Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

23
wrzesień
2016

Pismo Marszałka Województwa Małopolskiego Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Marszałka Województwa Małopolskiego, Pana Jacka Krupy, w sprawie XII edycji konkursu o Nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego dla najlepszych organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego „Kryształy Soli” oraz XI edycji konkursu o Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego dla Osób Działających na Rzecz Dobra Innych „Amicus Hominum”.

Pismo Marszałka Województwa Małopolskiego (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
wrzesień
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Maratonie MTB

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20160914_mtb_s.JPG
W dniu 10 września 2016 r. w Kępie koło Sochocina (Mazowsze) odbyły się I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Maratonie MTB. Zawody rozegrane zostały na piaszczystych i szutrowych szlakach leśnych otaczających Hotel BoniFaCio Spa & Sport Resort. Organizatorem zawodów była hurtownia farmaceutyczna Hurtap S.A. przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi. Patronat nad zawodami objęła Naczelna Izba Aptekarska, a patronat medialny Czasopismo Aptekarskie. Frekwencja była spora, bo na starcie stanęło ponad 100 zawodników. Zawody rozegrano w dwóch kategoriach: dzieci (pętla 5 km) oraz dorośli (dwie pętle, w sumie 15 km). Dorośli startowali z dwóch sektorów: I sektor – farmaceuci, II sektor – przyjaciele farmacji. Z krakowskiej OIA w zawodach uczestniczyło sześć osób: czterech farmaceutów oraz dwóch przyjaciół farmacji. Zawody uroczyście otworzył Prezes Hurtowni Hurtap Wiktor Napióra oraz Przewodnicząca Komisji kultury, sportu i rekreacji NIA – Małgorzata Lelito.

Podczas zawodów było słonecznie, ale także upalnie, co generowało spore ilości pyłu unoszącego się podczas przejazdu zawodników. Po zaciętej, ale fair play walce ekipa z Krakowa zdobyła aż 5 pucharów (trzy pierwsze miejsca i dwa trzecie). Mistrzem Polski w kategorii K2 została mgr farm. Ewa Lech, Mistrzem Polski w kategorii przyjaciół farmacji K4 została Aleksandra Bajołek, Mistrzem Polski w kategorii M4 został dr n. farm. Przemysław Szybka. Brązowy medal w kategorii K5 zdobyła mgr farm. Małgorzata Lelito. Na podium (brązowy medal) w kategorii K3 znalazła się także mgr farm. Barbara Bochenek, której pomimo groźnie wyglądającego wypadku spowodowanego przez inną zawodniczkę udało się dojechać do mety na wysokiej pozycji.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy sukcesów, a organizatorom dziękujemy za zorganizowanie świetnej imprezy.

[ ZDJĘCIA ]

dr n. farm. Przemysław Szybka13
wrzesień
2016

Komunikat dla aptek Ikona pliku typu pdf

Komunikat dla aptek w związku z wycofaniem z obrotu trzech serii produktu leczniczego Atram.

KOMUNIKAT (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
wrzesień
2016

Komunikat do aptek

w sprawie wycofania trzech serii produktu leczniczego Atram

Warszawa, dn. 7 września 2016 r.

Komunikat do aptek w sprawie wycofania trzech serii produktu leczniczego Atram

Szanowni Państwo,

W związku z wycofaniem z obrotu trzech serii produktu leczniczego Atram :
Atram 12,5 seria 2561215 data ważności 11.2017
Atram 12,5 seria 2510216 data ważności 01.2018
Atram 6,25 seria 2010216 data ważności 01.2018


Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego znak GIF-N-ZJP-4350/29/ML/16 z dnia 6 września 2016 roku w imieniu podmiotu odpowiedzialnego informujemy o wycofaniu z obrotu wymienionych wyżej serii, które z polecenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego odbywa się również z poziomu pacjenta.

