30
grudzień
2016

Płatność powyżej 15.000 zł tylko przelewem Ikona pliku typu pdf

Od 1 stycznia 2017 r. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Szczegóły w załączniku:
Płatność powyżej 15.000 zł tylko przelewem (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
grudzień
2016

Substancje o działaniu psychoaktywnym Ikona pliku typu pdf

Dnia 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży.

Szczegóły w załączniku:
Substancje o działaniu psychoaktywnym (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
grudzień
2016

Życzenia Noworoczne oraz zaproszenie

Szanowni Państwo, Drodzy Siostry i Bracia!

Z okazji Nowego Roku 2017 składam Wam najlepsze życzenia wszelkiego dobra, błogosławieństwa Bożego w życiu osobistym, zawodowym i rodzinnym.

Jednocześnie zapraszam serdecznie na opłatek dla służby zdrowia, który będzie 8 stycznia. Rozpocznie się on Mszą Świętą w bazylice franciszkanów na ul. Franciszkańskiej, o godz. 18.00. Następnie, po przejściu na aulę, będzie składanie życzeń.

Od lat opłatek ten jest jednocześnie spotkaniem z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który jak widziałem, z każdym osobiście starał się przełamać opłatkiem.

W tym roku nie może nas zabraknąć! Z dwóch powodów:
1. To opłatek pożegnalny Księdza Kardynała przed jego odejściem na emeryturę. Jak wiemy, przez wiele lat był on pasterzem tej archidiecezji, a jeszcze dłużej kapelanem Ojca Świętego. Jest niezapomniana okazja bliskiego spotkania z kimś, kto pięknie tworzył historię i sprawienia mu radości.
2. W tym roku farmaceuci będą szczególnie zauważeni, ponieważ w imieniu was wszystkich przedstawiciele Krakowskiej Izby Aptekarskiej wręczą Księdzu Kardynałowi Laur aptekarski.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam, będzie mi także miło przełamać się opłatkiem z Wami, to wspaniała okazja, aby także spotkać się ze sobą nawzajem. Jeśli macie kontakt z osobami nie będącymi na liście mailowej zaproście ich ustnie, miejsc starczy dla wszystkich. Szczególnie myślę o farmaceutach-emerytach i o studentach. Na spotkanie nie trzeba nic zabierać oprócz gorącego serca, opłatki będą przygotowane.

Zapraszam bardzo, bardzo, każdego, kto dał mi kiedyś swój mail, ale potem już nie mogliśmy się spotkać. Pamiętam o każdym z Was!

Ogarniam Was moją modlitwą,
Wasz duszpasterz br. Krzysztof29
grudzień
2016

System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo KAMSOFT S.A. dot. przekazywania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi danych w zakresie określonym w ustawie Prawo farmaceutyczne.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
grudzień
2016

Komunikat MZ w sprawie ZSMOPL

Poniżej link do Komunikatu Ministerstwa Zdrowia w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

• Ministerstwo Zdrowia
Komunikat w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
grudzień
2016

Noworoczny Koncert Aptekarzy

Kraków, 7 stycznia 2017 r. (sobota), godz. 18.00

UWAGA!
Informujemy, że są jeszcze dostępne ostatnie bilety na Noworoczny Koncert Aptekarzy.


Prezes wraz z Okręgową Radą Aptekarską w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na Noworoczny Koncert Aptekarzy.
http://oia.krakow.pl/storage/20161110_koncert_2017_s.jpg
Szanowni Państwo

Z przyjemnością pragnę powiadomić, że 7 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 (sobota) w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się Noworoczny Koncert Aptekarzy pt. „Bella Italia”.
Tym razem do udziału w Koncercie zostali zaproszeni znakomici włoscy artyści operowi:
•    Maria Tomassi (sopran),
•    Federica Carnevale (mezzosopran),
•    Alberto Marucci (tenor) i
•    Stefano Meo (baryton).

    Solistom towarzyszyć będzie znana i lubiana Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą Jerzego Sobeńko. Noworoczną Galę Aptekarzy poprowadzi jego autorka Jolanta Suder.
W programie koncertu usłyszymy najbardziej znane i niezwykle popisowe arie i duety operowe, wymagające wyjątkowych umiejętności wokalnych śpiewaków. Będą również znane uwertury.
Traviata, Carmen, Cyrulik Sevilski, Samson i Dalila, Potępienie Fausta, Turandot, Lekka Kawaleria to tylko niektóre tytuły wielkich dzieł operowych i operetkowych, z których wybrano najefektowniejsze fragmenty. Nie zabraknie również porywających pieśni neapolitańskich.
Z całą pewnością czeka Państwa niezapomniany wieczór z wielką muzyką oraz wspaniałymi artystami.
    Pragniemy poinformować, że bilety na Noworoczną Galę Aptekarzy są już w sprzedaży. Można je nabyć w następujących punktach: Filmotechnika, Rynek Główny 9 (dawny Pasaż Bielaka), telefony: 12-422-89-45, 12-421-23-43, Punkt Informacji Kulturalnej ul. Jana 2 oraz elektronicznie poprzez Firmę EVENTIM.PL udając się do każdego EMPIK-u.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z koncertem prosimy o kontakt pod numerem 664 464 840.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Od 1 stycznia nowa opłata za lek recepturowy

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku ulegnie zmianie kwota ryczałtu za lek recepturowy. Wysokość odpłatności za lek recepturowy wyliczana jest na podstawie art. 6 ust. 7 ustawy o refundacji leków, który mówi, że wynosi ona wynosi 0,50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200 poz. 1679 z 2004 r., Nr 240 poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157 poz. 1314), z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku.

Od dnia 1 stycznia 2017 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie wynosiła 2000,00 PLN brutto, stąd odpłatność za lek recepturowy będzie wynosiła teraz 10,00 zł.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić bez recepty lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu.

Rozporządzenie określa następującą maksymalną zawartość tych substancji w lekach wydawanych w ramach jednorazowej transakcji:
•    pseudoefedryna – 720 mg,
•    kodeina – 240 mg,
•    dekstrometorfan – 360 mg.

Zmiana ta nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Wskazane zawartości są wystarczające do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby.

Dlaczego wprowadzamy zmiany

Na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.

Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii dotyczące stosowania pseudoefedryny, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

Akty prawne

•    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży

Źródło informacji: www.mz.gov.pl

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe, które dają możliwość sprzedawania bez recepty przez aptekę takich leków, jeśli zostały one wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2017. W ramach jednorazowej sprzedaży farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie mógł wydać maksymalnie jedno opakowanie leku, w którym znajduje się więcej kodeiny, pseudoefedryny lub dekstrometorfanu.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo farmaceutyczne

Data ogłoszenia: 2016-12-23
Nazwa dziennika: Dziennik Ustaw
Rok: 2016
Pozycja: 2142

Pobierz plik: Dziennik Ustaw, rok 2016 pozycja 2142 (1,4 MB)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
grudzień
2016

Wesołych Świąt!

http://oia.krakow.pl/storage/20161219_xmas_s.jpg20
grudzień
2016

Życzenia

http://oia.krakow.pl/storage/20161220_kartka_ksiadz_s.png
Szczęść Boże!
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! Niech będą one pełne radości, miłości i pokoju płynącego z betlejemskiego żłóbka, od Tego, który został tam położony, od Zbawiciela! Dla Pani Prezes, Wiceprezes i całej Izby, moc ciepłych życzeń przesyła duszpasterz farmaceutów.

– br. Krzysztof Niewiadomski19
grudzień
2016

23 oraz 30 grudnia biuro OIA nieczynne

UWAGA!
Informujemy, że w dniach 23 grudnia 2016 r. (piątek) oraz 30 grudnia 2016 r. (piątek) biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie będzie NIECZYNNE.19
grudzień
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 4/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_4_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 4/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 4/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran19
grudzień
2016

Ważna informacja dla specjalistów

Wszystkie osoby, które zdały egzaminy specjalizacyjne z farmacji aptecznej, szpitalnej i klinicznej w 2015 i 2016 roku i dotychczas nie zgłosiły tego faktu w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie oraz nie dokonały adnotacji w prawie wykonywania zawodu, proszone są o pilny kontakt z biurem OIA w celu aktualizacji danych.
Jednocześnie przypominam, że każda osoba zdająca pozytywnie egzamin specjalizacyjny jest gratyfikowana finansowo przez Izbę.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran12
grudzień
2016

REALIZACJA RECEPT Rpw

Prosimy o uważne sprawdzanie realizowanych w aptekach recept Rpw. Na terenie Krakowa i okolic pojawiło się dużo recept sfałszowanych, ale też takich, których zakresy numeryczne nie zostały wydane przez NFZ. Na portalach NFZ podawane są numery recept sfałszowanych, jak również istnieje możliwość sprawdzenia poprawności recepty. (w załączeniu instrukcja).
Osoby posiadające fałszywe recepty dzwonią do apteki jako stali „wierni” pacjenci, prosząc o zamówienie danego narkotyku dla mamy, babci itd. Na drugi dzień, tuż przed zamknięciem, przychodzą po odbiór informując, że lek jest dla nich specjalnie zamówiony. Bardzo się spieszą do chorego, nie mają czasu czekać. W większości przypadków są to recepty fałszywe!


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot12
grudzień
2016

Uwaga!

W ostatnim okresie do aptek wpłynęły (kolejne) pisma firmy informującej o rejestracji na portalu internetowym podmiotów gospodarczych. Do pism tych dołączony jest druk przekazu pieniężnego z wyszczególnioną kwotą. Uprzejmie informujemy, iż powyższe działanie nie znajduje umocowania prawnego i proszę na nie nie reagować, a szczególnie nie przekazywać żadnych kwot pieniężnych.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot09
grudzień
2016

I Puchar Polski Farmaceutów

w Narciarstwie Alpejskim

http://oia.krakow.pl/storage/20161209_1_puchar_narty_s.jpg
Zapraszamy Państwa do udziału w I Pucharze Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim, który odbędzie się w Istebnej 28 stycznia 2017 r. Organizatorem zawodów jest Śląska Okręgowa Izba Aptekarska oraz HURTAP. Patronat nad zawodami objęła Naczelna Izba Aptekarska, a patronat medialny Gazeta Farmaceutyczna. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej integracji farmaceutów z całej Polski, ich rodzin, dzieci, a także przyjaciół farmacji.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo w poniższych załącznikach.

Załączniki:
Pismo informacyjne (pdf)
Regulamin (pdf)
Zgłoszenie uczestnictwa (pdf)

• PLAKAT
http://oia.krakow.pl/storage/20161209_PLAKAT_Puchar_Farmaceutow_s.jpg

Zainteresowanych wzięciem udziału w zawodach, prosimy o kontakt do 10 stycznia 2017 r.
Uwaga! OIA w Krakowie magistrom farmacji pokrywa koszt przejazdu oraz uroczystą kolację (opłacenie noclegu we własnym zakresie).
Wiceprezes ORA w Krakowie, mgr farm. Piotr Zając
tel. 603-550-402
e-mail: wiceprezes@oia.krakow.pl06
grudzień
2016

Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami

Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami Centrali NFZ
02-12-2016

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie ze zmianami wynikającymi z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015r. poz. 1991), dotyczącymi zniesienia obowiązku podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych oraz rozszerzeniem definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych, w obiegu znajdują się recepty refundowane „pro familiae” lub „pro auctore” z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych. Oba zakresy danych należy uznać za poprawne.

W związku z powyższym podczas realizacji recepty z adnotacją „pro familiae” lub „pro auctore” nie posiadającej numeru identyfikującego REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych (zaczynający się od cyfr 98…), w komunikacie elektronicznym LEK wykazywany jest numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej.

Za prawidłowe należy więc uznać przekazywanie w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie typ - wartości „N” oraz w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie id-miejsca - numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej. Numer prawa wykonywania zawodu w Komunikacie Elektronicznym wprowadzany jest wtedy dwukrotnie: jako identyfikator osoby uprawnionej oraz jako identyfikator świadczeniodawcy.

Źródło:
http://www.nfz-krakow.pl/dla-swiadczeniodawcow/komunikaty/komunikat-departamentu-gospodarki-lekami-centrali-nfz,2299.html

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
listopad
2016

V Konkurs Nalewek Własnej Receptury

– relacja

25 listopada br. odbyła się kolejna, V już edycja Konkursu Nalewek Własnej Receptury.

Organizatorami konkursu, tradycyjnie, były Okręgowa Izba Aptekarska wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie.
Gości powitała i zaprosiła do degustacji nalewek prezes ORA w Krakowie Barbara Jękot w towarzystwie wiceprezesa ORL dr Jerzego Friedigera oraz Dyrektora Muzeum prof. dr hab. Zbigniewa Beli .

Atmosfera konkursu w zabytkowych pomieszczeniach Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Floriańskiej 25 w Krakowie była, jak zwykle wspaniała. Uczestnicy i goście konkursu byli zauroczeni miejscem, w którym odbywał się konkurs.

Zgodnie z regulaminem w konkursie brały udział jedynie nalewki, które nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej.
W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 25 nalewek. Oprócz nalewek z Krakowa i okolic były także nalewki za Śląskiej Izby Aptekarskiej, a nawet z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej reprezentowanej osobiście przez Prezesa GORA dr Pawła Chrzana oraz dr Natalię Miękus i mgr Justynę Raupuk, którzy przyjechali specjalnie do Krakowa na konkurs nalewek.
Zgłoszone do konkursu nalewki prezentowały bardzo wysoki poziom i wybranie najlepszych było zadaniem bardzo trudnym.

Jury w składzie: przewodniczący - dr n. farm. Przemysław Szybka (OIA), lek. med. Regina Marucha-Sznajder oraz mgr farm. Aleksander Dymek (OIA) po degustacji i długiej dyskusji przyznało nagrody i wyróżnienia.
Najlepszą nalewkę wybrała także publiczność przyznając swoja nagrodę.

Oficjalne wyniki konkursu:
Nagroda Prezesa OIA: dr n. farm. Natalia Miękus z Sopotu – nalewka wytrawna Vino Vero (żurawina)
Wyróżnienie Prezesa OIA: lek. med. Tomasz Mierzwiński z Krakowa – nalewka słodka wiśniowa

Nagroda Prezesa OIL: mgr farm. Krzysztof Majka z Katowic– nalewka półsłodka Tinctura Flos Sambucus Nigra

Wyróżnienie Prezesa OIL: mgr farm. Anna Kowalik, mgr farm. Dominika Stępska-Bodzoń z Apteki Szpitalnej Szpitala Wielospecjalistycznego im. Stanleya Dudricka w Skawinie – nalewka słodka pomarańczowo-kawowa Tinctura Citri Aurantii et Coffeae Arabicae 2015

Nagroda Publiczności: mgr farm. Anita Molenda Krakowa – nalewka słodka z czarnej porzeczki

Nagroda Specjalna: Piotr Partyka z Rzeszowa – nalewka wytrawna Pigwówka

Nagrodzonym – GRATULUJEMY!

[ ZDJĘCIA ]

Pozdrawiam,
Przemysław Szybka24
listopad
2016

Refundacja leków recepturowych Ikona pliku typu pdf

i surowców farmaceutycznych

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia skierowane do Dyrektora Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Refundacja leków recepturowych i surowców farmaceutycznych (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
listopad
2016

I Kongres Zdrowia Pracodawców RP Ikona pliku typu pdf

– podziękowanie

W załączeniu pismo skierowane do Prezes ORA w Krakowie z podziękowaniem za udział i zaangażowanie w prace nad I Kongresem Zdrowia Pracodawców RP.

Podziękowanie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
listopad
2016

Prośba o poparcie Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes NRA z prośbą o poparcie projektu nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne.

Prośba o poparcie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot17
listopad
2016

Centralne obchody jubileuszowe

http://oia.krakow.pl/storage/20161118_25lat_nia_s.jpg
9 listopada 2016 r. odbyły się centralne obchody Jubileuszu XXV-lecia Odrodzonego Samorządu Aptekarskiego. Honorowy Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji farmaceutów, odprawiona w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie.
Centralne obchody odbyły się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Dla uświetnienie jubileuszu w kuluarach Filharmonii zorganizowano wystawę „Farmaceuta Artystą”, na której wyeksponowano prace artystyczne farmaceutów z całej Polski. Nie zabrakło akcentu z Małopolski – swoje obrazy zaprezentowała mgr farm. Anna Gaudnik, a tomik poezji mgr farm. Krzysztof Kokot.
Gala jubileuszowa rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Naczelnej Izby Aptekarskiej i odegraniem hymnu. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawicielem władz państwowych na czele z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, parlamentarzyści, przedstawiciele innych samorządów zawodów zaufania publicznego oraz reprezentanci samorządów aptekarskich z Niemiec, Ukrainy i Litwy. Wśród gości obecni byli sponsorzy wydarzenia – przedstawiciele firm i hurtowni farmaceutycznych oraz media.
Po wystąpieniach gości, głos zabrała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która podsumowała dokonania samorządu w 25-leciu.
Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz samorządu aptekarskiego: Złoty, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Honorowe Odznaki Ministra Zdrowia – za zasługi dla ochrony zdrowia oraz medale samorządowe – medal im. prof. Bronisława Koskowskiego, Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego oraz Mecenasa Samorządu Aptekarskiego. Założycielom samorządu aptekarskiego oraz osobom pracującym na rzecz samorządu aptekarskiego w okresie ostatniego 25-lecia zostały wręczone Medale XXV-lecia. Wśród odznaczonych znajdowali się również przedstawiciele naszej izby.
Obchody zakończył bankiet oraz koncert muzyki filmowej w wykonaniu Polskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej im. Witolda Lutosławskiego.

