Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

23
styczeń
2017

UWAGA APTEKI!

Mamy zgłoszenie, że na terenie naszego miasta pojawiły się fałszywe recepty na leki psychotropowe (Stilnox) – wypisywane są na starych wzorach recept bez kodów kreskowych. Wpisany błędny PESEL i podana data ur. pacjenta.

Prosimy o uważną realizację recept.


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2017

Osoby obsługiwane poza kolejką w aptece

Zmiany na liście osób obsługiwanych poza kolejką w aptece

W związku z wejściem w życie ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”, rozszerzeniu uległ krąg osób uprawnionych do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych w aptekach –

Na liście osób uprawnionych do obsługi poza kolejnością znalazły się kobiety w ciąży i osoby niepełnoletnie, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, posiadających odpowiednie zaświadczenie.

Te grupy osób dołączyły do grona tych, którzy już wcześniej byli uprawnieni do obsługi poza kolejnością. To: zasłużeni honorowi dawcy krwi, zasłużeni dawcy przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
styczeń
2017

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej

Przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej w rankingu najbardziej wpływowych osób systemu ochrony zdrowia

Szanowni Państwo,
informujemy, że Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (Prezes NRA) oraz Marek Tomków (Wiceprezes NRA) znaleźli się w gronie 100 najbardziej wpływowych osób, które wywarły pozytywny wpływ na system ochrony zdrowia w 2016 roku.

Szczegółowe informacje:
http://www.nia.org.pl/2017/01/19/przedstawiciele-naczelnej-rady-aptekarskiej-w-rankingu-najbardziej-wplywowych-osob-systemu-ochrony-zdrowia/

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
styczeń
2017

Zaproszenie na konferencję naukową Ikona pliku typu pdf

Kraków, 31 stycznia 2017 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20170119_konferencja_s.jpg
„Nauka jako antidotum na zagrożenia dla pacjenta i dla leczniczego produktu roślinnego”

Konferencja odbędzie 31 stycznia 2017 roku w Hotelu Andel’s by Vienna House Cracow przy ul. Pawiej 3 w Krakowie.

Szczegóły w załączniku:
ZAPROSZENIE (pdf)16
styczeń
2017

Szkolenie dla farmaceutów Ikona pliku typu pdf

19 lutego 2016 Kraków

Termin: 19 lutego 2016 Kraków
- lokalizacja: Hotel Park Inn, Kraków, ul. Monte Cassino 2

Szczegóły w załączniku:
ZAPROSZENIE (pdf)13
styczeń
2017

Noworoczny Koncert Aptekarzy

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/2017013_koncert_2017_s.jpg
7 stycznia 2017 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbył się Charytatywny Noworoczny Koncert Aptekarzy pt. „Bella Italia”.
Organizatorami koncertu była Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie i Agencja Artystyczna Violin&Piano. Koncert prowadziła Jolanta Suder.
Tym razem organizatorzy zaprosili znakomitych włoskich artystów operowych: Marię Tomassi (sopran), Federicę Carnevale (mezzosopran), Alberto Marucci (tenor) i Stefano Meo (baryton).
Koncert otworzyła Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, witając zaproszonych gości, sponsorów i uczestników koncertu. Następnie wraz z Prezesem firmy Farmina życzyła wszystkim udanej zabawy i niezwykłych wrażeń.
W programie koncertu znalazły się najbardziej znane i niezwykle popisowe arie i duety operowe, oraz uwertury, między innymi z takich dzieł jak Carmen, Cyrulik Sevilski, Lekka Kawaleria, Potępienie Fausta, Samson i Dalila, Traviata, Turandot i inne.
Solistom tradycyjnie już towarzyszyła Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod dyrekcją Jerzego Sobeńko. Warto podkreślić, że maestro Jerzy Sobeńko nie tylko perfekcyjnie dyrygował orkiestrą, ale sam dokonał aranżacji wszystkich wykonywanych utworów.
Doskonała muzyka, wspaniali artyści i orkiestra, a także klimat Sali koncertowej ICE sprawiły, że dla większości uczestników koncertu był to niezapomniany wieczór i spotkanie z wielką sztuką. Farmaceuci i przyjaciele farmacji kochający muzykę zostali na zakończenie zaproszeni do udziału w koncercie w 2018 roku.
Nie zabrakło akcentu charytatywnego. Decyzją organizatorów część wpływu z biletów została przekazana na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii „Cor Aegrum”.