Dystrybutor w/w produktu leczniczego na terenie Polski, tj.: hurtownia farmaceutyczna Sanofi-Aventis Sp. z o.o. wdrożyła procedurę wycofania wymienionych serii Atramu i przyjmie wszystkie opakowania, w tym również napoczęte i poniesie koszty związane z dokonywanymi zwrotami.


W celu ułatwienia realizacji powyższego prosimy o przyjęcie zwrotów wszystkich posiadanych przez pacjentów zgłaszających się do Państwa apteki opakowań w/w serii produktów leczniczych zgodnie z poniższym

1. W przypadku kiedy pacjent dokonał zakupu w Państwa aptece należy bezwzględnie przyjąć zwrot w tym również napoczętych opakowań. Pacjent jest upoważniony do otrzymania zwrotu kosztów zakupu zwracanego leku lub może otrzymać w zamian opakowanie tego samego produktu leczniczego z innej serii.

2. W przypadku gdy pacjent nie ma możliwości zwrotu wycofanego produktu leczniczego Atram w aptece, w której dokonał zakupu leku, może dokonać zwrotu w innej aptece. Kierownik proszony jest o skontaktowanie się z hurtownią farmaceutyczną Sanofi-Aventis Sp. z o.o. w celu ustalenia sposobu rozliczenia.

3. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących terapii produktem leczniczym Atram, należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym.08
wrzesień
2016

V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy

– relacja

http://oia.krakow.pl/storage/20160908_v_regaty.jpeg
W dniach 2 – 4 września 2016 r. w Piaskach koło Rucianego-Nidy odbyły się V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Regaty rozegrano na jeziorze Bełdany. Na starcie stanęło 19 jachtów. Zawody rozegrano w trzech kategoriach: o Puchar Prezesa NRA, o Puchar Prezesa OIA Olsztyn, statuetkę najlepszego sternika. Nasza Izba tradycyjnie wystawiła trzy załogi. Regaty uroczyście otworzył gospodarz, Prezes ORA Olsztyn – Roman Grzechnik oraz Prezes NRA – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Pogoda podczas zawodów była idealna, było wietrznie, jednak słonecznie. Po zaciętej, ale fair play walce, Mistrzem Polski została załoga z Białegostoku. Drugie miejsce zajęła załoga z Łodzi, a trzecia lokata przypadła ekipie z Olsztyna. Z naszej reprezentacji najlepsze 5 miejsce zajęła załoga z Przemkiem Szybką jako sternikiem. 10 miejsce zajęła druga nasza załoga ze sternikiem Mają Janik. Trzecia nasza załoga, pod moim kierownictwem, już tradycyjnie była tą... pechową. Tym razem podczas jednego z wyścigów urwał się fał grota i musieliśmy wymienić łódkę. W związku z tym, miejsce też zajęliśmy to... pechowe. Optymizm i dobry humor nas jednak nie opuszczał, co skutkowało nagrodą: najbardziej rozśpiewana załoga regat!

Wszystkim żeglarzom gratulujemy sukcesów, a organizatorom dziękujemy za zorganizowanie świetnej imprezy.
Podziękowania należą się również sponsorom: Neuce, Hurtapowi i OIA Olsztyn.

Kolejne Regaty już za rok...

[ ZDJĘCIA ]

– mgr farm. Małgorzata Lelito04
wrzesień
2016

Zaproszenie na Mszę św.

26 września 2016 r.

Duszpasterz Farmaceutów, br. Krzysztof Niewiadomski, zaprasza na Mszę Świętą w Dzień Patronów Farmaceutów, św. Kosmy i Damiana. Będzie ona celebrowana 26 września w kościele Braci Mniejszych Kapucynów w Krakowie, ul. Loretańska 11, o godz. 17.30.
Przed Eucharystią można w zakrystii złożyć szczegółowe intencje, które będą wyczytane podczas modlitwy.

Z poważaniem i pozdrowieniami,
– br. Krzysztof30
sierpień
2016

Komunikat NRA Ikona pliku typu pdf

KOMUNIKAT w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia.