[ ZDJĘCIA ]

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran17
listopad
2016

Stanowiska NRA

W załączeniu stanowiska Naczelnej Rady Aptekarskiej:

Stanowisko NRA ws. obrotu suplementami diety (pdf)
Stanowisko NRA ws. obrotu kosmetykami w aptekach ogólnodostępnych (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
listopad
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy Ikona pliku typu pdf

– grudzień 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy, które odbędą się we wrześniu wg poniższego harmonogramu:

1 grudnia 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6    
2 grudnia 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A
5 grudnia 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B    
7 grudnia 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1        

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00
Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.

Załącznik:
kwartalne grudzień 2016 (pdf)08
listopad
2016

Pismo MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia w sprawie stosowania Aqua pro iniectione do wytwarzania leków recepturowych, w tym leków recepturowych refundowanych.

Pismo MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
listopad
2016

Pismo UMK Ikona pliku typu pdf

w sprawie rozkładu godzin pracy aptek

W załączeniu pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa dotyczące Projektu Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie rozkładu godzin pracy aptek krakowskich obowiązującego w 2017 roku.

Urząd Miasta Krakowa zwraca się z prośbą o przekazanie informacji dotyczącej planowanych w 2017 r. godzin pracy aptek ogólnodostępnych zlokalizowanych na terenie Krakowa w tabeli, którą zamieszczamy poniżej.
Prosimy o potraktowanie sprawy jako pilnej i przekazanie wypełnionej tabeli bezpośrednio do Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK drogą elektroniczną na adres Monika.Dabrowska-Hain@um.krakow.pl do 15 listopada 2016 r.

Pismo UMK (pdf)
Tabela do aptek (doc)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
listopad
2016

Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej

http://oia.krakow.pl/storage/20161103_Cracoviae_Merenti_s.jpg
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący RMK Bogusław Kośmider, radni, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec i wielu znamienitych gości wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji wręczenia brązowego medalu Cracoviae Merenti Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie. Sesja odbyła się w środę, 2 listopada. Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.

Więcej informacji na stronach Magicznego Krakowa:
Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
październik
2016

V Konkurs Nalewek Własnej Receptury

Kraków, 25 listopada 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie mają przyjemność zaprosić członków zrzeszonych w wyżej wymienionych Izbach na piątą edycję Konkursu Nalewki Własnej Receptury.
http://oia.krakow.pl/storage/20161025_nalewki_5ed_s1.jpg
V Konkurs Nalewek Własnej Receptury

Odbędzie się 25 listopada 2016 r. w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Floriańskiej 25 w Krakowie. Początek o godzinie 18.00.
Wstęp wolny.

Załączniki:
Regulamin Konkursu Nalewek własnej receptury 2016 (pdf)
Zgłoszenie do 5 konkursu nalewek (doc)26
październik
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/logo_izba_aptekarska_dobre.jpg
23 października 2016 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17, odbyła się uroczysta gala z okazji 25-lecia odrodzenia samorządu aptekarskiego w Krakowie.
Zaproszenie do Komitetu Honorowego obchodów 25-lecia odrodzenia Okręgowej Izby Aptekarskiej przyjęli:
Wojewoda Małopolski – Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Prezydent Miasta Krakowa – Jacek Majchrowski, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego CM UJ – Prof. UJ dr hab. Jacek Sapa, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Uroczystość rozpoczęła się odegraniem Hymnu Polski i wprowadzeniem sztandaru Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Po powitaniu członków Komitetu Honorowego, zaproszonych gości, sponsorów imprezy i wszystkich farmaceutek i farmaceutów przybyłych na galę, prowadzący poprosili o krótkie wystąpienia gości, którzy przekazali najlepsze życzenia dla świętujących aptekarzy i władz izby.
O historii odrodzonej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie mogliśmy usłyszeć w czasie projekcji filmu, który został nakręcony specjalnie z myślą o jubileuszu, a także z referatu obecnej Prezes ORA w Krakowie – mgr farm. Barbary Jękot.
Tę część uroczystości zakończył wiersz dra med. Krzysztofa Schreyer’a „Oda do farmacji” wyrecytowany przez Łukasza Stawarczyka, absolwenta PWST w Krakowie.
Najbardziej uroczystym był moment wręczenia odznaczeń zasłużonym farmaceutom: Srebrnego Krzyż Małopolski nadawany przez Marszałka Województwa Małopolskiego, odznak Honoris Gratia nadawanych przez Prezydenta Miasta Krakowa, Statuetek „Laur aptekarski” i odznak „Zasłużony dla środowiska Aptekarskiego Małopolski” nadawanych przez Okręgową Izbę Aptekarską w Krakowie oraz Medali XXV-lecia odrodzonego Samorządu nadawanych przez Naczelna Izbę Aptekarską.
Bankiet, na który udali się uczestnicy gali przed koncertem, był okazją do przyjacielskiego spotkania z koleżankami i kolegami po fachu. Była też możliwość spróbowania jubileuszowego tortu specjalnie na tę okazję zamówionego.
Punktem kulminacyjnym był przepiękny występ w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot26
październik
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 października 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2016 r.

http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-25-pazdziernika-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2016-r/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 25 października 2016 r., pozycja 110:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=110

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot24
październik
2016

Komunikat Rektora UJ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu Komunikat Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego z 19 października 2016 roku w sprawie dodatkowego dnia wolnego od zajęć dydaktycznych w dniu 31 października 2016 roku.

Komunikat Rektora UJ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
październik
2016

Pismo Ministra Zdrowia Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Ministra Zdrowia w sprawie uzależnienia sprzedaży aptekom niektórych leków przez hurtownie farmaceutyczne.

Pismo MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
październik
2016

Zaproszenie Ikona pliku typu pdf

Warszawa, 9 listopada 2016 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20161011_25lat_warszawa.jpg
Naczelna Rada Aptekarska ma zaszczyt zaprosić na Jubileusz XXV-lecia Odrodzonego Samorządu Aptekarskiego, który odbędzie się 9 listopada 2016 r. o godz. 12.30 w Filharmonii Narodowej w Warszawie przy ul. Jasnej 5.

Szczegóły, program uroczystości w załączniku:
Zaproszenie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

UWAGA!
OIA w Krakowie organizuje autokar na wyjazd do Warszawy, chętnych prosimy o zapisy w biurze, tel. 12-264-25-53.10
październik
2016

Pismo NRA do MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo skierowane do Ministra Zdrowia dot. problemu z nabywaniem przez apteki wody destylowanej.

Pismo do MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
październik
2016

Prawo farmaceutyczne do poprawki?

Polskie Radio Trójka

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją prawa farmaceutycznego. Jakie ma pomysły i jak oceniają je eksperci oraz słuchacze?

http://oia.krakow.pl/storage/20161006_logo-radio-trojka_s.jpg
Audycja:
www.polskieradio.pl/9/302/Artykul/1675908,Prawo-farmaceutyczne-do-poprawki04
październik
2016

Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Farmaceutów

do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach

http://www.sfkp.pl/userfiles/LOgo%20Milosierdzie.jpg
Szanowni Państwo,
zapraszamy wszystkich farmaceutów (wraz z rodzinami) na Pierwszą Ogólnopolską Pielgrzymkę Farmaceutów do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w dniach 15-16 października b.r. Pielgrzymkę poprowadzi ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ - ksiądz, lekarz, poeta, przyjaciel chorych w jednej osobie - kapelan Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Słowo powitalne wygłosi J.E. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz.

Pielgrzymka jest organizowana między innymi przy współudziale Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W programie pielgrzymki: Msza Św. w intencji całego środowiska farmaceutów Wspólne przejście przez Bramę Miłosierdzia Czuwanie modlitewne przy grobie św. Faustyny Kowalskiej Konferencje duchowe. Szczegółowy program i zapisy na stronie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski: http://www.sfkp.pl/art,pierwsza-ogolnopolska-pielgrzymka-farmaceutow-15-16-x-2016.html

Program (pdf)
Plakat (pdf)03
październik
2016

Bilety na Koncert Jubileuszowy


Szanowni Państwo,
w związku z dużym zainteresowaniem obchodami 25-lecia odrodzenia samorządu aptekarskiego w Krakowie, które odbędą się 23 października 2016 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, zwieńczone Koncertem Galowym w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego, informuję, że bilety na tę uroczystość można odbierać w tym tygodniu (od 3 do 7 października) w biurze OIA w Krakowie do godz. 17.00.

Serdecznie zapraszamy!


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
wrzesień
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 3/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_3_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 3/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 3/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran28
wrzesień
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

*********************************************************************************
UWAGA!
Dostępne są jeszcze ostatnie bilety na uroczystą galę.
Zapraszamy po odbiór w godzinach funkcjonowania izby!
*********************************************************************************

http://oia.krakow.pl/storage/20160928_zaproszenie_cover_s.jpg
25-lecie powstania Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

W imieniu Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie mam przyjemność zaprosić członków naszej izby na obchody 25-lecia odrodzenia samorządu aptekarskiego w Krakowie, które odbędą się 23 października 2016 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, ul. M. Konopnickiej 17.

http://oia.krakow.pl/storage/20160928_25lat_kh_s.jpgKomitet Honorowy 25-lecia odrodzenia Okręgowej Izby Aptekarskiej:
Józef Pilch – Wojewoda Małopolski
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Jacek Majchrowski – Prezydent Miasta Krakowa
JM dr hab. med. Wojciech Nowak – Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Prof. UJ dr hab. Jacek Sapa – Dziekan Wydziału farmaceutycznego CM UJ
Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Program uroczystości:
Godz.14.30
• Rozpoczęcie obchodów
• Powitanie członków Komitetu Honorowego i zaproszonych gości
• Historia odrodzonej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie
• Recytacja wiersza Oda do Farmacji Krzysztofa Schreyera
• Wystąpienia gości
• Wręczenie odznaczeń

Godz.17.15 – 17.50
• Bankiet

Godz.18.00
• Koncert Galowy w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.


Udział w uroczystości jest bezpłatny dla farmaceutów członków Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. Osoby towarzyszące mogą nabyć bilety w cenie 80 PLN. Bilety można odbierać w lokalu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie od dnia 28.09.2016 do dnia 14.10.2016 lub do wyczerpania zapasów w godzinach urzędowania izby.

Obchody poprzedzi uroczyste poświęcenie sztandaru Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie podczas mszy świętej, która zostanie odprawiona 22 października 2016 r. o godz.16.00 w kościele Kapucynów przy ul. Loretańskiej 11 przez duszpasterza farmaceutów małopolskich brata Krzysztofa Niewiadomskiego. Serdecznie zapraszamy wszystkich farmaceutów, a w szczególności fundatorów sztandaru.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot
http://oia.krakow.pl/storage/20160928_25lat_sponsorzy_s.jpg27
wrzesień
2016

Komunikat Prezesa NRA w spr. prod. lecz. ATRAM Ikona pliku typu pdf

W załączeniu Komunikat Prezesa NRA dotyczący wycofania z obrotu trzech serii produktu leczniczego ATRAM.

Komunikat Prezesa NRA (pdf)

Komunikat Sanofi (pdf)
formularz w sprawie wypłaty kwoty (doc)
dane apteki (doc)
nota (doc)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot26
wrzesień
2016

Święto Kosmy i Damiana

http://oia.krakow.pl/storage/20160926_kosma_damian.jpg
+ + + + +

Szczęść Boże!

26 września jest Dzień Świętych Kosmy i Damiana, Patronów Farmaceutów.

Z tej okazji, życzę wszystkim Państwu wszelkiego błogosławieństwa Bożego w Waszej pracy i wdzięczności ludzkiej za każde dobro.

Z tej okazji będę sprawował w kościele kapucynów Mszę Świętą w intencji Farmaceutów o godz. 17.30. Intencje szczegółowe można złożyć do koszyczka, jak zawsze przed mszą w zakrystii. Tym razem nie będzie wspólnego spotkania po mszy, jednak jeśli ktoś miałby jakąś sprawę, czy pragnienie rozmowy, to będzie możliwość osobistego spotkania ze mną.

– br. Krzysztof25
wrzesień
2016

Zaproszenie na konferencję

Warszawa, 12 października 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie zaprasza na konferencję, która odbędzie się w dniu 12 października 2016 r. w godz. 10.00 – 15.00 w Centrum Konferencyjnym Kopernika w Warszawie, przy ul. Kopernika 30.

Konferencja poświęcona zostanie m.in. kluczowym zagadnieniom związanym z wdrażaniem DYREKTYWY FAŁSZYWKOWEJ W POLSCE I ZAGRANICĄ.

konferencja informacja (pdf)
agenda (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
wrzesień
2016

Pismo Marszałka Województwa Małopolskiego Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Jacka Krupy, w sprawie XII edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego „Kryształy Soli” oraz XI edycji konkursu o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Amicus Hominum”.

Pismo Marszałka Województwa Małopolskiego (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
wrzesień
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Maratonie MTB

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20160914_mtb_s.JPG
W dniu 10 września 2016 r. w Kępie koło Sochocina (Mazowsze) odbyły się I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Maratonie MTB. Zawody rozegrane zostały na piaszczystych i szutrowych szlakach leśnych otaczających Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort. Organizatorem zawodów była hurtownia farmaceutyczna Hurtap S.A. przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi. Patronat nad zawodami objęła Naczelna Izba Aptekarska, a patronat medialny Czasopismo Aptekarskie. Frekwencja była spora, bo na starcie stanęło ponad 100 zawodników. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach: dzieci (pętla 5 km) oraz dorośli (dwie pętle, w sumie 15 km). Dorośli startowali z dwóch sektorów: I sektor – farmaceuci, II sektor – przyjaciele farmacji. Z krakowskiej OIA w zawodach uczestniczyło sześć osób: czterech farmaceutów oraz dwóch przyjaciół farmacji. Zawody uroczyście otworzył Prezes Hurtowni Hurtap Wiktor Napióra oraz Przewodnicząca Komisji kultury, sportu i rekreacji NIA – Małgorzata Lelito.

Podczas zawodów było słonecznie, ale także upalnie, co generowało spore ilości pyłu unoszącego się podczas przejazdu zawodników. Po zaciętej, ale fair play walce ekipa z Krakowa zdobyła aż 5 pucharów (trzy pierwsze miejsca i dwa trzecie). Mistrzem Polski w kategorii K2 została mgr farm. Ewa Lech, Mistrzem Polski w kategorii przyjaciół farmacji K4 została Aleksandra Bajołek, Mistrzem Polski w kategorii M4 został dr n. farm. Przemysław Szybka. Brązowy medal w kategorii K5 zdobyła mgr farm. Małgorzata Lelito. Na podium (brązowy medal) w kategorii K3 znalazła się także mgr farm. Barbara Bochenek, której pomimo groźnie wyglądającego wypadku spowodowanego przez inną zawodniczkę udało się dojechać do mety na wysokiej pozycji.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów, a organizatorom dziękujemy za zorganizowanie świetnej imprezy.

[ ZDJĘCIA ]

dr n. farm. Przemysław Szybka13
wrzesień
2016

Komunikat dla aptek Ikona pliku typu pdf

Komunikat dla aptek w związku z wycofaniem z obrotu trzech serii produktu leczniczego Atram.

KOMUNIKAT (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
wrzesień
2016

Komunikat do aptek

w sprawie wycofania trzech serii produktu leczniczego Atram

Warszawa, dn. 7 września 2016 r.

Komunikat do aptek w sprawie wycofania trzech serii produktu leczniczego Atram

Szanowni Państwo,

W związku z wycofaniem z obrotu trzech serii produktu leczniczego Atram :
Atram 12,5 seria 2561215 data ważności 11.2017
Atram 12,5 seria 2510216 data ważności 01.2018
Atram 6,25 seria 2010216 data ważności 01.2018


Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego znak GIF-N-ZJP-4350/29/ML/16 z dnia 6 września 2016 roku w imieniu podmiotu odpowiedzialnego informujemy o wycofaniu z obrotu wymienionych wyżej serii, które z polecenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego odbywa się również z poziomu pacjenta.

Dystrybutor w/w produktu leczniczego na terenie Polski, tj.: hurtownia farmaceutyczna Sanofi-Aventis Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania wymienionych serii Atramu i przyjmie wszystkie opakowania, w tym również napoczęte i poniesie koszty związane z dokonywanymi zwrotami.


W celu ułatwienia realizacji powyższego prosimy o przyjęcie zwrotów wszystkich posiadanych przez pacjentów zgłaszających się do Państwa apteki opakowań w/w serii produktów leczniczych zgodnie z poniższym

1. W przypadku kiedy pacjent dokonał zakupu w Państwa aptece należy bezwzględnie przyjąć zwrot w tym również napoczętych opakowań. Pacjent jest upoważniony do otrzymania zwrotu kosztów zakupu zwracanego leku lub może otrzymać w zamian opakowanie tego samego produktu leczniczego z innej serii.

2. W przypadku gdy pacjent nie ma możliwości zwrotu wycofanego produktu leczniczego Atram w aptece, w której dokonał zakupu leku, może dokonać zwrotu w innej aptece. Kierownik proszony jest o skontaktowanie się z hurtownią farmaceutyczną Sanofi-Aventis Sp. z o.o. w celu ustalenia sposobu rozliczenia.

3. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących terapii produktem leczniczym Atram, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.08
wrzesień
2016

V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20160908_v_regaty.jpeg
W dniach 2 – 4 września 2016 r. w Piaskach koło Rucianego-Nidy odbyły się V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Regaty rozegrano na jeziorze Bełdany. Na starcie stanęło 19 jachtów. Zawody rozegrano w trzech kategoriach: o Puchar Prezesa NRA, o Puchar Prezesa OIA Olsztyn, statuetkę najlepszego sternika. Nasza Izba tradycyjnie wystawiła trzy załogi. Regaty uroczyście otworzył gospodarz, Prezes ORA Olsztyn – Roman Grzechnik oraz Prezes NRA – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Pogoda podczas zawodów była idealna, było wietrznie, jednak słonecznie. Po zaciętej, ale fair play walce, Mistrzem Polski została załoga z Białegostoku. Drugie miejsce zajęła załoga z Łodzi, a trzecia lokata przypadła ekipie z Olsztyna. Z naszej reprezentacji najlepsze 5 miejsce zajęła załoga z Przemkiem Szybką jako sternikiem. 10 miejsce zajęła druga nasza załoga ze sternikiem Mają Janik. Trzecia nasza załoga, pod moim kierownictwem, już tradycyjnie była tą... pechową. Tym razem podczas jednego z wyścigów urwał się fał grota i musieliśmy wymienić łódkę. W związku z tym, miejsce też zajęliśmy to... pechowe. Optymizm i dobry humor nas jednak nie opuszczał, co skutkowało nagrodą: najbardziej rozśpiewana załoga regat!

Wszystkim żeglarzom gratulujemy sukcesów, a organizatorom dziękujemy za zorganizowanie świetnej imprezy.
Podziękowania należą się również sponsorom: Neuce, Hurtapowi i OIA Olsztyn.

Kolejne Regaty już za rok...

[ ZDJĘCIA ]

– mgr farm. Małgorzata Lelito04
wrzesień
2016

Zaproszenie na Mszę św.

26 września 2016 r.

Duszpasterz Farmaceutów, br. Krzysztof Niewiadomski, zaprasza na Mszę Świętą w Dzień Patronów Farmaceutów, św. Kosmy i Damiana. Będzie ona celebrowana 26 września w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, ul. Loretańska 11, o godz. 17.30.
Przed Eucharystią można w zakrystii złożyć szczegółowe intencje, które będą wyczytane podczas modlitwy.

Z poważaniem i pozdrowieniami,
– br. Krzysztof30
sierpień
2016

Komunikat NRA Ikona pliku typu pdf

KOMUNIKAT w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia.

KOMUNIKAT (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
sierpień
2016

Prawo farmaceutyczne – projekt ustawy

W załączeniu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Ewentualne uwagi proszę przesyłać w terminie do 2 września 2016 r.

Pismo Ministra Zdrowia (pdf)
Projekt ustawy (pdf)
Projekt ustawy c.d. (pdf)
dokument241079 (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
sierpień
2016

Komunikat Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia wydał komunikat dla pracowników POZ i farmaceutów dotyczący leków 75+

W komunikacie skierowanym do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz farmaceutów minister zdrowia przedstawił zasady wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat.

Poniżej link do strony MZ, na której omówione są najważniejsze informacje zawarte w tym komunikacie.
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/minister-zdrowia-wydal-komunikat-dla-pracownikow-poz-i-farmaceutow-dotyczacy-lekow-75/
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
sierpień
2016

Rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich Ikona pliku typu pdf

W załączeniu Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskichzmiany wchodzące w życie z dniem 1 września 2016 r. oznaczono kolorem czerwonym!

rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
sierpień
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-19-sierpnia-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2016-r/

Uwaga! W załączniku do obwieszczenia (załącznik do obwieszczenia, plik *pdf) od strony 1500 znajduje się załącznik D, który stanowi listę "75+".

W związku ze zgłoszonymi uwagami do projektu XXIX obwieszczenia refundacyjnego, które wejdzie w życie 1 września 2016 r., zostały wprowadzone następujące zmiany:
1.    rozszerzono dotychczasowe wskazania dla leku zawierającego menotropinę (2 unikalne kody EAN) o wskazanie: Brak owulacji u pacjentek w wieku poniżej 40. roku życia, u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu, rokujących uzyskanie prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (hormon folikulotropowy – FSH poniżej 15 mlU/ml w 2-3 dniu cyklu lub hormon antymüllerowski – AMH powyżej 0,7 ng/ml (wg II standardu)) – refundacja do 3 cykli;
2.    obniżono urzędową cenę zbytu dla 4 produktów (unikalnych kodów EAN).
Źródło: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-1-wrzesnia/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 79 głoszony 19 sierpnia 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=79


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
sierpień
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy

– wrzesień 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy, które odbędą się we wrześniu wg poniższego harmonogramu:

5 września 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B
7 września 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1
8 września 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00

Szczegóły w załączniku:
kwartalne wrzesień 2016 – Nowy Targ, Nowy Sącz, Tarnów (pdf)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

12 września 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6
Rozpoczęcie spotkania o godz. 15.00

Uwaga! Ze względu na ważne sprawy organizacyjne dotyczące staży, prosimy opiekunów stażystów w aptekach o niezawodne przybycie na zebranie aptekarzy.

Szczegóły w załączniku:
kwartalne wrzesień 2016 – Kraków (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
sierpień
2016

Projekt obwieszczenia MZ

w sprawie wykazu leków refundowanych na dzień 1 września 2016 r.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2016 r.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2016 r.

Projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 września 2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
sierpień
2016

Próba wyłudzenia danych wrażliwych od farmaceutów

W związku z anonimowymi telefonami otrzymywanymi przez aptekarzy, Naczelna Rada Aptekarska informuje, iż nie prowadzi działań mających na celu zbieranie bądź udostępnianie jakichkolwiek danych kontaktowych farmaceutów.

Wszelkie sugestie ze strony anonimowych rozmówców sugerujące, iż jest to działalność odbywająca się za zgodą samorządu aptekarskiego są nieprawdziwe.

Jednocześnie prosimy o zgłaszanie takich incydentów drogą mailową na adresy okręgowych izb aptekarskich, właściwych dla danego regionu. Wszystkie zgłoszenia zostaną przeanalizowane. Wobec osób podszywających się pod członków izby, Naczelna Rada Aptekarska rozważy podjęcie dalszych kroków prawnych.04
sierpień
2016

Podziękowanie

Szanowne Koleżanki i Koledzy farmaceuci, właściciele aptek!

W imieniu Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie i własnym pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pracę w aptekach podczas Światowych Dni Młodzieży.

Fakt podjęcia decyzji o wydłużeniu pracy i dodatkowych dyżurach nocnych w aptekach był wspaniałym gestem wynikającym zarówno z zasad etyki farmaceuty, jak i przeświadczenia o misji apteki jako placówki ochrony zdrowia. Niesienie pomocy pacjentom, którzy przybyli do nas z całego świata, jest powodem do dumy i satysfakcji zawodowej farmaceutów, zwracając przy tym szczególną uwagę na fakt, że pracę pełnili na koszt własny aptek bez dopłat z jakiegokolwiek urzędu.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
sierpień
2016

Zmarła mgr farm. Janina Smorawińska

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z żalem zawiadamiamy, że dnia 28 lipca 2016 r. odeszła od nas, opatrzona św. sakramentami, w wieku 88 lat

Ś.P. mgr farmacji Janina Smorawińska

długoletni pracownik Apteki Szpitala Uniwersyteckiego CM w Krakowie, Nauczyciel i Wychowawca, człowiek zacny i wielkiego serca, który swój zawód wykonywał z pasją i miłością, autorytet i wzór do naśladowania dla wielu pokoleń Aptekarzy.
Wszystkim, których dotknęła wiadomość o Jej śmierci, wyrazy głębokiego współczucia.

– Koleżanki

Msza św. pogrzebowa przy Zmarłej odprawiona zostanie w kaplicy na cmentarzu Salwatorskim w czwartek, dnia 4 sierpnia 2016 r. o godzinie 13.0002
sierpień
2016

Lobbyści reprezent. apteki sieciowe szykują grunt

W załączeniu stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej, będące odpowiedzią na artykuł „Wojna o apteki przenosi się teraz do sądów” (Rzeczpospolita, 29.07.2016), w którym Pan Marcin Piskorski, prezes Pharma.NET, zarzuca Naczelnej Radzie Aptekarskiej, iż postępowania dotyczące egzekucji przepisów antykoncentracyjnych są efektem nacisku „korporacji aptekarskiej”.

Naczelna Izba Aptekarska:
Lobbyści reprezentujący apteki sieciowe szykują grunt
http://www.nia.org.pl/news/3107/lobbysci-reprezentujacy-apteki-sieciowe-szykuja.html

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
lipiec
2016

Recepta transgraniczna

Szanowne koleżanki i koledzy!
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i spodziewanym przyjazdem wielkiej liczby zagranicznych gości przypominam zasady wystawiania i realizacji recept transgranicznych (zgodnie z Dyrektywą Komisji Europejskiej).

Dane, które muszą się znaleźć na recepcie transgranicznej, aby mogła być ona zrealizowana w naszych aptekach:
• imię lub imiona i nazwisko pacjenta (nie mogą być inicjały);
• datę urodzenia pacjenta (niezależnie od wieku);
• imię lub imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę;
• kwalifikacje zawodowe osoby wystawiającej receptę (tytuł zawodowy, np. lekarz, lek, lek. med, dr n. med itp);
• dane do bezpośredniego kontaktu osoby wystawiającej receptę (adres e-mail lub numer telefonu lub faksu wraz z prefiksem międzynarodowym);
• adres miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego wraz z oznaczeniem kraju, np. „Polska” albo skrót „PL”; Deutschland albo skrót „DE”;
• nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) handlową jeżeli: przepisany produkt jest biologicznym produktem leczniczym lub osoba wystawiająca receptę uważa, że jest ona niezbędna ze względów medycznych, w takim przypadku na recepcie zwięźle podaje powody użycia nazwy handlowej;
• postać;
• dawkę (moc);
• ilość;
• sposób dawkowania;
• datę wystawienia recepty;
• złożony na awersie recepty własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę.

Na recepcie transgranicznej nie może być przepisany lek o kategorii dostępności „Rpw”, czyli taki, który zawiera środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Odpłatność za receptę transgraniczną


Recepta transgraniczna, która nie została zrealizowana w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, może zostać zrealizowana w Polsce za pełną odpłatnością.

Załączniki:
dyrektywa (pdf)
recepta transgraniczna (pdf)
rozp. w sprawie recept lekarskich (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
lipiec
2016

25 – 29 lipca biuro OIA nieczynne

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży i związane z tym wydarzeniem poważne ograniczenia i utrudnienia w ruchu po Krakowie, również w rejonie naszej siedziby, w dniach 25 – 29 lipca biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej będzie NIECZYNNE.

Telefony dyżurne:
• mgr farm. Barbara Jękot, Prezes ORA, 609-052-639
• mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran, Wiceprezes ORA, 601-140-429
• mgr farm. Piotr Zając, Wiceprezes ORA, 603-550-402

Kontakt z prawnikiem:
• mgr Janusz Brol, 602-188-36920
lipiec
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w maratonie MTB

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_mtb_s.jpg

Naczelna Izba Aptekarska zaprasza do wzięcia udziału w I Mistrzostwach Polski Farmaceutów w maratonie MTB, które odbędą się w Kępie koło Sochocina 10 września 2016 roku. Organizatorem zawodów jest firma HURTAP S.A. przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.

informacja na stronie NIA oraz pliki do pobrania
Więcej informacji: HURTAP SA20
lipiec
2016

Zaproszenie na Kongres FARMACJA 21

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_farmacja21.jpg
II EDYCJA KONGRESU PTFarm FARMACJA 21

Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów, zatrudnionych zarówno w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i klinicznych, ośrodkach badawczych, hurtowniach jak i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, GIF, URPL, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji.

Aktualny program Kongresu jest opublikowany na stronie www.farmacja21.pl20
lipiec
2016

Głosowanie o staż w Europarlamencie

Szanowni Państwo,
piszę z prośbą o wsparcie w głosowaniu środowiska farmaceutów oraz udostępnienie możliwymi kanałami i nieukrywaną radością, gdyż zakwalifikowałem się do 3 etapu konkursu o staż w Parlamencie Europejskim. Ostatni etap to głosowanie na FB poprzez aplikację:

https://apps.facebook.com/po-eurostaz

Jedna osoba z naszego województwa dostanie się na staż i chciałem prosić Was o pomoc i Wasz głos, aby to osiągnąć.

Mam szansę na to, aby swoje kroki skierować ku Brukseli, pracować w środowisku europarlamentarzystów. Wszyscy wiemy jak ważne dla farmaceutów jest reprezentacja w strukturach rządowych, której aktualnie nie posiadamy. Z wykształcenia jestem farmaceutą, członkiem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. Aktualnie pracuję w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz w dwóch hurtowniach farmaceutycznych w Łodzi. Szczególnie bliska jest mi tematyka prawa w ochronie zdrowia i na tym chciałbym się skupić właśnie odbywając ten staż. Daje to ogromne możliwości rozwoju w tym kierunku i otwiera drzwi, które do tej pory były zamknięte.

Aby zagłosować, należy kliknąć w link, zalogować się do portalu Facebook, wybrać województwo łódzkie, znaleźć mnie nie liście i kliknąć głosuj. Wszystko trwa mniej niż 10 sekund.

Chciałbym powalczyć o to miejsce. Dla mnie to duża szansa, która nie jest przypadkiem. Liczę bardzo na Państwa pomoc i z całego serca dziękuję za każde wsparcie.

Każdy głos jest na wagę złota. Jeśli jest to możliwe proszę o rozprzestrzenienie, tej informacji na wszystkie Izby Aptekarskie w Polsce oraz wszystkich członków OIA w Łodzi. Jestem jedynym farmaceutą, który dotarł do ostatniego etapu i dalej bierze udział w tym konkursie w skali całego kraju.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za pomoc,
Krzysztof Słomiak
http://oia.krakow.pl/storage/20160720_Krzysztof_S%C5%82omiak.JPG19
lipiec
2016

Pismo NRA w sprawie strat Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie straty spowodowanej ostatnią obniżką cen na leki refundowane.

Pismo NRA w sprawie strat (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
lipiec
2016

Decyzja Komisji Europejskiej Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Pani Aleksandry Błaszczyk dot. decyzji KE w sprawie rejestracji elotuzumabu w terapii szpiczaka plazmocytowego.

Decyzja Komisji Europejskiej (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
lipiec
2016

18 lipca biuro OIA nieczynne

W poniedziałek w Krakowie odbędzie się siódmy, ostatni etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W związku z przejazdem będą spore utrudnienia w ruchu. Dotyczy to również ścisłej okolicy naszej siedziby. Z tego powodu w poniedziałek 18 lipca biuro OIA będzie NIECZYNNE.

Telefony dyżurne:
• mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran, Wiceprezes ORA, 601-140-429
• mgr farm. Piotr Zając, Wiceprezes ORA, 603-550-402

Kontakt z prawnikiem:
• mgr Janusz Brol, 602-188-36914
lipiec
2016

Komunikat GIF

W załączeniu Komunikat Nr 4/2016 Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie systemu zgłoszeń odmów realizacji zamówienia (ZORZ).

Stary system będzie obowiązywał do 31 sierpnia!

Komunikat Nr 4/2016 Głównego Inspektora Farmaceutycznego (pdf)
Instrukcja dla użytkowników (pdf)
Instrukcja dla integratorów + specyfikacja pliku XML (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
lipiec
2016

Rozkład pracy aptek w czasie ŚDM

http://www.krakow2016.com/common/images/logos/logo_pl.png
W załączeniu pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa dot. rozkładu czasu pracy aptek w czasie Światowych Dni Młodzieży oraz załącznik – Uchwała Nr XLVIII/889/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXX/496/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 18 listopada 2015 r. w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy krakowskich aptek ogólnodostępnych w 2016 roku.

Pismo UMK (pdf)
Uchwała (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot12
lipiec
2016

Zakończenie okresu edukacyjnego

Uprzejmie przypominam, że w 2016 roku zakończy się 5-letni okres edukacyjny dla farmaceutów, którzy odebrali Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty w 2006 i w 2011 roku. Obowiązek zaliczenia okresu edukacyjnego mają również osoby, które uzyskały zgodę na przedłużenie wcześniejszego okresu edukacyjnego do końca 2016 r. Szczegóły dotyczące warunków zaliczenia okresu edukacyjnego znajdują się w zakładce Szkolenia i Konferencje.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran11
lipiec
2016

Pismo NFZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu odpowiedź Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na pismo Prezes NRA w sprawie realizacji recept po zgonie pacjenta.

pismo NFZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
lipiec
2016

Absolutorium absolwentów Wydziału Farmaceutycznego

W dniu 10 lipca 2016 roku w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum odbyła się uroczystość Absolutorium absolwentów Wydziału Farmaceutycznego rocznika 2016. Obecni byli: Pełnomocnik Rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej – prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum – prof. UJ dr hab. Jacek Sapa, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Anna Wesołowska, prodziekan ds. studenckich – dr hab. Agnieszka Skowron, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego ds. Analityki Medycznej – prof. dr hab. Alicja Budak, pełnomocnik Dziekana Wydziału Farmaceutycznego ds. Kosmetologii – prof. UJ dr hab. Elzbieta Pękala.
Studenci składali podziękowania Profesorom, Asystentom i wszystkim Pracownikom Naukowym, którzy przez cały czas studiów służyli im pomocą, radą i ciepłym słowem, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
„Wierzę, iż ten czas, który spędziliśmy studiując na najlepszym w Polsce Wydziale Farmaceutycznym w CM UJ, ten trud i wysiłek włożony, żeby dotrzeć do momentu, w którym teraz jesteśmy, sprawił, iż z przestraszonego maturzysty zmieniliśmy się w osoby dojrzałe i odpowiedzialne” – tak mówił jeden ze studentów.
Szczególne podziękowania skierowane były do rodziców i bliskich osób za wsparcie emocjonalne i materialne w trakcie studiów. Rodziców nagrodzono wielkimi brawami.
Rozdano nagrody dla wybitnych studentów, którzy osiągnęli najwyższą średnią, najaktywniej działających w organizacji Młoda Farmacja i za szczególne osiągnięcia sportowe.
Przed wręczeniem dyplomów absolutoryjnych, absolwenci kierunków farmacji, analityki medycznej i kosmetologii złożyli przyrzeczenia.
Uroczystość zakończył chór Uniwersytetu Jagiellońskiego pieśnią Gaudeamus Igitur.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
lipiec
2016

Uwaga!