Głównym sponsorem koncertu była firma Farmina.
Sponsorami: Bank Credit Agricole, Grupa Neuca, Oshee, 24 Management.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
styczeń
2017

Spotkanie opłatkowe

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20170113_spotkanie_oplatkowe.JPG
8 stycznia 2017 r. odbyło się spotkanie opłatkowe pracowników służby zdrowia z Księdzem Kardynałem Stanisławem Dziwiszem.
Spotkanie poprzedziła Msza Święta w bazylice oo. franciszkanów prowadzona przez bp Tadeusza Pieronka, na której homilię wygłosił ks. Robert Woźniak, a uczestniczyli m.in. Duszpasterze Farmaceutów i Lekarzy Archidiecezji Krakowskiej.
Po Mszy w auli obok bazyliki na przybyłych pracowników służby zdrowia czekał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. W obecnym roku spotkanie było wyjątkowe, gdyż był to opłatek pożegnalny Księdza Kardynała przed jego odejściem na emeryturę.
Życzenia złożyli Kardynałowi przedstawiciele Izb Aptekarskiej i Lekarskiej, stowarzyszeń katolickich i osoby prywatne. W tym roku farmaceuci byli szczególnie zauważeni, ponieważ w imieniu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie prezes Izby Barbara Jękot wręczyła Księdzu Kardynałowi statuetkę „Laur aptekarski”. Jak podkreśliła w swym przemówieniu prezes Jękot: „Nadanie Lauru Aptekarskiego Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi to dowód uznania za Jego troskę o człowieka, szczególnie troskę duszpasterską o chorych i pracowników służby zdrowia, liczne spotkania z chorymi i przedstawicielami służby zdrowia, życzliwość i zainteresowanie sprawami zawodów związanych z ochroną zdrowia, a także zawsze ciepłe słowa otuchy i pociechy dla aptekarzy. My aptekarze zrzeszeni w OIA w Krakowie składamy szczególne podziękowanie za docenienie naszej grupy zawodowej oraz za powołanie dla nas Duszpasterza Farmaceutów Archidiecezji Krakowskiej w osobie wielebnego dr Krzysztofa Niewiadomskiego”.
Kardynał serdecznie podziękował za życzenia, nawiązał też w swoim wystąpieniu do aktualnej sytuacji politycznej w kraju, podkreślając, że obecnie najważniejsza jest zgoda i wzajemne zrozumienie. Następnie osobiście połamał się ze wszystkimi opłatkiem.
Jak w poprzednich latach, w trakcie spotkania bracia franciszkanie dali przepiękny koncert kolęd.

[ ZDJĘCIA ]

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran11
styczeń
2017

Pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ odnośnie przepisów prawa dotyczących ograniczeń w wydawaniu z aptek produktów leczniczych zawierających substancje o działaniu psychoaktywnym.

Pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
styczeń
2017

Apteki całodobowe w 2017 roku (Kraków) Ikona pliku typu pdf

W załączeniu lista aptek ogólnodostępnych, pracujących w systemie całodobowym, w pełnym zakresie usług farmaceutycznych od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 grudnia 2017 r.

Apteki całodobowe w 2017 roku (Kraków) (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
styczeń
2017

Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie

– plan kontroli aptek 2017

Informuję, że Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Krakowie podał do wiadomości plan kontroli aptek ogólnodostępnych, szpitalnych i punktów aptecznych na rok 2017.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot

---
Link do strony BIP Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie:
Plan kontroli na 2017 rok04
styczeń
2017

Dot. dyżurów aptek Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes ORA w Krakowie dot. dyżurów aptek.

Dyżury aptek (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot04
styczeń
2017

Radio Kraków – audycja

Resort zdrowia chce wprowadzić ograniczenia w sprzedaży leków poza apteką
http://oia.krakow.pl/storage/20170104_RK_logo_negatyw.jpg
Audycja zawiera wypowiedź Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot.

Link:
http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/resort-zdrowia-wprowadza-ograniczenia-w-sprzedazy-lekow-poza-apteka/03
styczeń
2017

Komunikat – przypomnienie

w sprawie sprawozdania z gospodarki odpadami w aptece

Szanowni Państwo,
przypominam, że do dnia 15 marca 2017 roku każda apteka ma obowiązek złożyć sprawozdanie z gospodarki odpadami w aptece.

Wszystkie informacje oraz formularze sprawozdania znajdą Państwo na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego:
Sporządzanie i przekazywanie zbiorczych zestawień danych o odpadach i komunalnych osadach ściekowych
Formularze/Wnioski do pobrania | 1. ZBIORCZE ZESTAWIENIE O ODPADACH ZA ROK SPRAWOZDAWCZY 2011 - 2016 | FORMULARZ do sporządzania i przekazywania ZBIORCZEGO ZESTAWIENIA DANYCH o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania ODPADÓW

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Piotr Zając30
grudzień
2016

Płatność powyżej 15.000 zł tylko przelewem Ikona pliku typu pdf

Od 1 stycznia 2017 r. dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno następować za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

Szczegóły w załączniku:
Płatność powyżej 15.000 zł tylko przelewem (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
grudzień
2016

Substancje o działaniu psychoaktywnym Ikona pliku typu pdf

Dnia 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży.

