenor) i Stefano Meo (baryton).
Koncert otworzyła Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, witając zaproszonych gości, sponsorów i uczestników koncertu. Następnie wraz z Prezesem firmy Farmina życzyła wszystkim udanej zabawy i niezwykłych wrażeń.
W programie koncertu znalazły się najbardziej znane i niezwykle popisowe arie i duety operowe, oraz uwertury, między innymi z takich dzieł jak Carmen, Cyrulik Sevilski, Lekka Kawaleria, Potępienie Fausta, Samson i Dalila, Traviata, Turandot i inne.
Solistom tradycyjnie już towarzyszyła Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Warto podkreślić, że maestro Jerzy Sobeńko nie tylko perfekcyjnie dyrygował orkiestrą, ale sam dokonał aranżacji wszystkich wykonywanych utworów.
Doskonała muzyka, wspaniali artyści i orkiestra, a także klimat Sali koncertowej ICE sprawiły, że dla większości uczestników koncertu był to niezapomniany wieczór i spotkanie z wielką sztuką. Farmaceuci i przyjaciele farmacji kochający muzykę zostali na zakończenie zaproszeni do udziału w koncercie w 2018 roku.
Nie zabrakło akcentu charytatywnego. Decyzją organizatorów część wpływu z biletów została przekazana na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii „Cor Aegrum”.

Głównym sponsorem koncertu była firma Farmina.
Sponsorami: Bank Credit Agricole, Grupa Neuca, Oshee, 24 Management.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
styczeń
2017

Spotkanie opłatkowe

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20170113_spotkanie_oplatkowe.JPG
8 stycznia 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników służby zdrowia z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
Spotkanie poprzedziła Msza Święta w bazylice oo. franciszkanów prowadzona przez bp Tadeusza Pieronka, na której homilię wygłosił ks. Robert Woźniak, a uczestniczyli m.in. Duszpasterze Farmaceutów i Lekarzy Archidiecezji Krakowskiej.
Po Mszy w auli obok bazyliki na przybyłych pracowników służby zdrowia czekał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. W obecnym roku spotkanie było wyjątkowe, gdyż był to opłatek pożegnalny Księdza Kardynała przed jego odejściem na emeryturę.
Życzenia złożyli Kardynałowi przedstawiciele Izb Aptekarskiej i Lekarskiej, stowarzyszeń katolickich i osoby prywatne. W tym roku farmaceuci byli szczególnie zauważeni, ponieważ w imieniu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie prezes Izby Barbara Jękot wręczyła Księdzu Kardynałowi statuetkę „Laur aptekarski”. Jak podkreśliła w swym przemówieniu prezes Jękot: „Nadanie Lauru Aptekarskiego Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi to dowód uznania za Jego troskę o człowieka, szczególnie troskę duszpasterską o chorych i pracowników służby zdrowia, liczne spotkania z chorymi i przedstawicielami służby zdrowia, życzliwość i zainteresowanie sprawami zawodów związanych z ochroną zdrowia, a także zawsze ciepłe słowa otuchy i pociechy dla aptekarzy. My aptekarze zrzeszeni w OIA w Krakowie składamy szczególne podziękowanie za docenienie naszej grupy zawodowej oraz za powołanie dla nas Duszpasterza Farmaceutów Archidiecezji Krakowskiej w osobie wielebnego dr Krzysztofa Niewiadomskiego”.
Kardynał serdecznie podziękował za życzenia, nawiązał też w swoim wystąpieniu do aktualnej sytuacji politycznej w kraju, podkreślając, że obecnie najważniejsza jest zgoda i wzajemne zrozumienie. Następnie osobiście połamał się ze wszystkimi opłatkiem.
Jak w poprzednich latach, w trakcie spotkania bracia franciszkanie dali przepiękny koncert kolęd.

[ ZDJĘCIA ]

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran11
styczeń
2017

Pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ odnośnie przepisów prawa dotyczących ograniczeń w wydawaniu z aptek produktów leczniczych zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym.

Pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
styczeń
2017

Apteki całodobowe w 2017 roku (Kraków) Ikona pliku typu pdf

W załączeniu lista aptek ogólnodostępnych, pracujących w systemie całodobowym, w pełnym zakresie usług farmaceutycznych od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.

Apteki całodobowe w 2017 roku (Kraków) (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
styczeń
2017

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie

– plan kontroli aptek 2017

Informuję, że Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie podał do wiadomości plan kontroli aptek ogólnodostępnych, szpitalnych i punktów aptecznych na rok 2017.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

---
Link do strony BIP Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie:
Plan kontroli na 2017 rok04
styczeń
2017

Dot. dyżurów aptek Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes ORA w Krakowie dot. dyżurów aptek.

Dyżury aptek (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot04
styczeń
2017

Radio Kraków – audycja

Resort zdrowia chce wprowadzić ograniczenia w sprzedaży leków poza apteką
http://oia.krakow.pl/storage/20170104_RK_logo_negatyw.jpg
Audycja zawiera wypowiedź Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot.

Link:
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/resort-zdrowia-wprowadza-ograniczenia-w-sprzedazy-lekow-poza-apteka/