Uwaga na oszustów!

Otrzymujemy sygnały, że do aptek przychodzą wezwania do zapłaty za wpis do Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm (kwota 290 zł).
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi na tego typu wezwania – są to najczęściej próby wyłudzenia pieniędzy!

wezwanie (pdf) – przykładowa korespondencja oszustów

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
lipiec
2016

Ankieta

PROJEKT STAŻY ZAWODOWYCH DLA FARMACEUTÓW W HISZPANII

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej możliwości odbycia stażu zawodowego dla farmaceutów we wzorcowych aptekach szpitalnych na terenie Hiszpanii. Staż objęty jest dofinansowaniem w zakresie od 50 - 80 %.

Ankieta jest w pełni anonimowa, a uzyskane w niej dane zostaną poddane zbiorczej analizie statystycznej, która pozwoli organizatorom staży na lepszą identyfikację planów i potrzeb zawodowych polskich farmaceutów.

ankieta (pdf)01
lipiec
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 2/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_2_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 2/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 2/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran01
lipiec
2016

Wyrazy wdzięczności

Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo Prezes ORA w Krakowie skierowane do mgra farm. Jarosława Boguckiego z wyrazami wdzięczności za inicjatywę zostania głównym fundatorem sztandaru Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie i przekazanie środków pieniężnych na ten cel.

podziękowanie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
czerwiec
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne-1/obwieszczenie-z-dnia-29-czerwca-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-dzien-1-lipca-2016/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 68 głoszony 29 czerwca 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=68

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
czerwiec
2016

Zmarła dr hab. Katarzyna Kulig

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z wielkim żalem informujemy, że w dniu 26 czerwca 2016 r. zmarła tragicznie dr hab. Katarzyna Kulig, absolwentka Wydziału Chemii UJ, pracownik Zakładu Fizykochemicznej Analizy Leku Katedry Chemii Farmaceutycznej, doktor habilitowany nauk farmaceutycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Rodzinie zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie24
czerwiec
2016

Komunikat

WAŻNE!

Uwagi dotyczące wykonania ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Przedmiotowa Ustawa została opublikowana – ogłoszona – w dniu 12 maja 2016 r. Stosownie do art. 8 ustawy – ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia – a więc z dniem 12 czerwca 2016 r.
Zgodnie z przyjętą wykładnią przedmiotowej ustawy, jej obowiązywanie obejmuje wszystkie recepty realizowane po dniu 12 czerwca br., także recepty wystawione przed tą datą – z zachowanie terminu ważności recepty.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Prezydent Miasta Krakowa

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Prezydent Miasta Krakowa, Pan Profesor Jacek Majchrowski, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Prezydent Miasta Krakowa (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
czerwiec
2016

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Ikona pliku typu pdf

http://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_0s.jpg
W dniu 17 czerwca 2016 r. w Nowym Sączu miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Aptece przy ul. Lwowskiej 27. Apteka "Pod Opatrznością" powstała w 1912 roku. W latach 1933 – 1956 kierował nią mgr Albin Burz. Apteka w czasie wojny prowadziła wyjątkową działalność.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie: mgr farm. Bolesław Cetnarowski oraz mgr farm. Magdalena Kudrzycka i mgr farm. Mirosław Grodek – członkowie ORA w Krakowie.

list gratulacyjny (pdf)

http://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_1s.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_2s.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_3s.jpg15
czerwiec
2016

Piknik Rodzinny 2016

Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!
W dniu 26 czerwca 2016 r. (niedziela) w Dolinie Cedronu odbędzie się piknik rodzinny na powitanie lata. Patronem imprezy jest nasza Izba, a organizatorem hurtownia NEUCA S.A.
Piknik rozpoczyna się o godz. 12.00 w miejscowości Leńcze 239. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy w sekretariacie Izby do 20.06.2016 r. Wstęp wolny.

Zainteresowanych udziałem w pikniku prosimy o zgłoszenie do biura OIA w Krakowie:
tel. 12-264-25-53

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy i integracji!
Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie14
czerwiec
2016

UWAGA!

Uwaga na niezamówione przesyłki za pobraniem dostarczane do aptek!

Otrzymujemy informacje, że do aptek dostarczane są przez kuriera niezamówione przesyłki od firmy "Waradero" za pobraniem w kwocie 50 zł.
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi przy odbiorze korespondencji za pobraniem, czy faktycznie została przez Państwa zamówiona.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
czerwiec
2016

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów

– komunikat

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów – zapisy postulowane przez Naczelną Radę Aptekarską zostały uwzględnione w zakresie zasad wydawania zamienników leków refundowanych – szczegóły w załączonym komunikacie.

KOMUNIKAT (Naczelna Izba Aptekarska)

Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw, Rok 2016, Pozycja 652, Data ogłoszenia: 2016-05-12

Ustawa weszła w życie 12.06.2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Wojewoda Małopolski

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Wojewoda Małopolski, Pan Józef Pilch, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Wojewoda Małopolski (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Marszałek Województwa Małopolskiego

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować, że Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Jacek Krupa, przyjął przedstawioną przez Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbarę Jękot, propozycję i deklaruje swój udział w Komitecie Honorowym Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

pismo dot. udziału w Komitecie Honorowym (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
czerwiec
2016

Realizacja recept „pro auctore” i „pro familiae”

PRZYPOMINAMY!

Od dnia 1 stycznia 2016 lekarze nie będący lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego (nie posiadający kontraktu z NFZ), a wystawiający recepty refundowane dla siebie i rodziny „pro auctore” i „pro familiae” NIE MUSZĄ ZAWIERAĆ UMÓW z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ na refundację recept.
Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991).
Obecnie w przypadku realizacji recept „pro autore” i „pro familae” sprawozdajemy, jako dane świadczeniodawcy:
a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98, umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub umowie upoważniającej do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa;
albo
b) dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielenia świadczenia;
albo
c) numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej, w przypadku gdy na recepcie w części „Świadczeniodawca” nie podano danych, o których mowa w pkt a lub b.
W przypadku lekarzy nie wykonujących działalności leczniczej (emeryci osoby niepracujące) jeżeli na recepcie brak jest numeru umowy 98- brak numeru REGON, a istnieje adnotacja „pro familiae”, „pro auctore” podczas wprowadzania danych do systemu aptecznego przy realizacji recepty WPROWADZAMY do systemu dwukrotnie numer PWZ – jako identyfikator lekarza i jednocześnie świadczeniodawcy.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
czerwiec
2016

Warsztaty coachingowe dla właścicieli aptek Ikona pliku typu pdf

– raport

Szanowni Państwo,
w załączeniu raport z warsztatów coachingowych dla właścicieli aptek, które odbyły się w siedzibie OIA w Krakowie w okresie od 2 kwietnia do 11 maja 2016 roku.

warsztaty coachingowe – raport (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
czerwiec
2016

ŚDM – identyfikatory

Szanowni Państwo,
właściciele aptek na terenie miasta Krakowa.

W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w dniach 26 – 30 lipca 2016 roku w Krakowie będą poważne ograniczenia w ruchu pojazdów. Wprowadzone zostaną strefy, do których będą mogły wjeżdżać tylko pojazdy określonej grupy użytkowników. Na stronie internetowej ZIKIT są wzory identyfikatorów, które będą umożliwiały w określonych przypadkach wjazd do stref. Co ważne, każdy z tych identyfikatorów można pobrać ze strony internetowej, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Identyfikator potrzebny jest jedynie w przypadku wjazdu do danej strefy.

Dla pracowników aptek identyfikator pobiera właściciel, który w pełni odpowiada za pracowników. Poniżej wzory identyfikatorów.

Dla pracowników aptek ogólnodostępnych:
http://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_PR.jpg

Dla pracowników aptek szpitalnych obowiązują dwa wzory identyfikatorów:
http://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_PR.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_SZ.jpg

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
maj
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy Ikona pliku typu pdf

– czerwiec 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy.

Spotkania odbędą się wg poniższego harmonogramu:
21 czerwca 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B
22 czerwca 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1
23 czerwca 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6
24 czerwca 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00
Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.


Uwaga! Ze względu na ważne sprawy organizacyjne dotyczące pracy aptek podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, prosimy o niezawodne przybycie na spotkania aptekarzy.

Szczegóły w załączniku:
kwartalne czerwiec 2016 (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
maj
2016

Ostatnie spotkanie przed wakacjami

Szczęść Boże!

Zapraszam serdecznie Sz. P. Farmaceutów na ostatnie spotkanie Duszpasterstwa przed wakacjami. Będzie ono w sobotę 11 czerwca o godz. 17.30, jak zwykle u kapucynów, Kraków ul. Loretańska 11. Zaczynamy Eucharystią, po niej będzie spotkanie na salce. Będzie ono miało charakter towarzyski, nie będzie zaproszonych gości. Można natomiast zaprosić swoich domowników.

Przed Mszą w zakrystii można złożyć do koszyczka intencje w których będzie sprawowana Eucharystia i które będą wyczytane.

– br. Krzysztof Niewiadomski, duszpasterz Farmaceutów25
maj
2016

Spotkanie w spr. pracy aptek podczas ŚDM

Dnia 19 maja 2016 r. w siedzibie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie pracy aptek na terenie Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście – Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie, mgr farm. Józef Łoś, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, mgr inż. Małgorzata Lechowicz, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, mgr farm. Barbara Jękot, przedstawiciele aptek prywatnych i sieciowych oraz przedstawiciele hurtowni farmaceutycznych.

Pani Prezes przedstawiła stanowisko OIA w sprawie godzin pracy aptek, jako dobrowolne ich przedłużenie na czas ŚDM w miejscach zaplanowanych imprez i noclegów przybyłych pielgrzymów. Zgłosiły się już apteki, które w tym czasie będą dodatkowo pełnić dyżur nocny. Apteki te, po swoim zgłoszeniu do izby, otrzymają identyfikatory, które umożliwią im przejazd przez miasto.

Pan Inspektor Józef Łoś powiedział, że jego pismo o wydłużenie godzin pracy aptek do godz. 22.00 jest tylko propozycją, bo ŚDM nie są sytuacją nadzwyczajną ani kryzysową. Będzie to zwiększenie populacji na danym terenie i musi być zapewniona dostępność do aptek. Trwają kontrole aptek sprawdzające ich gotowość.

Pani Dyrektor przedstawiła sytuację Służby Zdrowia na terenie miasta Krakowa, gotowość szpitali, przychodni i SORów do przyjęcia większej ilości pacjentów. Będzie dodatkowy SOR na al. Focha. Znane są miejsca głównych spotkań pielgrzymów, natomiast miejsca dodatkowych imprez i zakwaterowania są ciągle zmienne. Co się tyczy godzin pracy aptek, jest to w gestii Rady Miasta Krakowa i pana Prezydenta, a nie Urzędu Wojewódzkiego. Identyfikatorami zajmuje się ZIKiT, ale pani Dyrektor obiecała nam pomoc w tej sprawie.

Wypowiadali się przedstawiciele aptek o braku potrzeby przedłużania pracy wszystkich aptek, przedłużone godziny pracy będą miały apteki znajdujące się w pobliżu większych skupisk pielgrzymów. Aptekarze i Hurtownicy widzą większy problem w możliwości dodatkowych dostaw leków, czy ewentualnie zwrotu zamówionego ich nadmiaru.

Pani Prezes Barbara Jękot poprosiła o jak najszybsze deklaracje aptek w sprawie przedłużenia godzin pracy lub dyżurów nocnych, ze względu na prowadzone rozmowy w Radzie Miasta Krakowa. Apteki w Tarnowie, decyzją Rady Miasta Tarnów, nie muszą przedłużać godzin swojej pracy na czas ŚDM.

Sekretarz Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Maryla Lech23
maj
2016

27 maja biuro OIA nieczynne

Informujemy, że w dniu 27 maja 2016 r. (piątek) biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie będzie NIECZYNNE.23
maj
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

– relacja

Na starcie I Mistrzostw Polski Farmaceutów w Raftingu stanęło 10 załóg z całej Polski. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: o Puchar Prezesa NRA i o Puchar Prezesa OIA Kraków. W fazie kwalifikacji odbyły się 2 spływy. Doping kibiców w postaci trąbek, oklasków i pokazów cheerleaderek tworzył niesamowitą atmosferę zawodów. Załogi zmotywowane do walki dawały z siebie wszystko. Do finału dostały się 4 załogi z najlepszymi czasami. Emocje rosły z każdą minutą (razem z temperaturą powietrza) zwłaszcza, że 2 załogi z Krakowa zakwalifikowały się do finału z miejsc 3 i 4.
Ostatecznie Puchar Prezesa NRA i tytuł Mistrza Polski Farmaceutów 2016 w Raftingu, zdobyła załoga Hurtapu z Wiktorem Napiórą jako kapitanem. Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła załoga z Krakowa w składzie: Przemek Szybka – kapitan, Sebastian Janik, Andrzej Stopkowski, Michał Marecki. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła załoga z Olsztyna z Romanem Grzechnikiem jako kapitanem. Medale, puchary i nagrody wręczała prezes NRA – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Wystrzeliły szampany i posypały się gratulacje. Najlepszą załogę kobiecą stworzyły farmaceutki z Łodzi z Izabelą Kromkowską jako kapitanem. Medale, nagrody i kwiaty wręczał Wiktor Napióra – sponsor zawodów. Puchar Prezesa OIA Kraków zdobyła nasza druga załoga w składzie: Anna Stobierska-Piątek – kapitan, Anna Mierzwińska-Dobosz, Bartłomiej Dobosz, Filip Płoch. Puchary, medale i nagrody wręczała prezes ORA Kraków – Barbara Jękot. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!
Nagrodziliśmy jeszcze najbardziej hojnego sponsora zawodów – Prezesa hurtowni farmaceutycznej Hurtap – Wiktora Napiórę i najbardziej kreatywną załogę w kategorii „Najlepsze wąsy raftingu” – wyróżnienie zdobyła załoga z Krakowa, której członkowie, bez względu na płeć, posiadali wąsy, podobno to nowy amulet przynoszący szczęście… Teoria się potwierdziła, bo była to ta sama załoga z Krakowa, która zdobyła Puchar Prezesa OIA. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom zawodów, którymi byli: hurtownia farmaceutyczna Hurtap, Fokus Pharma, Relaksmisja, Wielospecjalistyczny Szpital im. Stanleya Dudricka w Skawinie i Nespresso – firma, która przez cały dzień serwowała nam pyszną kawę.
Zakończyliśmy kolejną sportową imprezę, integrującą farmaceutów z całej Polski, wspólną kolacją grillową i dyskoteką. Kolejne Mistrzostwa już za rok...
Zapraszamy!

[ ZDJĘCIA ]

Małgorzata Lelito22
maj
2016

Poradnik wdrażania systemu HACCP

oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) dla aptek

Informujemy, że Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu, np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego.

Farmaceuci Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie zainteresowani otrzymaniem poradnika proszeni są o kontakt z biurem (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych!).
Telefon do sekretariatu: 12-264-25-53


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
maj
2016

Ankiety dla opiekunów praktyk Ikona pliku typu pdf

Studentka V roku, Pani Karolina Chwastek, realizuje pracę magisterską dotyczącą opinii opiekunów i studentów na temat praktyki 6-miesięcznej studentów farmacji.
Do aptek, które zrealizowały w bieżącym roku akademickim praktyki stażowe, zostały przekazane ankiety. Ankiety posłużą nie tylko na potrzeby pracy magisterskiej, realizowanej przez studentkę, ale również stanowić będą punkt wyjścia do działań zmierzających do poprawy współpracy pomiędzy Wydziałem Farmaceutycznym
CM UJ oraz poprawy jakości 6-miesięcznych praktyk.

W załączeniu pismo skierowane do opiekunów stażystów.
pismo (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
maj
2016

Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda

Celem jest osiągnięcie "zdrowej równowagi" na rynku aptek
"Nie zamierzamy zakazywać reklam leków i produktów leczniczych, ale będziemy walczyć z fałszywymi informacjami w reklamach - zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda."

– cały artykuł na rynekaptek.pl

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
maj
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

http://oia.krakow.pl/storage/20160419_plakat_rafting_spons_s.jpg
Koleżanki i Koledzy farmaceuci!