KOMUNIKAT (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
sierpień
2016

Prawo farmaceutyczne – projekt ustawy

W załączeniu projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Ewentualne uwagi proszę przesyłać w terminie do 2 września 2016 r.

Pismo Ministra Zdrowia (pdf)
Projekt ustawy (pdf)
Projekt ustawy c.d. (pdf)
dokument241079 (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
sierpień
2016

Komunikat Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia wydał komunikat dla pracowników POZ i farmaceutów dotyczący leków 75+

W komunikacie skierowanym do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz farmaceutów minister zdrowia przedstawił zasady wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat.

Poniżej link do strony MZ, na której omówione są najważniejsze informacje zawarte w tym komunikacie.
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/minister-zdrowia-wydal-komunikat-dla-pracownikow-poz-i-farmaceutow-dotyczacy-lekow-75/
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
sierpień
2016

Rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich Ikona pliku typu pdf

W załączeniu Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskichzmiany wchodzące w życie z dniem 1 września 2016 r. oznaczono kolorem czerwonym!

rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
sierpień
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-19-sierpnia-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2016-r/

Uwaga! W załączniku do obwieszczenia (załącznik do obwieszczenia, plik *pdf) od strony 1500 znajduje się załącznik D, który stanowi listę "75+".

W związku ze zgłoszonymi uwagami do projektu XXIX obwieszczenia refundacyjnego, które wejdzie w życie 1 września 2016 r., zostały wprowadzone następujące zmiany:
1.    rozszerzono dotychczasowe wskazania dla leku zawierającego menotropinę (2 unikalne kody EAN) o wskazanie: Brak owulacji u pacjentek w wieku poniżej 40. roku życia, u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu, rokujących uzyskanie prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (hormon folikulotropowy – FSH poniżej 15 mlU/ml w 2-3 dniu cyklu lub hormon antymüllerowski – AMH powyżej 0,7 ng/ml (wg II standardu)) – refundacja do 3 cykli;
2.    obniżono urzędową cenę zbytu dla 4 produktów (unikalnych kodów EAN).
Źródło: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-1-wrzesnia/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 79 głoszony 19 sierpnia 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=79


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
sierpień
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy

– wrzesień 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy, które odbędą się we wrześniu wg poniższego harmonogramu:

5 września 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B
7 września 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1
8 września 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00

Szczegóły w załączniku:
kwartalne wrzesień 2016 – Nowy Targ, Nowy Sącz, Tarnów (pdf)

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

12 września 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6
Rozpoczęcie spotkania o godz. 15.00

Uwaga! Ze względu na ważne sprawy organizacyjne dotyczące staży, prosimy opiekunów stażystów w aptekach o niezawodne przybycie na zebranie aptekarzy.

Szczegóły w załączniku:
kwartalne wrzesień 2016 – Kraków (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
sierpień
2016

Projekt obwieszczenia MZ

w sprawie wykazu leków refundowanych na dzień 1 września 2016 r.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2016 r.

Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2016 r.

Projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie 1 września 2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
sierpień
2016

Próba wyłudzenia danych wrażliwych od farmaceutów

W związku z anonimowymi telefonami otrzymywanymi przez aptekarzy, Naczelna Rada Aptekarska informuje, iż nie prowadzi działań mających na celu zbieranie bądź udostępnianie jakichkolwiek danych kontaktowych farmaceutów.

Wszelkie sugestie ze strony anonimowych rozmówców sugerujące, iż jest to działalność odbywająca się za zgodą samorządu aptekarskiego są nieprawdziwe.

Jednocześnie prosimy o zgłaszanie takich incydentów drogą mailową na adresy okręgowych izb aptekarskich, właściwych dla danego regionu. Wszystkie zgłoszenia zostaną przeanalizowane. Wobec osób podszywających się pod członków izby, Naczelna Rada Aptekarska rozważy podjęcie dalszych kroków prawnych.04
sierpień
2016

Podziękowanie

Szanowne Koleżanki i Koledzy farmaceuci, właściciele aptek!