Szczegóły w załączniku:
Substancje o działaniu psychoaktywnym (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
grudzień
2016

System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo KAMSOFT S.A. dot. przekazywania do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi danych w zakresie określonym w ustawie Prawo farmaceutyczne.

Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
grudzień
2016

Komunikat MZ w sprawie ZSMOPL

Poniżej link do Komunikatu Ministerstwa Zdrowia w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL).

• Ministerstwo Zdrowia
Komunikat w sprawie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi (ZSMOPL)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Od 1 stycznia nowa opłata za lek recepturowy

W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 roku ulegnie zmianie kwota ryczałtu za lek recepturowy. Wysokość odpłatności za lek recepturowy wyliczana jest na podstawie art. 6 ust. 7 ustawy o refundacji leków, który mówi, że wynosi ona wynosi 0,50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów wydanym na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200 poz. 1679 z 2004 r., Nr 240 poz. 2407 oraz z 2005 r. Nr 157 poz. 1314), z zaokrągleniem do pierwszego miejsca po przecinku.

Od dnia 1 stycznia 2017 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę będzie wynosiła 2000,00 PLN brutto, stąd odpłatność za lek recepturowy będzie wynosiła teraz 10,00 zł.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Rozporządzenie Ministra Zdrowia

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży

Na mocy rozporządzenia ministra zdrowia od 1 stycznia 2017 r. pacjenci jednorazowo będą mogli kupić bez recepty lek, który będzie zawierał określoną ilość pseudoefedryny, kodeiny lub dekstrometorfanu.

Rozporządzenie określa następującą maksymalną zawartość tych substancji w lekach wydawanych w ramach jednorazowej transakcji:
•    pseudoefedryna – 720 mg,
•    kodeina – 240 mg,
•    dekstrometorfan – 360 mg.

Zmiana ta nie przysporzy żadnych problemów pacjentom, którzy zaopatrują się w te leki, aby leczyć infekcje górnych dróg oddechowych. Wskazane zawartości są wystarczające do przeprowadzenia skutecznej terapii w dopuszczalnym okresie bezpiecznego leczenia dla jednej osoby.

Dlaczego wprowadzamy zmiany

Na rynku występuje zjawisko zaopatrywania się w leki, które zawierają pseudoefedrynę, w ilościach hurtowych. Następnie są one pozamedycznie wykorzystywane jako prekursory lub substancje psychoaktywne. Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać temu procederowi.

Takie same limity zastosowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Czechach i ostatnio w Niemczech. Raporty z Wielkiej Brytanii dotyczące stosowania pseudoefedryny, które miały na celu monitorowanie wprowadzonych ograniczeń, wykazały ich wysoką skuteczność.

Akty prawne

•    Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie wykazu substancji o działaniu psychoaktywnym oraz maksymalnego poziomu ich zawartości w produkcie leczniczym, stanowiącego ograniczenie w wydawaniu produktów leczniczych w ramach jednorazowej sprzedaży

Źródło informacji: www.mz.gov.pl

Ustawodawca przewidział przepisy przejściowe, które dają możliwość sprzedawania bez recepty przez aptekę takich leków, jeśli zostały one wprowadzone do obrotu przed 1 stycznia 2017. W ramach jednorazowej sprzedaży farmaceuta lub technik farmaceutyczny będzie mógł wydać maksymalnie jedno opakowanie leku, w którym znajduje się więcej kodeiny, pseudoefedryny lub dekstrometorfanu.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot27
grudzień
2016

Obwieszczenie Marszałka Sejmu RP

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 grudnia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo farmaceutyczne

Data ogłoszenia: 2016-12-23
Nazwa dziennika: Dziennik Ustaw
Rok: 2016
Pozycja: 2142

Pobierz plik: Dziennik Ustaw, rok 2016 pozycja 2142 (1,4 MB)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
grudzień
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 4/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_4_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 4/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 4/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran19
grudzień
2016

Ważna informacja dla specjalistów

Wszystkie osoby, które zdały egzaminy specjalizacyjne z farmacji aptecznej, szpitalnej i klinicznej w 2015 i 2016 roku i dotychczas nie zgłosiły tego faktu w Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie oraz nie dokonały adnotacji w prawie wykonywania zawodu, proszone są o pilny kontakt z biurem OIA w celu aktualizacji danych.
Jednocześnie przypominam, że każda osoba zdająca pozytywnie egzamin specjalizacyjny jest gratyfikowana finansowo przez Izbę.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-DuranArchiwum (aktualności)

2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009