Już jutro I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu organizowane przez naszą Izbę na torze kajakarstwa górskiego Krakowskiego Klubu Kajakowego (www.kolna.pl).

Informacje szczegółowe (program, płatności) (pdf)

Pismo informacyjne (pdf)
Regulamin (pdf)
Deklaracja uczestnictwa (doc)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!18
maj
2016

Lider Nauk Farmaceutyczny III edycja

– uhonorowano najlepszych

III edycja Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych została rozstrzygnięta.

Organizowany na rzecz innowacji w polskiej farmacji, poprzez promowanie naukowej ścieżki kariery doktorantów polskich uczelni medycznych, Konkurs zyskał kolejnych laureatów, reprezentujących Wydziały z Poznania, Krakowa, Sosnowca i Warszawy.
Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas obchodów jubileuszowego XV Dnia Polskiej Farmacji w Warszawie.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że II Nagrodę, dyplom oraz 10 tysięcy zł, otrzymał dr n. farm. Tadeusz Karcz reprezentujący Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł pracy doktorskiej: Wykorzystanie modeli komórkowych w analizie potencjalnych ligandów receptorów metabotropowych, na przykładzie receptorów adenozynowych, histaminowych i kannabinoidowych.

Panu Doktorowi serdecznie gratulujemy!

http://oia.krakow.pl/storage/20160518_Lider_Nauk_Farmaceutycznych_III_Laureaci_s.jpg http://oia.krakow.pl/storage/20160518_Lider_Nauk_Farmaceutycznych_III_Scientia_Nobilitat_s.jpg

Lider Nauk Farmaceutyczny III edycja (pdf)
XV Dzień Polskiej Farmacji (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
maj
2016

Wnioski o nadanie odznaczeń

Szanowne koleżanki i koledzy!
Uprzejmie proszę o zgłaszanie do kapituły wniosków o nadanie odznaczeń przyznawanych przez Okręgową Radę Aptekarską w Krakowie: „Zasłużony dla środowiska aptekarskiego Małopolski” oraz statuetka „Laur aptekarski”.

Wniosek powinien zawierać poniższe dane wraz z krótkim uzasadnieniem uwzględniającym aktywność zawodową i pozazawodową kandydata.

- Nazwisko i imię kandydata
- Miejsce pracy (w wypadku pozostawania w stosunku pracy)
- Stanowisko

- ukończona uczelnia (rok)
- data rozpoczęcia pracy (rok uzyskania prawa wykonywania zawodu)
- posiadane specjalizacje, tytuły naukowe, dodatkowe kwalifikacje, wyjazdy na staże zagraniczne itp.
- krótki przebieg pracy (wymienić gdzie?)
- przeszły i obecny status jako aptekarza (właściciel, kierownik itp.)
- czy miał(a) pod opieką stażystów, praktykantów
- czy prowadził(a) zajęcia ze studentami lub uczniami szkół policealnych ( podać nazwę uczelni lub szkoły)
- praca na rzecz Izby Aptekarskiej
- delegat na zjazdy Aptekarzy (okręgowe, krajowe) od kiedy
- pełnione funkcje w Izbie Aptekarskiej (jakie?), prace w komisjach, sądzie, rzecznik itp.
- praca na rzecz innych instytucji
- przynależność/aktywność w PTFarm lub innych towarzystwach i stowarzyszeniach naukowych
- inne zainteresowania poza farmacją
- zainteresowania/pasje pozazawodowe, aktywność w dziedzinie sportu, kultury, praca społeczna nie związana z zawodem
- Imię i nazwisko osoby zgłaszającej i podpis

Wnioski mogą być przekazane:
osobiście do biura izby,
drogą pocztową na adres izby: Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, 30-382 Kraków, ul. Kobierzyńska 98/68
mailem – na adres: biuro@oia.krakow.pl
faksem na numer: 12-264-25-09

Wnioski prosimy składać do 31.07.2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
maj
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

http://oia.krakow.pl/storage/20160419_plakat_rafting_spons_s.jpg
Koleżanki i Koledzy!
Zostało już tylko kilka dni do rozpoczęcia imprezy jakiej jeszcze nie było:

I Mistrzostw Polski Farmaceutów w Raftingu

Impreza zapowiada się bardzo ciekawie. Zgłosiło się już 10 załóg. Emocje będą na pewno. Zapraszamy Was wszystkich do kibicowania! Przyjdźcie z rodzinami! Przypominamy, że ośrodek www.kolna.pl posiada plac zabaw, boisko do siatkówki, stół do ping-ponga, dużo miejsca do jazdy na rolkach, hulajnogach, rowerach i na czym jeszcze chcecie!

Dorosłym, oprócz emocji, proponujemy degustację kawy firmy Nespresso. Wieczorem wszystkich zapraszamy na kolację grillową i dyskotekę. Dzieci do 12 lat mają wstęp wolny. Zapisy przyjmujemy do 15 maja w biurze OIA Kraków.

Serdecznie zapraszamy!10
maj
2016

Zmarła mgr farm. Maria Cerkaska

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z wielkim żalem informujemy, że zmarła mgr farm. Maria Cerkaska.

Pogrzeb odbędzie się na cmentarzu w Mościcach w czwartek o godz 1400.

Rodzinie zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie09
maj
2016

Wizyta aptekarzy z Niemiec

3 – 5 maja 2016 r.

W pierwszych dniach maja gościliśmy w Krakowie grupę 26 kolegów i koleżanek aptekarzy z Nadrenii Północnej-Westfalii, głównie mieszkańców Düsseldorfu.
W trakcie krótkiego pobytu, naszym gościom udało się zobaczyć Kazimierz i słynną „Aptekę pod Orłem” Tadeusza Pankiewicza – jedyną w getcie krakowskim w czasie okupacji hitlerowskiej.
Spacerując ulicami Krakowa, w drodze do Rynku, goście wstępowali do aptek ogólnodostępnych w celu obejrzenia i porównania wyglądu z aptekami w Niemczech. Zgodnie twierdzono, że apteki „na pierwszy rzut oka” niczym się nie różnią.
Przed zwiedzaniem Muzeum Farmacji, cała grupa odpoczywała w przytulnych wnętrzach kawiarni w Sukiennicach i w tym też miejscu doszło do spotkania z przedstawicielami Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie w osobach: Prezesa ORA, mgr farm. Barbary Jękot, Wiceprezesa ORA, mgra farm. Piotra Zająca oraz członka Rady ORA, dra Przemysława Szybki.
W trakcie spotkania, w miłej atmosferze, pytania zadawali głównie nasi goście. Byli bardzo ciekawi struktury własności aptek – jak aktualnie przedstawia się ilość aptek sieciowych w stosunku do aptek aptekarzy. Ciekawiły ich też proporcje w zatrudnieniu personelu w aptekach – stosunek ilości magistrów i techników. Kilku panów aptekarzy zapytało, czy nie znamy jakiegoś magistra farmacji, który zatrudniłby się w aptece w Niemczech, ponieważ potrzebują fachowego personelu. Jak okazało się w trakcie dalszych rozmów, nasi koledzy z Nadrenii obawiają się zmian właścicielskich na rynku aptek.
Co prawda po werdykcie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w maju 2009 roku, apteki w Niemczech mogą znajdować się wyłącznie w posiadaniu aptekarzy, a liczbę aptek danego właściciela ograniczono do czterech. Tym samym pokrzyżowano plany hurtowni, by wkroczyć na rynek z własnymi aptekami, jak to ma miejsce w Europie już od lat.
To jednak niemiecka grupa hurtowni zamierza wprowadzić we współpracy z aptekami punkty opatrujące otwarte rany, zwłaszcza u osób starszych, obniżając kasom chorych koszt takiego leczenia o połowę. Wspomniana grupa hurtowni działa poprzez swoją filię w sektorze aptek internetowych i wysyłkowych. Hurtownia zamierza budować własne sieci aptek, np. pod marką DocMorris w Szwecji.
Na koniec spotkania zgodnie stwierdzono, że trwało ono za krótko, ponieważ wspólnych problemów do omówienia znalazłoby się dużo więcej. Mamy nadzieję, że dojdzie do kolejnych spotkań.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot04
maj
2016

Dot. godzin pracy aptek podczas ŚDM

W załączeniu korespondencja dotycząca godzin pracy aptek podczas Światowych Dni Młodzieży w dniach 26 lipca – 1 sierpnia br.

pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa (pdf)
pismo Prezes ORA w Krakowie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
kwiecień
2016

Zaproszenie na Mszę św. 7 maja 2016 r.

Szczęść Boże!
Zapraszam na na Mszę św. 7. 05. 2016, w sobotę, o godz. 17.30 , którą w intencji Farmaceutów odprawią w kościele Kapucynów, Kraków ul. Loretańska 11:
ks. Wojciech Kościelniak misjonarz z Tanzanii i duszpasterz Farmaceutów brat Krzysztof.

Po Eucharystii zapraszamy do salki na konferencję o Miłosierdziu Bożym, którą wygłosi ks. Wojciech.
Jest on misjonarzem w Kiabakari, w Tanzanii, gdzie znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Ksiądz Wojciech jest też mianowanym przez Papieża Franciszka na rok 2016, Rok Jubileuszowy, Misjonarzem Miłosierdzia, pochodzi z Krakowa, na misji pracuje już od 1990 roku.Wybudował kościół, ośrodek zdrowia i szkołę. Sprowadza wolontariuszy z różnych krajów, do pomocy w dziedzinie medycyny i edukacji. Opowie też o służbie zdrowia w Tanzanii i dystrybucji leków.

– br. Krzysztof29
kwiecień
2016

Ślubowanie farmaceutów odbierających PWZ

W dniu 29 kwietnia 2016 r. w siedzibie OIA w Krakowie odbyło się ślubowanie farmaceutów odbierających Prawo wykonywania zawodu. Dokument odebrało 30 osób, i jest to już trzecia tak liczna grupa w tym roku.
Wszystkim serdecznie gratuluję i liczę na aktywną pracę w naszym samorządzie aptekarskim.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
kwiecień
2016

III Ogólnopolska Konferencja Farmaceutyczna Ikona pliku typu pdf

„Rynek aptek w Polsce – zjawiska, trendy, wyzwania”

Szanowni Państwo,
w załączeniu informacja nt. III Ogólnopolskiej Konferencji Farmaceutycznej w Bydgoszczy.

III Ogólnopolska Konferencja Farmaceutyczna (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot28
kwiecień
2016

Zaproszenie na warsztaty produktowe Ikona pliku typu pdf

Kraków, 19 maja 2016 r., godzina 16:30

MIEJSCE: Hotel Kossak, Plac Kossaka 1, Kraków
DATA I GODZINA: 19 maj 2016, godzina 16:30
WYKŁADOWCA: dr Arkadiusz Pogrzebielski

Za udział w warsztatach uczestnicy otrzymają certyfikaty oraz 2 pkt. edukacyjne (miękkie).

Szczegóły w załączniku:
- URSAPHARM, zaproszenie na warsztaty produktowe (pdf)26
kwiecień
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 kwietnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 maja 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-25-kwietnia-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-dzien-1-maja-2016/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 48, data ogłoszenia 25 kwietnia 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=48

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
kwiecień
2016

2 maja biuro OIA nieczynne

Informujemy, że w dniu 2 maja 2016 r. (poniedziałek) biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie będzie NIECZYNNE.24
kwiecień
2016

Brawo krakowskie „Drug-ony”!

W dniach 22 – 24.04 2016 roku w Łęczycy odbyły się V Mistrzostwa Polski Okręgowych Izb Aptekarskich w Piłce Nożnej Halowej.

Nasza drużyna wyszła z grupy, plasując się na I miejscu – remisując tylko z Bydgoszczą. W dalszych rozgrywkach były same wygrane. Jednak decydujące starcie nastąpiło w meczu z drużyną ze Śląskiej Izby Aptekarskiej, kiedy szala zwycięstwa przechyliła się na ich stronę. 3:1 w całym spotkaniu. Nasza drużyna tworzyła lepsze sytuacje, ale piłka jest okrągła...

Drużyna OIA z Krakowa „Drug-ony” zajęła II miejsce na Mistrzostwach!

Dziękuję za wolę walki, zaangażowanie oraz fakt, że pozostawili tak wiele serca na boisku, co zaowocowało wysoką pozycją na zawodach.
Gratuluję świetnego wyniku, życzę kolejnych sukcesów i realizacji wszystkich zamierzeń.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

Obraz dołączony do aktualności

23
kwiecień
2016

Projekt zmian w wykazie leków refundowanych

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 maja 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/projekty/projekt-obwieszczenia-ministra-zdrowia-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-maja-2016-r/

Uwagi można wysyłać wyłącznie w wersji elektronicznej na adres e-mail:
wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 25 kwietnia 2016 r. do godziny 10:00.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

Źródło:
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-zmian-w-wykazie-lekow-refundowanych-ktory-wejdzie-w-zycie-1-maja-2016-r/23
kwiecień
2016

Zespół ekspertów zawodów medycznych Ikona pliku typu pdf

http://oia.krakow.pl/storage/20160423_zespol_ekspertow_s.jpg
Szanowni Państwo,
w załączeniu informacja prasowa dotycząca I posiedzenia Zespołu ekspertów zawodów medycznych. Do Zespołu zaproszeni zostali przedstawiciele zawodów medycznych – Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej (mgr farm. Barbara Jękot), Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Informacja prasowa (pdf)

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
kwiecień
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/logo_izba_aptekarska_dobre.jpg
Szanowne Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

19 kwietnia 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o izbach aptekarskich. Wejście w życie ustawy zapoczątkowało tworzenie samorządu aptekarskiego. Na mocy ustawy, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołał Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich, który miał za zadanie zwołanie pierwszych zjazdów tymczasowych izb aptekarskich oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Aptekarzy.
W dniu dzisiejszym rozpoczynamy obchody 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, które zostaną zakończone uroczystą Galą Jubileuszową 23 października 2016 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
kwiecień
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

Kraków, 20 – 22 maja 2016 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20160419_plakat_rafting_spons_s.jpg
Koleżanki i Koledzy farmaceuci!

Zbliża się data (20–22.05.2016 r.) I Mistrzostw Polski Farmaceutów w Raftingu organizowanych przez naszą Izbę na torze kajakarstwa górskiego Krakowskiego Klubu Kajakowego (www.kolna.pl).
Do końca kwietnia 2016 r. zbieramy zgłoszenia udziału w tej sportowej a zarazem integracyjnej imprezie. Bardzo prosimy o wypełnienie załączonej Deklaracji uczestnictwa. Ponadto w Informacjach szczegółowych zamieszczone są warianty płatności. Prosimy o dokładne zapoznanie się i wybranie dogodnej dla siebie opcji.
Zgłoszenie wysłane do 30 kwietnia 2016 r. gwarantuje miejsce w hotelu przy obiekcie Kolna gdzie będą odbywać się zawody.

Zgłoszenia należy wysyłać do biura OIA w Krakowie:
e-mail: wiceprezes@oia.krakow.pl
tel. 12-264-25-53

PLIKI DO POBRANIA:
Pismo informacyjne (pdf)
Regulamin (pdf)
Deklaracja uczestnictwa (doc)
Informacje szczegółowe (program, płatności) (pdf)

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
– Organizatorzy13
kwiecień
2016

Światowe Dni Młodzieży

http://www.krakow2016.com/common/images/logos/logo_pl.png
Szanowne koleżanki i koledzy farmaceuci, właściciele aptek!

Ze względu na fakt organizacji Światowych Dni Młodzieży w dniach 25 lipca – 1 sierpnia 2016 r. miasto nasze spodziewa się przyjazdu ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata. Przyjazd tak wielkiej liczby osób wiązać się będzie również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na leki i wyroby medyczne. Przychylając się do apelu władz miasta i organizatorów tej doniosłej imprezy, zwracam się z gorąca prośbą do wszystkich właścicieli aptek o rozważenie możliwości wydłużeniu pracy aptek w okresie pobytu pielgrzymów w Krakowie. W szczególności dotyczy to aptek znajdujących się na terenach, gdzie zaplanowane będą uroczystości kościelne oraz imprezy towarzyszące.
Fakt podjęcia decyzji o wydłużeniu pracy aptek byłby wspaniałym gestem właścicieli aptek wynikającym zarówno z zasad etyki farmaceuty, jak i przeświadczenia o misji apteki jako placówki ochrony zdrowia. Jestem przeświadczona, że zaangażowanie się w takiej formie w niesienie pomocy pacjentom, którzy przybędą do nas z całego świata, będzie też powodem do satysfakcji zawodowej farmaceutów.

Pozostając z wyrazami szacunku,
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

ŚDM – organizacja ruchu (pdf)12
kwiecień
2016

Warsztaty

Uwaga właściciele niezależnych aptek!

W środę 13 kwietnia o godzinie 9 odbędzie się szkolenie prowadzone przez coucha mgr farm. Jacka Pomadowskiego, które ma na celu wypracowanie wspólnej linii obrony naszych aptek.
Ze względu na ciągłość warsztatów jest to ostatni moment na dołączenie się do grupy i uzyskania wpływu na nasze dalsze losy.

Szkolenie jest bezpłatne, finansowane przez naszą izbę.