W imieniu Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie i własnym pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w pracę w aptekach podczas Światowych Dni Młodzieży.

Fakt podjęcia decyzji o wydłużeniu pracy i dodatkowych dyżurach nocnych w aptekach był wspaniałym gestem wynikającym zarówno z zasad etyki farmaceuty, jak i przeświadczenia o misji apteki jako placówki ochrony zdrowia. Niesienie pomocy pacjentom, którzy przybyli do nas z całego świata, jest powodem do dumy i satysfakcji zawodowej farmaceutów, zwracając przy tym szczególną uwagę na fakt, że pracę pełnili na koszt własny aptek bez dopłat z jakiegokolwiek urzędu.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot02
sierpień
2016

Lobbyści reprezent. apteki sieciowe szykują grunt

W załączeniu stanowisko Naczelnej Rady Aptekarskiej, będące odpowiedzią na artykuł „Wojna o apteki przenosi się teraz do sądów” (Rzeczpospolita, 29.07.2016), w którym Pan Marcin Piskorski, prezes Pharma.NET, zarzuca Naczelnej Radzie Aptekarskiej, iż postępowania dotyczące egzekucji przepisów antykoncentracyjnych są efektem nacisku „korporacji aptekarskiej”.

Naczelna Izba Aptekarska:
Lobbyści reprezentujący apteki sieciowe szykują grunt
http://www.nia.org.pl/news/3107/lobbysci-reprezentujacy-apteki-sieciowe-szykuja.html

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
lipiec
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w maratonie MTB

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_mtb_s.jpg

Naczelna Izba Aptekarska zaprasza do wzięcia udziału w I Mistrzostwach Polski Farmaceutów w maratonie MTB, które odbędą się w Kępie koło Sochocina 10 września 2016 roku. Organizatorem zawodów jest firma HURTAP S.A. przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.

informacja na stronie NIA oraz pliki do pobrania
Więcej informacji: HURTAP SA20
lipiec
2016

Zaproszenie na Kongres FARMACJA 21

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_farmacja21.jpg
II EDYCJA KONGRESU PTFarm FARMACJA 21

Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów, zatrudnionych zarówno w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i klinicznych, ośrodkach badawczych, hurtowniach jak i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, GIF, URPL, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji.

Aktualny program Kongresu jest opublikowany na stronie www.farmacja21.pl22
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Prezydent Miasta Krakowa

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Prezydent Miasta Krakowa, Pan Profesor Jacek Majchrowski, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Prezydent Miasta Krakowa (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Wojewoda Małopolski

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Wojewoda Małopolski, Pan Józef Pilch, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Wojewoda Małopolski (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Marszałek Województwa Małopolskiego

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować, że Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Jacek Krupa, przyjął przedstawioną przez Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbarę Jękot, propozycję i deklaruje swój udział w Komitecie Honorowym Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

pismo dot. udziału w Komitecie Honorowym (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
maj
2016

Poradnik wdrażania systemu HACCP

oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) dla aptek

Informujemy, że Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu, np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego.

Farmaceuci Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie zainteresowani otrzymaniem poradnika proszeni są o kontakt z biurem (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych!).
Telefon do sekretariatu: 12-264-25-53


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
kwiecień
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/logo_izba_aptekarska_dobre.jpg
Szanowne Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

19 kwietnia 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o izbach aptekarskich. Wejście w życie ustawy zapoczątkowało tworzenie samorządu aptekarskiego. Na mocy ustawy, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołał Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich, który miał za zadanie zwołanie pierwszych zjazdów tymczasowych izb aptekarskich oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Aptekarzy.
W dniu dzisiejszym rozpoczynamy obchody 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, które zostaną zakończone uroczystą Galą Jubileuszową 23 października 2016 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara JękotArchiwum (aktualności)

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009