Serdecznie zapraszamy!!
Marta Polak – Klub Ratowania Małych Aptek przy OIA w Krakowie12
kwiecień
2016

Nowoczesne materiały opatrunkowe

– szkolenie w formie warsztatów

Komisja naukowo-szkoleniowa Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie oraz firmy Hartmann i 3M zapraszają Państwa na szkolenie w formie warsztatów z nowoczesnych materiałów opatrunkowych.

W programie szkolenia:
– Koncepcja nowoczesnej terapii leczenia ran;
– Fazy gojenia się ran;
– Cechy, jakie powinien spełniać opatrunek w ranie;
– Omówienie poszczególnych opatrunków specjalistycznych w oparciu o przypadki leczenia ran odleżynowych, owrzodzeniowych, oparzeniowych.

Szkolenie odbędzie się w dniu 25 kwietnia 2016 roku o godz. 15.30 w lokalu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie przy ul Kobierzyńskiej 98/68.

Osoby biorące udział w szkoleniu otrzymają 2 punkty miękkie.

Zgłoszenia można dokonać droga mailową (adres: szkolenia@oia.krakow.pl), telefoniczną (12-264-25-53) lub faksem (12-264-25-09).

Wiceprezes ORA w Krakowie
Przewodnicząca Komisji naukowo-szkoleniowej
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran11
kwiecień
2016

Komunikat Ministerstwa Zdrowia

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się Komunikat w sprawie warunków przechowywania oraz sposobu prowadzenia dokumentacji w zakresie ich posiadania i obrotu oraz warunków wystawiania recept i zapotrzebowań oraz warunków wydawania z aptek leków złożonych o kategorii dostępności „Rp” zawierających substancje kontrolowane np. fenobarbitalum.

Źródło:
http://www.mz.gov.pl/leki/aktualnosci-leki/komunikat-w-sprawie-warunkow-przechowywania-oraz-sposobu-prowadzenia-dokumentacji-w-zakresie-ich-posiadania-i-obrotu-oraz-warunkow-wystawiania-recept-i-zapotrzebowan-oraz-warunkow-wydawania-z-aptek-le/

W załączeniu PDF:
Komunikat MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
kwiecień
2016

Urzędowy wykaz leków

W Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia (poz. 39) opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia Urzędowego Wykazu Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 39, data ogłoszenia: 6 kwietnia 2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
kwiecień
2016

Polocard Magnez – STOP

Upór i walka naszego kolegi doprowadziły do wstrzymania dystrybucji i reklamy suplementu diety POLOCARD MAGNEZ.

Dzień dobry,
Firma Pfizer wstrzymała dystrybucję oraz reklamę suplementu diety Polocard Magnez. Jak do tego doszło? Kto się do tego przyczynił? Szczegóły w załączniku.
Pozdrawiam,
Walenty Zajdel


pisma (pdf)
Producent wstrzymał dystrybucję Polocardu Magnez. Z powodu reklamy (artykuł na rynekaptek.pl)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
kwiecień
2016

Komunikat Prezesa NRA Ikona pliku typu pdf

W załączeniu komunikat Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mgr farm. Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej.

Komunikat Prezesa NRA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
kwiecień
2016

Konkurs prac magisterskich

W dniu 2 kwietnia 2016 roku na Wydziale Farmaceutycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbył się Finał Konkursu Prac Magisterskich. Organizatorem konkursu był Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego i Sekcja Studencka Oddziału Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego „Młoda Farmacja”.

Podczas konkursu zaprezentowano siedem prac. Przedstawione prace wykonano na Katedrach Farmakodynamiki, Chemii Farmaceutycznej, Mikrobiologii. Pierwsze miejsce wraz z nagrodą ufundowaną przez Okręgową Radę Aptekarską w Krakowie zdobyła mgr farm. Paulina Pater za pracę pod tytułem: „Identyfikacja fenotypowa i genotypowa z uwzględnieniem wrażliwości na glikopeptydy oraz nanocząsteczki srebra, klinicznych szczepów izolowanych Staphylococcus epidermidis od dzieci z oddziałów intensywnej terapii.”

Pozostałe prace to:
2. Paulina Pokorny „Ocena farmakokinetyki nowych pochodnych metyloksantyny u szczura.”
3. Joanna Włodek „Rola oksygenazy hemowej 1 w granulopoezie indukowanej podaniem G-CSF, u dzieci poddawanych chemioterapii toksycznej.”
4. Anna Furgała „Aktywność przeciwdrgawkowa nowych pochodnych pirolidyno-2,5 –dionu.”
5. Agnieszka Jankowska „Synteza nowych amidowych i hydrazynowych pochodnych 1,3-dimetylopuryno-2,6-dionu jako potencjalnych inhibitorów PDE7.”
6. Michał Abram „Nowe N-fenylopiperazynamidy kwasu 3-metoksypropionowego o potencjalnej aktywności przeciwdrgawkowej.”
7. Anna Pasieka „Synteza nowych pochodnych 1,1-diokso-1,2-benzotiazol-3-onu jako potencjalnych ligandów wielofunkcyjnych.”

Na uwagę zasługuje bardzo wysoki poziom merytoryczny konkursu, sprawna organizacja, naukowa atmosfera.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym.

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot01
kwiecień
2016

Zarządzenie Ministra Zdrowia Ikona pliku typu pdf

z dnia 30 marca 2016 r.

W załączeniu Zarządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty.

Zarządzenie MZ z dnia 30 marca 2016 r. (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot01
kwiecień
2016

Nowy kurs w systemie e-dukacja

http://e-dukacja.pl/inc/gfx/logo.gif
Szanowne koleżanki i koledzy!
Uprzejmie informuję, że w systemie e-dukacja udostępniony został nowy kurs:

„Wybrane zagadnienia z prawa farmaceutycznego – Kodeks etyki aptekarza RP”

Szkolenie zawiera materiały prezentujące wybrane zagadnienia z zakresu prawa farmaceutycznego: prawne aspekty pracy zawodowej farmaceuty – uprawnienia zawodowe; substytucja apteczna; najnowsze zmiany ustawodawstwa w zakresie proskrypcji pielęgniarskiej; odpowiedzialność farmaceuty za przekroczenie uprawnień zawodowych; Dobra Praktyka Apteczna w codziennej praktyce; Kodeks Etyki Aptekarza a zamiana leku przepisanego na recepcie na suplement diety.

Kurs oferowany jest w ramach szkoleń ciągłych dla farmaceutów za 4 punkty szkoleniowe z puli punktów „twardych”. Warunkiem zaliczenia kursu jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na 60% pytań w teście wypełnianym on-line.
UWAGA: system został zmodyfikowany i certyfikaty będzie można wydrukować bezpośrednio po pozytywnym zaliczeniu testu!

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran29
marzec
2016

„Człowiek Roku 2015”

Z przyjemnością informuję, iż nasza koleżanka, mgr farm. Anna Badzińska-Chojnacka – współwłaścicielka firmy Hygieia – wygrała plebiscyt Gazety Krakowskiej i Tygodnika Kraków Piątek Wieczorem i uzyskała zaszczytny tytuł „Człowieka Roku 2015”.
Zwycięstwo w plebiscycie zawdzięcza nie tylko zaangażowaniu w rozwój firmy i dbałość o pracujący z nią zespół. Olbrzymia liczba głosów, jaką uzyskała w plebiscycie, to wynik Jej działalności charytatywnej. Koleżanka od lat pomaga i współorganizuje szkolenia kadr pomocy społecznej nakierowane na pracę z osobami niepełnosprawnymi, wspiera grupy terapeutyczne, promuje twórczość osób niepełnosprawnych, funduje nagrody w konkursach dla niepełnosprawnych.

Laureatce serdecznie gratuluję!

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
marzec
2016

Zmarła mgr farm. Lidia Nowak

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z wielkim żalem informujemy, że dnia 24 marca 2016 r. zmarła mgr farm. Lidia Nowak, wieloletni członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, Sekretarz Okręgowej Rady Aptekarskiej III kadencji.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w czwartek 31 marca o godz. 14.20 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzinie zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie29
marzec
2016

W systemie e-dukacja został udostępniony kurs

http://e-dukacja.pl/inc/gfx/logo.gif
Szanowne koleżanki i koledzy!
Uprzejmie informuję, że w systemie e-dukacja udostępniony został nowy kurs:

„Farmakoterapia chorób jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i ucha.”

Kurs zawiera materiały prezentujące zagadnienia:
Profilaktyka i farmakoterapia chorób błony śluzowej jamy ustnej – wrzodziejące zapalenie jamy ustnej, opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, aftoza i inne choroby błony śluzowej jamy ustnej; farmakoterapia chorób gardła; farmakoterapia chorób krtani; farmakoterapia chorób nosa i zatok przynosowych – alergiczny i hormonalny nieżyt nosa oraz inne choroby nosa i zatok; farmakoterapia ostrego i przewlekłego zapalenia ucha środkowego.

Kurs oferowany jest w ramach szkoleń ciągłych dla farmaceutów za 7 punktów szkoleniowych z puli „twardych”. Warunkiem zaliczenia kursu jest udzielenie pozytywnej odpowiedzi na 60% pytań w teście wypełnianym on-line.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran25
marzec
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 1/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_1_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 1/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 1/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Jak Państwo zauważycie, biuletyn ma nową szatę graficzną, która – mam nadzieję – zyska Waszą akceptację.

W obecnym numerze polecam:
Aktualności – relacja z przebiegu VII Krajowego Zjazdu Aptekarzy oraz Sprawozdawczego Zjazdu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie – str. 9
Apteka szpitalna – obszerne omówienie zmian, jakie wprowadza projekt nowej ustawy o zamówieniach publicznych – str. 20
Co aptekarz wiedzieć powinien – artykuł poświecony właściwościom dekstrometorfanu, który – będąc składnikiem leków przeciwkaszlowych – często jest też wykorzystywany w celach niemedycznych – str. 23
Organizacje aptekarskie – niezwykle ciekawy artykuł o Klubie Aptekarzy w Krakowie, z którego to opracowania widać, że historia lubi się powtarzać – str. 37
Opieka farmaceutyczna – w ramach działu, artykuł o żywieniu w nadwadze i otyłości oraz o rekomendowanej przez Instytut Żywności i Żywienia nowej piramidzie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej – str. 40

A także zachęcam do zaznajomienia się z działami:
Wydarzenia – relacje ze spotkań i imprez, jakie odbyły się w poprzednim i obecnym kwartale – str. 14
Nowości wydawnicze – Monografia Małgorzaty Prusak „Sprzeciw sumienia farmaceutów. Aspekty etyczne, teologiczne i prawne” w recenzji prof. dr hab. Małgorzaty Sznitowskiej – str. 35
Z dawnej apteki – prezentacja majolik z krakowskiej kolekcji ceramiki aptecznej Mateusza Grabowskiego – str. 53

Zapraszam do lektury!

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran24
marzec
2016

UWAGA APTEKI!

Mamy zgłoszenia, że na terenie naszego województwa pojawiły się fałszywe recepty na leki psychotropowe. Głównie Afobam – wypisywane są na starych wzorach recept bez kodów kreskowych. Pozostałe elementy recepty są poprawne, zarówno dane pacjenta, jak nazwa leku, ilości przepisane. Pieczątka lekarza zawiera tylko imię i nazwisko i numer PWZ (lekarz kobieta).
Prosimy o uważną realizację recept!


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
marzec
2016

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Życzę radosnych Świąt Wielkanocnych całej Izbie Farmaceutycznej!
– br. Krzysztof

http://oia.krakow.pl/storage/2016_kartka_swieta_brat.png21
marzec
2016

Wesołych Świąt!

http://oia.krakow.pl/storage/wielkanoc2016.jpg20
marzec
2016

III EDYCJA SZKOLEŃ BIZNESOWYCH Ikona pliku typu pdf

Kraków, 2 kwietnia 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie oraz Aptekarska Szkoła Zarządzania i Grupa NEUCA zapraszają na III EDYCJĘ SZKOLEŃ BIZNESOWYCH podnoszącą konkurencyjność aptek niezależnych.

Kraków, 2 kwietnia 2016 r., godz. 9.00 – 14.00
NOVOTEL KRAKÓW CITY WEST, ul. Armii Krajowej 11

4 punkty edukacyjne tzw. „miękkie” za udział w szkoleniu stacjonarnym.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny!
Liczba miejsc ograniczona!


Szczegóły w załączniku:
zaproszenie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot17
marzec
2016

Wystawa Krzysztofa Kmiecia w 5. rocznicę śmierci

Zaproszenie na wystawę Krzysztofa Kmiecia w 5. rocznicę śmierci.

Dom Kultury „Podgórze" w Krakowie GALERIA EKSLIBRISU

Serdecznie zapraszamy TWÓRCÓW, KOLEKCJONERÓW I MIŁOŚNIKÓW EKSLIBRISU na wystawę "ROŚLINY LECZNICZE W EKSLIBRISIE" oraz EKSLIBRISY MEMORIAM Krzysztofa Kmiecia 2016.

Wystawa połączona ze spotkaniem przyjaciół Krzysztofa Kmiecia odbędzie się dnia 19. marca 2016 r., w sobotę o godz.12.00 w sali nr 16 w Domu Kultury „Podgórze" w Krakowie przy ul. Sokolskiej 13.

Prosimy wszystkich zainteresowanych o wzajemne informowanie się o zaplanowanym spotkaniu!15
marzec
2016

Spotkanie coachingowe

– relacja

W sobotę 12 marca 2016 roku odbyło się w siedzibie naszej Izby Aptekarskiej w Krakowie, spotkanie farmaceutów z coachem Jackiem Pomadowskim. Jest to nasz kolega po fachu, który z potrzeby rozwoju zawodowego, a przede wszystkim osobistego, został coachem. Teraz wspiera i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z nami, abyśmy mogli czerpać więcej z naszej pracy oraz życia osobistego, a także lepiej rozwijać nasze biznesy w tych trudnych czasach.

Wsparcie coachingowe pomaga lepiej rozpoznać swoje możliwości, zrozumieć swoje potrzeby, wartości i emocje – i jak z nich korzystać. Pomaga też poznać swoje ograniczenia i trudności oraz uczy jak je pokonywać lub omijać. Wszystko to pozwala bardziej świadomie kierować swoją karierą, czy biznesem oraz całym swoim życiem. Coaching daje konkretne wsparcie w rozwiązywaniu prawdziwych problemów i trudności jakie napotykamy w życiu, pracy i biznesie.

W trakcie spotkania odbyła się prezentacja coachingu jako narzędzia pracy: zapoznanie z metodologią, omówienie odmian coachingu oraz ich przydatności w konkretnych sytuacjach: life coaching (dla osób prywatnych), business coaching (dla przedsiębiorców i kadry zarządczej).

Wszyscy mieliśmy okazję doświadczyć podejścia coachingowego w ćwiczeniach i rozmowach.

W drugiej części poświęconej zastosowaniu coachingu w naszym aptekarskim biznesie, mówiliśmy i doświadczaliśmy (w grze zespołowej) w jaki sposób zmiana myślenia, prowadzi do zmiany metody działania i do nowych efektów. Poszło nam zaskakująco dobrze. Dzięki wypracowanej zespołowo nowej metodzie znacząco poprawiliśmy wynik początkowy, a to błyskawicznie zainicjowało kolejną zmianę, która dała jeszcze lepsze wyniki. Trzeba było widzieć jaki wyzwoliło to w nas entuzjazm, radość i nową energię! To pozwala myśleć, że jesteśmy bardzo otwarci, przedsiębiorczy i kreatywni. Potrzebujemy jedynie wsparcia i nowej metody...

W naszym spotkaniu uczestniczyło 18 osób, które skorzystały, zdobyły nowe doświadczenia i pomysły, co pozwoli im zastosować je w praktyce.

Coach Jacek Pomadowski, dla osób które chciałyby bliżej poznać czym jest coaching i jakie daje możliwości, oferuje bezpłatne konsultacje coachingowe. Wystarczy skontaktować się pod numerem 508-197-175 lub przez stronę internetową: www.jacek-pomadowski-coaching.pl

Dziękujemy za udział i zachęcamy do śledzenia informacji o kolejnych spotkaniach.

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
marzec
2016

Biegiem na Bagry 2!

Kraków, 24 kwietnia 2016 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20160310_BNB2_logo.jpg
Zapraszamy na imprezę biegową pn. Biegiem na Bagry 2!, która odbędzie się 24 kwietnia 2016 roku nad krakowskim Zalewem Bagry. Podczas biegu głównego zostanie rozegrana dodatkowa kategoria "Najlepsi: Farmaceutka i Farmaceuta".
Podczas drugiej edycji uczestnicy wydarzenia mają do wyboru bieg crossowy na dystansie 10 km (Bieg Główny) lub 3 km (jedno okrążenie zalewu). Oprócz tego zorganizowane zostaną biegi dla dzieci. Na mecie każdy otrzyma pamiątkowy, odlewany medal, a w pakiecie startowym okolicznościową techniczną koszulkę biegową lub użyteczny ręcznik.
Partnerem wydarzenia jest Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie.

Pierwsza edycja Biegiem na Bagry okazała się dużym sukcesem i cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Najlepiej o tym świadczy obecność ponad 350 uczestników biegu oraz niezliczona ilość pozytywnych opinii.

ZAPRASZAMY!07
marzec
2016

Sprawozdawczy Zjazd OIA w Krakowie

– relacja

W dniu 5 marca 2016 r. w hotelu FERO EXPRESS w Krakowie odbył się Sprawozdawczy Zjazd Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.
Zjazd zaszczycili swoją obecnością: Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – mgr farm. Elżbieta Piotrowska–Rutkowska, Przewodnicząca Naczelnego Sądu Aptekarskiego – mgr farm. Anna Włodarczyk, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej – mgr farm. Kazimierz Jura oraz Małopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny – mgr farm. Józef Łoś.
Zjazd otworzyła Prezes, mgr farm. Barbara Jękot, witając przybyłych gości, delegatów, prawnika i pracowników biura.
W trakcie części oficjalnej, głos zabrała Prezes NRA, przedstawiając plan pracy na najbliższy rok, jaki opracowano mając na względzie uchwały Zjazdu Krajowego oraz informując o podjętych działaniach i odbytych spotkaniach z władzami resortowymi. Przekazała też podziękowania małopolskim delegatom za wsparcie na Zjeździe Krajowym, jak i pomoc w realizacji zadań Naczelnej Rady Aptekarskiej przez osoby z naszej izby, które weszły do władz centralnych.
Z kolei Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny skupił się na wynikach kontroli aptek, w tym na nieprawidłowościach, jakie znajdują inspektorzy, a także poinformował o bieżących działaniach inspektoratu.
Kolejnym punktem było wręczenie odznaczeń przyznanych przez Okręgowa Radę Aptekarską w Krakowie farmaceutom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz środowiska aptekarskiego.
Wyróżnienie Okręgowej Izby Aptekarskiej „Laur aptekarski” otrzymali: mgr farm. Iwona Dymarczyk, mgr farm. Teresa Pociecha, mgr farm. Wojciech Stępień i mgr farm. Piotr Zając, natomiast odznakę „Zasłużony dla Środowiska Aptekarskiego Małopolski” przyznano mgr farm. Anicie Molendzie.
Część oficjalna zakończyła się wykładem Olgi Koc z Aptekarskiej Szkoły Zarządzania „Podręczna Apteczka słów i znaków. Zestaw pierwszej pomocy komunikacyjnej”.
Część plenarną, po wyborze władz Zjazdu, poprowadziła Przewodnicząca Zjazdu – mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran. Delegaci, po wysłuchaniu sprawozdań Skarbnika ORA, mgr farm. Małgorzaty Lelito z realizacji budżetu za rok 2015 i sprawozdania Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej, mgr farm. Wojciecha Stępnia za rok 2015, przyjęli sprawozdania i udzielili absolutorium OKR i ORA z działalności i wykonania budżetu za rok 2015.
W kolejnym punkcie Zjazdu został przedstawiony przez Skarbnika ORA projekt budżetu i gospodarki finansowej na 2016 r. Po dyskusji, w trakcie której Skarbnik i Prezes ORA odpowiadały na pytania delegatów, Zjazd przyjął uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu i gospodarki finansowej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie na rok 2016.
Na zakończenie, delegaci przyjęli uchwałę przedstawianą przez Komisję Uchwał i Wniosków dotyczącą uchwalenia działań programowych ORA w Krakowie na 2016 r.
Wykład przedstawiciela firmy Mylan, Pani Alicji Bubka pt. „Ekonomika aptek oraz prawidłowa komunikacja z pacjentem” był ostatnim akcentem zjazdu.

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
marzec
2016

Ankieta dot. strat apteki

Szanowni Państwo!
Wobec napływających do Naczelnej Izby Aptekarskiej licznych sygnałów wskazujących na poniesienie przez aptekarzy dużych strat w związku z ostatnią obniżką cen leków refundowanych, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej uprzejmie prosi o przesyłanie w terminie do 11 marca 2016 roku do NIA informacji o poniesionych przez apteki stratach spowodowanych obniżeniem cen leków refundowanych.
KOMUNIKAT Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie przesyłania przez apteki danych dotyczących strat spowodowanych obniżeniem cen leków refundowanych

W celu ujednolicenia treści przekazywanych informacji, prosimy o wypełnienie ankiety i jej automatyczne wysłanie:
ANKIETA do pobrania
Apteka, która wysłała już do NIA informację o stratach na podany w komunikacie adres, jest zwolniona od wypełnienia i wysłania ankiety.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
marzec
2016

Zaproszenie na coachingowe spotkanie Ikona pliku typu pdf

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w siedzibie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie (ul. Kobierzyńska 98/68) w sobotę 12 marca 2016 r., o godzinie 10:00 (czas trwania około 2 godziny).
Będzie okazja dowiedzieć się, czym jest coaching i jak może pomóc w osiągnięciu ambitnych celów lub rozwiązaniu problemów.

Szczegóły w załączniku:
spotkanie coachingowe (pdf)

Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o zgłoszenie do biura OIA w Krakowie:
e-mail: biuro@oia.krakow.pl
tel. 12-264-25-53

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot02
marzec
2016

„Zapytaj Farmaceutę... Nadciśnienie” Ikona pliku typu pdf

Ogólnopolska Akcja Profilaktyczna

Szanowni Państwo,

Młoda Farmacja Kraków w dniu 5 marca 2016 r. w CH Bonarka organizuje czwartą już edycję Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej zatytułowanej „Zapytaj Farmaceutę... Nadciśnienie”. Aby zrealizować swój cel, liczą na pomoc ze strony doświadczonych farmaceutów, którzy mogliby udzielać merytorycznych rad i odpowiedzi na wszelkie pytania ze strony pacjentów. Szczególny znajdują się w załączniku.

Młoda Farmacja (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
luty
2016

Obwieszczenie MZ w spr. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2016.

• Ministerstwo Zdrowia > Legislacja > Akty prawne > Obwieszczenie z dnia 25 lutego 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 marca 2016

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 27, data ogłoszenia: 25 lutego 2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
luty
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy

– marzec 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy.

Spotkania odbędą się wg poniższego harmonogramu:
• 10 marca 2016 r. Nowy Sącz, Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1
• 11 marca 2016 r. Tarnów, Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A
• 14 marca 2016 r. Kraków, Hotel „Best Western Plus Q” Kraków, ul. Wygrana 6
• 15 marca 2016 r. Nowy Targ, Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00

Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.

Godz. 15.00 – rozpoczęcie.

15.00 – 15.30
Wystąpienia przedstawicieli firm farmaceutycznych: Scan Anida Sp. z o.o. , Gedeon Richter, Pharma Nord Sp. z o.o.
Temat: Prezentacja nowych produktów sprzedażowych.

15.30 – 16.15
Spotkanie z mgr farm. Józefem Łosiem Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym w Krakowie.

16.15 –
1/ Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.10.2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne.
2/ Realizacja recept refundowanych z UE.
3/ Sprawy bieżące.

Za udział w kwartalnym zebraniu zostaną przyznane 2 punkty edukacyjne.
Temat wykładu: „Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28.10.2015 r. w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki i położne”

Prosimy Państwa Kierowników o przekazanie tej informacji wszystkim zatrudnionym farmaceutom.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot26
luty
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

Kraków, 20 – 22 maja 2016 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20160225_plakat_rafting_1s.jpg
Szanowni Państwo, koleżanki i koledzy farmaceuci!

Jeżeli szukacie mocnych i niezapomnianych wrażeń, to zapraszamy w dniach 20 – 22 maja do udziału w I Mistrzostwach Polski w Raftingu, które organizujemy na torze kajakarstwa górskiego Krakowskiego Klubu Kajakowego (www.kolna.pl). Obiekt ten umiejscowiony jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w sąsiedztwie opactwa o.o. Benedyktynów w Tyńcu.

Zainteresowanych udziałem w zawodach prosimy o zgłoszenie do biura OIA w Krakowie:
e-mail: wiceprezes@oia.krakow.pl
tel. 12-264-25-53

PLIKI DO POBRANIA:
Pismo informacyjne (pdf)
Regulamin (pdf)
Deklaracja uczestnictwa (doc)
Informacje szczegółowe (program, płatności) (pdf)

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 30 kwietnia 2016 r.
– Organizatorzy26
luty
2016

„Terapia chorób reumatycznych”

I sympozjum naukowe Akademii Richtera

http://oia.krakow.pl/storage/20160225_plakat_choroby_reumatyczne_s.jpg
Data: Kraków 27 lutego 2016 r.
Miejsce: Best Western Premier Kraków Hotel, sala Picasso, ul. Opolska 14a

Harmonogram sympozjum:
8:00 - 8:30 Rejestracja uczestników
8:30 – 8.45 Powitanie uczestników
8:50 – 13:30 Sesja na punkty twarde„Reumatologia – profilaktyka i leczenie chorób kości i stawów" prof. dr hab. Ewa Poleszek
8:50 – 10.00 Część I
1. Choroba zwyrodnieniowa stawów
2. Osteoporoza
10.00-10.30 Przerwa kawowa
10.30 – 12.00 Część 2
1. Reumatyzm tkanek miękkich
2. Reumatoidalne zapalenie stawów
12.00 – 12.15 Przerwa kawowa
12.15 – 13.30 Część 3
1. Układowe choroby tkanki łącznej
2. Podsumowanie
3. Test sprawdzający
13:30 – 14:15 Przerwa obiadowa
14:15 – 16:50 Sesja szkoleniowo-dyskusyjna
· Prezentacja Gedeon Richter
· NLPZ w leczeniu chorób reumatycznych – o czym powinien wiedzieć farmaceuta? Wykładowca: dr n. med. Maria Rell-Bakalarska
· Zagrożenia importem równoległym leków
Wykładowca: mecenas Jacek Wędrowski
17:00 Zakończenie sympozjum i rozdanie certyfikatów23
luty
2016

Projekt zmian w wykazie leków refundowanych

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 marca 2016 r.:

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/projekt-zmian-w-wykazie-lekow-refundowanych,-ktory-wejdzie-w-zycie-1-marca-2016-r

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
luty
2016

Zakończenie okresu edukacyjnego

Uprzejmie przypominam, że w 2015 roku zakończył się 5-letni okres edukacyjny dla farmaceutów, którzy odebrali Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty w 2005 i w 2010 roku. Obowiązek zaliczenia okresu edukacyjnego mają również osoby, które uzyskały zgodę na przedłużenie wcześniejszego okresu edukacyjnego do końca 2015 r. Szczegóły dotyczące warunków zaliczenia okresu edukacyjnego znajdują się w zakładce Szkolenia i Konferencje.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran21
luty
2016

Spotkanie Duszpasterstwa

27 lutego 2016 r. (sobota)

Szanowni Państwo, Drodzy Farmaceuci!

Już w najbliższą sobotę, 27 lutego, najbliższe spotkanie Duszpasterstwa. Zaczynamy jak zawsze Mszą Świętą o 17.30. Przed mszą można zamawiać w zakrystii intencje, w których tę Eucharystię odprawię.

Potem, już na salce, mamy wspaniałego gościa, br. Cezary, proboszcz, liturgista, człowiek bardzo sympatyczny. Najlepsza okazja aby wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości związane z różnymi obrzędami, liturgią, kultem Boga.

A dla wszystkich, którzy mają godzinkę i chcą posłuchać dobrej konferencji na Wielki Post wysyłam link:
https://www.youtube.com/watch?v=3xYcqkPwVnQ

Do zobaczenia
Wasz Kapelan, br. Krzysztof Niewiadomski20
luty
2016

CellCept – materiały dla farmacetów

Szanowni Państwo,
zamieszczamy materiały edukacyjne dla pracowników służby zdrowia dot. produktu leczniczego CellCept.​
W załączeniu również list przewodni do powyższych materiałów oraz skan pisma z akceptacją Urzędu Rejestracji.

list przewodni (pdf)
akceptacja UR (pdf)
materiały edukacyjne (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
luty
2016

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej Ikona pliku typu pdf

W załączeniu stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie opinii Prokuratora Generalnego na temat zakazu reklamy aptek.

stanowisko NIA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
luty
2016

Światowe Dni Młodzieży

Szanowni Państwo Farmaceuci, właściciele aptek w Krakowie.

W związku z organizacją w dniach 26 lipca – 1 sierpnia br. Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz koniecznością zaopatrzenia ludności w leki i wyroby medyczne, zwracam się do Państwa z gorącą prośbą i apelem o rozważenie możliwości wydłużenia godzin pracy Waszych aptek, tak aby w tych dniach rzesze pielgrzymów i turystów przebywających w naszym mieście, miały nieograniczony dostęp do aptek, zwłaszcza tych zlokalizowanych w pobliżu zgromadzeń.
Podjęcie tego wyzwania dobrowolnie, będzie Waszym jakże cennym wkładem w to niezwykłe wydarzenie.


Ocenia się, że w tych dniach liczba osób przebywających w Krakowie (poza stałymi mieszkańcami) to:
26 lipca – 500 tys. osób (Msza Święta, Ceremonia Otwarcia)
27 lipca – 500 tys. osób (Festiwal Młodych)
28 lipca – 800 tys. osób (Powitanie Ojca Świętego)
29 lipca – 1 mln osób (Droga Krzyżowa)
30 lipca – 1 mln osób (Czuwanie z Ojcem Świętym)
31 lipca – 2 mln osób (Msza Posłania z Ojcem Świętym)
1 sierpnia – 200 tys. osób (Droga Krzyżowa)

Jeżeli wyrażają Państwo gotowość do nieodpłatnego wydłużenia godzin pracy aptek, to uprzejmie proszę o uzupełnienie i przesłanie stosownej ankiety (do pobrania tutaj) na adres: bz.umk@um.krakow.pl do dnia 15 marca br.

Pozostając z wyrazami szacunku,
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
luty
2016

Ogólnopolski Konkurs Poetycki

„Recepta na wiersz”

12 lutego 2016 r. w krakowskim Muzeum Farmacji CM UJ przy ul. Floriańskiej 25 odbyła się uroczystość wręczenia nagród i tomików wierszy laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Recepta na wiersz”, któremu patronowała również Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie i Naczelna Rada Aptekarska – szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w zakładce W wolnym czasie...

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot12
luty
2016

Pismo Prezes NRA do Ministra Finansów Ikona pliku typu pdf

Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej skierowane do Ministra Finansów (podatek od aptek).

pismo Prezes NRA do MF (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot12
luty
2016

Posiedzenie ORA

W dniu 11 lutego 2016 r. w siedzibie OIA w Krakowie odbyło się kolejne w tym roku posiedzenie Okręgowej Rady Aptekarskiej. Posiedzenie zostało zwołane na wniosek p. Prezes mgr farm. Barbary Jękot i dotyczyło bieżących spraw Izby.

Czytaj więcej w zakładce Posiedzenia ORA.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
luty
2016

Obowiązek rejestracji lodówek

Informacja dotycząca obowiązku rejestracji lodówek, klimatyzatorów, pomp ciepła oraz gaśnic

W pierwszej połowie stycznia rząd przyjął rozporządzenia do tzw. ustawy f-gazowej (z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych), dostosowujących nasze przepisy do unijnych. Celem regulacji jest lepsza kontrola, emisji mogących występować poprzez używanie tzw. czynników chłodniczych. (pełna informacja na stronach Śląskiej Izby Aptekarskiej)

komunikat Prezes NRA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
luty
2016

Wieczór Walentynkowy z seniorami Farmacji

W niedzielę 7 lutego w pubie Kuranty w Krakowie odbył się Wieczór Walentynkowy z seniorami Farmacji małopolskiej. Przybyło 45 naszych starszych koleżanek i miło było patrzeć, jak się cieszą ze wspólnego spotkania. Prezes Barbara Jękot przywitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do wysłuchania koncertu znanego krakowskiego barda, Pawła Orkisza. Były utwory polskich poetów, a także Cohena i Okudżawy. Pan Orkisz pięknie mówił o potrzebie i znaczeniu miłości w każdym wieku. Zapraszał również do wspólnego śpiewania. Przy lampce czerwonego wina i faworkach, świetnie się bawiliśmy. Podziękowań ze strony naszych seniorów nie było końca.
To był wyjątkowy i niezapomniany wieczór.

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Skarbnik Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Małgorzata Lelito06
luty
2016

Informacja dla Delegatów na Zjazd

VII kadencji Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

Szanowni Państwo!
Uprzejmie informuję, że zgodnie z uchwałą Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie z dnia 14.01.2016 r. Sprawozdawczy Zjazd Delegatów Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbędzie się w dniu 5 marca 2016 r. w hotelu FERO EXPRESS, 30-398 Kraków, ul. Bolesława Śmiałego 60 (przy drodze do Tyńca).
Proszę koleżanki i kolegów delegatów o zarezerwowanie powyższego terminu, by móc uczestniczyć w obradach zjazdu.
Materiały zjazdowe oraz szczegółowy program zjazdu zostanie dostarczony delegatom drogą pocztową.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
luty
2016

Pismo Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Ikona pliku typu pdf

Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, mgr farm. Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej.

pismo Prezes NRA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
luty
2016

VII Krajowy Zjazd Aptekarzy

– relacja

W dniach 29–31 stycznia 2016 r. w Jachrance k/Warszawy odbył się VII Krajowy Zjazd Aptekarzy.

Okręgowa Izbę Aptekarską w Krakowie reprezentowało 33 delegatów.
W części oficjalnej Zjazdu, obok delegatów, uczestniczyli zaproszeni goście: przedstawiciele Rządu z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, Sejmu RP, korporacji zawodowych, uczelni wyższych, towarzystw naukowych, stowarzyszeń.
Część sprawozdawczo-wyborcza rozpoczęła się od wyboru organów Zjazdu i przyjęcia porządku i regulaminu obrad.
Przewodniczącą Zjazdu została wybrana mgr farm. Bożena Śliwa z Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. Nasi delegaci czynnie włączyli się w prace organów Zjazdu: mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran została jednym z Sekretarzy Zjazdu, mgr farm. Anna Rowińska została wybrana do komisji mandatowej, mgr farm. Justyna Dymek – do komisji regulaminowej, a mgr farm. Maria Janik – do komisji skrutacyjnej.

Część sprawozdawcza obejmowała sprawozdania z działalności VI kadencji:
• Naczelnej Rady Aptekarskiej – wygłoszonego przez ustępującego Prezesa NRA, dra farm. Grzegorza Kucharewicza;
• Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej – wygłoszonego przez ustępującego NROZ, mgr farm. Beatę Owczarską;
• Naczelnego Sądu Aptekarskiego – wygłoszonego przez ustępującego Przewodniczącego NSA, mgra farm. Kazimierza Jurę;
• Naczelnej Komisji Rewizyjnej – wygłoszonego przez ustępującego Przewodniczącego, mgra farm. Andrzeja Wróbla.
Zjazd przyjął uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdań i udzielenia absolutorium ustępującym władzom VI kadencji.

Część wyborczą rozpoczęły wybory na funkcje Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej i Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Kandydaci zgłoszeni na funkcję Prezesa NRA, dr farm. Marek Jędrzejczak (Kielecka OIA) i mgr farm. Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (OIA w Łodzi), przedstawili swoje programy, a następnie przez ponad 2 godziny odpowiadali na pytania zadawane przez delegatów i gości.
Zjazd w tajnym głosowaniu, stosunkiem głosów 202:115 wybrał mgr farm. Elżbietę Piotrowską-Rutkowską na nowego Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej.
W kolejnym głosowaniu delegaci wybrali mgra farm. Kazimierza Jurę (OIA w Krakowie) na Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
Następnie dokonano wyborów: Naczelnej Rady Aptekarskiej, Zastępców Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, Naczelnego Sądu Aptekarskiego i Naczelnej Komisji Rewizyjnej.
Z przyjemnością informuję, że do Naczelnego Sądu Aptekarskiego zostali wybrani z naszej izby: mgr farm. Anna Włodarczyk (która po ukonstytuowaniu się NSA została Przewodniczącą Naczelnego Sądu Aptekarskiego), mgr farm. Magdalena Kudrzycka oraz mgr farm. Wojciech Stępień. Natomiast mgr farm. Małgorzata Lelito i mgr farm. Piotr Zając zostali wybrani na członków Naczelnej Rady Aptekarskiej. Z urzędu członkiem NRA jest prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
luty
2016

Kurs dla farmaceutów Ikona pliku typu pdf

Kraków, 28 lutego 2016 r.

ZAPROSZENIE
28 lutego 2016 r.
Hotel Holiday Inn Kraków City Center, ul. Wielopole 4, Kraków

Uczestnicy kursu zdobywają 10 punktów „twardych” oraz 2 punkty „miękkie”.

Szczegóły w załączniku:
kurs dla farmaceutów - zaproszenie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot04
luty
2016

Europejska Legitymacja Zawodowa Ikona pliku typu pdf

W załączeniu informacja dla farmaceutów ubiegających się o uznanie kwalifikacji zawodowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

informacja o EPC (pdf) opracował dr n. farm. Jerzy Łazowski

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
luty
2016

Mistrzostwa Narciarskie Karpacz 2016 ODWOŁANE!

UWAGA!
XVI Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Narciarstwie Alpejskim Karpacz 2016 zostały ODWOŁANE.
Pełna informacja na stronie Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej: www.dia.com.pl

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Piotr Zając03
luty
2016

Konferencja naukowo-szkoleniowa

Kraków, 13.02.2016 r.

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego w Krakowie oraz Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie wraz z firmą Labofarm zapraszają do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej w ramach ustawicznego kształcenia farmaceutów.

Osoby z tytułem magistra farmacji wezmą udział w teście podsumowującym szkolenie, za który otrzymają 8 punktów edukacyjnych „twardych” oraz 2 punkty edukacyjne „miękkie”.

Konferencja odbędzie się 13.02.2016 r. w godz. 9.00 - 16.10 w hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie przy ul. Monte Cassino 2.

- zaproszenie (pdf)
- CV wykładowców (pdf)26
styczeń
2016

Dyżury Prezes OIA w Krakowie

w dniach 28, 29 stycznia 2016 r.

Informujemy, że w dniach 28 i 29 stycznia 2016 r. (czwartek i piątek) Prezes OIA w Krakowie nie będzie pełniła dyżurów.
Pani Prezes dostępna będzie pod numerem telefonu 609-052-63925
styczeń
2016

Komunikat – przypomnienie!

w sprawie sprawozdania z gospodarki odpadami w aptece

Szanowni Państwo,
przypominam, że do dnia 15 marca 2016 roku każda apteka ma obowiązek złożyć sprawozdanie z gospodarki odpadami w aptece.


Wszystkie informacje oraz formularze sprawozdania znajdą Państwo na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w zakładce ŚRODOWISKO > Gospodarka Odpadami.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Piotr Zając23
styczeń
2016

REALIZACJA RECEPT w 2016

Przypominamy, że w dniu 29.01.2016 r. wchodzi w życie Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich tekst jednolity.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2016/pozycja/62

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2016

Recepty wystawiane przez pielęgniarki i położne

Szanowni Państwo,
w załączniku opracowanie dotyczące wystawiania recept przez pielęgniarki i położne.

opracowanie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
styczeń
2016

Realizacja recept „pro auctore” i „pro familiae”

Od dnia 1 stycznia 2016 lekarze nie będący lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego (nie posiadający kontraktu z NFZ), a wystawiający recepty refundowane dla siebie i rodziny „pro auctore” i „pro familiae” NIE MUSZĄ ZAWIERAĆ UMÓW z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ na refundację recept.
Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991).
Obecnie w przypadku realizacji recept „pro autore” i „pro familae” sprawozdajemy, jako dane świadczeniodawcy:
a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98, umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub umowie upoważniającej do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa;
albo
b) dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielenia świadczenia;
albo
c) numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej, w przypadku gdy na recepcie w części „Świadczeniodawca” nie podano danych, o których mowa w pkt a lub b.
W przypadku lekarzy nie wykonujących działalności leczniczej (emeryci osoby niepracujące) jeżeli na recepcie brak jest numeru umowy 98- brak numeru REGON, a istnieje adnotacja „pro familiae”, „pro auctore” podczas wprowadzania danych do systemu aptecznego przy realizacji recepty WPROWADZAMY do systemu dwukrotnie numer PWZ – jako identyfikator lekarza i jednocześnie świadczeniodawcy.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
styczeń
2016

Jubileusz 125-lecia "Apteki pod Gwiazdą"

18 stycznia 2016 r. w siedzibie radłowskiej biblioteki odbyła się uroczystość Jubileuszu 125-lecia istnienia, funkcjonowania i zakończenia działalności „Apteki pod Gwiazdą” (1891-2016) założonej i prowadzonej przez rodzinę Kozickich.
[ Czytaj więcej na stronach gminy Radłów... ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
styczeń
2016

UWAGA!

W ostatnich dniach do Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie wpłynęły informacje, iż do szeregu aptek zgłosiła się przedstawicielka firmy „Instytut Nadzoru Bezpieczeństwa i Zagrożeń” z siedzibą w Warszawie – „Ewelina Polenta” – informując o ustawowej konieczności poddania się personelu aptek szkoleniu organizowanemu przez ten Instytut i oczywiście o uiszczeniu stosownej opłaty.
Informujemy, iż Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie nie posiada jakichkolwiek informacji o ustawowym wymogu szkoleń przeprowadzanych przez wskazany wyżej „Instytut”. Powyższe sugeruje próbę wymuszania od aptek świadczeń finansowych.
Prosimy o dalsze informacje dot. powyższej sprawy, celem rozważenia celowości skierowania sprawy do organów ścigania.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
styczeń
2016

Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. Ikona pliku typu pdf

Szanowni Państwo,
w załączeniu ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 65), która wchodzi w życie z dniem 18 stycznia 2016 r.

Ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
styczeń
2016

Pismo MZ do Prezesa NRA Ikona pliku typu pdf

W załączeniu odpowiedź Ministerstwa Zdrowia na pytania prezesa NRA w sprawie dopuszczalności praktyki zlecania przez apteki ogólnodostępne wykonywania niektórych produktów leczniczych innym aptekom.

Pismo MZ do Prezesa NRA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
styczeń
2016

Zaproszenie

Duszpasterz farmaceutów br. Krzysztof Niewiadomski zaprasza na Eucharystię w intencjach Farmaceutów, 27 lutego o godz. 17.30, tam gdzie zawsze, czyli w kościele kapucynów, Kraków, ul. Loretańska 11. Szczegółowe prośby można złożyć do koszyczka w zakrystii przed mszą. Po niej będzie spotkanie na salce klasztornej oraz konferencja pt.: Liturgia Kościoła. Wygłosi ją br. Cezary Pietras, kapucyn, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Krakowie-Olszanicy, liturgista, absolwent rzymskiej uczelni Anselmianum.18
styczeń
2016

Informacja dla aptek

dot. składania zestawień refundacyjnych

W związku z problemami informatycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość. Przy składaniu zestawień refundacyjnych (plik xml) nastąpi wydłużony czas odpowiedzi systemu przetwarzającego informacje z apteki. Pierwszych poprawnych przetworzeń możemy spodziewać się w dniu dzisiejszym po godz. 16.00 lub dopiero jutro.
Przypominamy także o konieczności wysłania aktualnego, poprawnego pliku xml! Osoby, które wysłały niepoprawny plik, dostaną informację zwrotną o przesłaniu błędnego pliku.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Piotr Zając17
styczeń
2016

Przekaż 1% podatku

http://www.fundacja-sloneczko.pl/gfx/right_pl.jpg
Koleżanki i Koledzy,
zachęcamy wszystkich do włączenia się w pomoc dla córki naszej koleżanki, mgr farm. Beaty Muchy, i przekazanie 1% ze swojego podatku na ten cel.

KRS: 0000186434
Tytuł wpłaty: Mucha Dominika 270/M

Fundacja „Słoneczko”

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot17
styczeń
2016

Dot. posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia

Szanowni Państwo,
poniżej zamieszczamy link do strony Naczelnej Izby Aptekarskiej, gdzie znajduje się informacja dot. posiedzenia Senackiej Komisji Zdrowia.

http://www.nia.org.pl/news/2998/1/prezes-naczelnej-rady-aptekarskiej-grzegorz-kucharewicz.html

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot16
styczeń
2016

Jednolity tekst rozporządzenia Ministra Zdrowia

w sprawie recept lekarskich

Szanowni Państwo,
14 stycznia 2016 roku na stronie Ministerstwa Zdrowia zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dziennik Ustaw 2016 r. poz. 62).
Rozporządzenie wejdzie w życie w 14 dni od dnia ogłoszenia, tj. 29 stycznia 2016 roku.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2016/pozycja/62

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
styczeń
2016

Noworoczny Koncert Aptekarzy – Musicale świata

– relacja

10 stycznia 2016 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbył się, już po raz ósmy, Noworoczny Koncert Aptekarzy.
Patronat honorowy nad organizacją koncertu przyjął Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa.
W imieniu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, gości przywitała Prezes Barbara Jękot.
Życzenia noworoczne złożyli aptekarzom przybyli na koncert: pani poseł na Sejm RP – Lidia Gądek oraz Łukasz Gibała – Prezes Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, a także przedstawiciele głównych współorganizatorów firm: Mylan, Grupa Neuca i Farmina.
Jak w latach ubiegłych, koncert cieszył się wielkim zainteresowaniem aptekarzy, władz miasta, uczelni, organizacji społecznych i prasy.
Nasze zaproszenie na koncert przyjęli i zaszczycili swoją obecnością: prezes NRA Grzegorz Kucharewicz, wiceprezes NRA Marek Jędrzejczak, byli prezesi ORA w Krakowie, a także prezesi VI i VII kadencji z Okręgowych Izb Aptekarskich: Gdańskiej, Kieleckiej, Łódzkiej, Olsztyńskiej, Opolskiej, Pomorsko-Kujawskiej, Śląskiej, Warszawskiej.
Z przyjemnością gościliśmy przedstawicieli Wydziału Farmaceutycznego CM UJ, Oddziału Krakowskiego PTFarm, przedstawicieli korporacji zawodowych lekarzy, radców prawnych, pielęgniarek i położnych.
Obecni byli przedstawiciele firm sponsorujących i patronów medialnych koncertu.
Tradycyjnie dołożyliśmy starań, by koncert miał akcent charytatywny. W obecnym roku firmy farmaceutyczne Farmina i Sequoia ufundowały produkty lecznicze i wyroby medyczne dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Płazie. W imieniu podopiecznych podziękowania złożyła dyrektor Kazimiera Żmudzińska, która wręczyła prezes Barbarze Jękot obraz wykonany przez pensjonariusza.

Tegoroczny koncert swoim charakterem odbiegał nieco od tych z poprzednich lat.
Do współpracy zaprosiliśmy artystów Teatru Muzycznego Roma z Warszawy.
Solistom towarzyszyła znakomita Orkiestra Obligato pod kierownictwem Jerzego Sobeńko.
W programie koncertu królowały utwory z najsłynniejszych musicali świata. I tak usłyszeliśmy piosenki z musicali: Dzwonnik z Notre Dame, Deszczowa Piosenka, West Side Story, Nędznicy, Upiór w Operze, Skrzypek na Dachu, Evita, Koty, My Fair Lady, oraz piosenkę z filmu W Pustyni i w Puszczy.
Na bardzo duże uznanie zasłużyli wykonawcy tych przepiekanych utworów: Edyta Krzemień, Ewa Prus, Anita Steciuk, Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Jakub Szydłowski, Jan Bzdawka i Łukasz Talik.
Konferansjerkę prowadziła Jolanta Suder z Agencji Violin & Piano.
Starannie dobrany repertuar, znane i popularne melodie oraz wspaniałe ich wykonanie przez artystów Teatru Muzycznego Roma sprawiły, że koncert po raz kolejny będzie można uznać za wydarzenie kulturalne w środowisku aptekarskim.
Jak zwykle Koncert Noworoczny to również okazja do towarzyskich spotkań z kolegami po fachu i przyjaciółmi.

Organizatorami koncertu byli:
Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie oraz Agencja Artystyczna Violin & Piano

Główni współorganizatorzy to:
Grupa Neuca, Farmina, Mylan

Współorganizatorzy:
24MANAGEMENT Sp. z o.o.
DuoLife
Gedeon Richter
Hurtap SA
ICBpharma
Forfarm
Kamsoft S.A
Medicare
PPH Galfarm Sp. z o.o.
Sequoia
Teva Operations Poland

Patronat medialny:
Aptekarz Polski, Magazyn Aptekarski, Moda na Zdrowie, Moda na Farmację

[ GALERIA ZDJĘĆ ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
styczeń
2016

Komunikat NFZ dla aptek i punktów aptecznych

Szanowni Państwo,
ukazał się komunikat dla aptek i punktów aptecznych w sprawie zakresu danych przekazywanych do OW NFZ.

Komunikat NFZ dla aptek i punktów aptecznych

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
styczeń
2016

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie

– plan kontroli aptek 2016

Informuję, że Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie podał do wiadomości plan kontroli aptek ogólnodostępnych, szpitalnych i punktów aptecznych na rok 2016.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

---
Link do strony Biuletynu Informacji Publicznej Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie:
BIP – Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie11
styczeń
2016

Zmarła mgr farm. Beata Panek

http://oia.krakow.pl/storage/nekrolog_krzyz.gif
Z wielkim żalem informujemy o śmierci mgr farm. Beaty Panek.

Pogrzeb odbędzie się 14 stycznia 2016 r. (czwartek) o godz. 13.40 na Cmentarzu Rakowickim.

Rodzinie zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej oraz Okręgowa Rada Aptekarska w Krakowie07
styczeń
2016

Pismo w sprawie realizacji recept Ikona pliku typu pdf

Przedstawiamy Państwu pismo w sprawie realizacji recept wysłane przez prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska.

pismo w sprawie realizacji recept (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot07
styczeń
2016

Lista leków deficytowych

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie z dnia 5 stycznia 2016 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Lista zawiera 142 pozycje.

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia, poz. 2, data ogłoszenia: 5 stycznia 2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot04
styczeń
2016

Komunikat Prezesa NRA Ikona pliku typu pdf

Szanowni Państwo,
w załączeniu komunikat Prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie przesyłania przez apteki danych dotyczących strat spowodowanych obniżeniem cen leków refundowanych.

Dane dotyczące wartości leków refundowanych (w cenach detalicznych netto) oraz wysokości straty poniesionej w wyniku ostatniej przeceny refundowanych produktów leczniczych proszę przekazywać na adres nia@nia.org.pl do dnia 12 stycznia 2016 r.

Komunikat Prezesa NRA (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot02
styczeń
2016

Projekt programu kursów

w ramach szkolenia ciągłego farmaceutów

Szanowne koleżanki i koledzy,
przekazuję do wiadomości projekt programu kursów w ramach szkolenia ciągłego farmaceutów zatrudnionych w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych na lata 2016/2017 przekazany przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
Uprzejmie proszę o przesyłanie ewentualnych uwag do 7 stycznia 2016 roku na adres: prezes@oia.krakow.pl
Projekt jest do pobrania w załączniku.

projekt (doc)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot