Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

06
grudzień
2016

Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami

Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami Centrali NFZ
02-12-2016

Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie ze zmianami wynikającymi z ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015r. poz. 1991), dotyczącymi zniesienia obowiązku podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy upoważniającej na wystawianie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych oraz rozszerzeniem definicji osoby uprawnionej do wystawiania recept refundowanych, w obiegu znajdują się recepty refundowane „pro familiae” lub „pro auctore” z różnym zakresem danych na nich zamieszczonych. Oba zakresy danych należy uznać za poprawne.

W związku z powyższym podczas realizacji recepty z adnotacją „pro familiae” lub „pro auctore” nie posiadającej numeru identyfikującego REGON lub numeru umowy upoważniającej do wystawiania recept refundowanych (zaczynający się od cyfr 98…), w komunikacie elektronicznym LEK wykazywany jest numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej.

Za prawidłowe należy więc uznać przekazywanie w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie typ - wartości „N” oraz w elemencie miejsce-wystawienia-recepty, atrybucie id-miejsca - numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej. Numer prawa wykonywania zawodu w Komunikacie Elektronicznym wprowadzany jest wtedy dwukrotnie: jako identyfikator osoby uprawnionej oraz jako identyfikator świadczeniodawcy.

Źródło:
http://www.nfz-krakow.pl/dla-swiadczeniodawcow/komunikaty/komunikat-departamentu-gospodarki-lekami-centrali-nfz,2299.html

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
listopad
2016

V Konkurs Nalewek Własnej Receptury

– relacja

25 listopada br. odbyła się kolejna, V już edycja Konkursu Nalewek Własnej Receptury.

Organizatorami konkursu, tradycyjnie, były Okręgowa Izba Aptekarska wraz z Okręgową Izbą Lekarską w Krakowie.
Gości powitała i zaprosiła do degustacji nalewek prezes ORA w Krakowie Barbara Jękot w towarzystwie wiceprezesa ORL dr Jerzego Friedigera oraz Dyrektora Muzeum prof. dr hab. Zbigniewa Beli .

Atmosfera konkursu w zabytkowych pomieszczeniach Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum przy ul. Floriańskiej 25 w Krakowie była, jak zwykle wspaniała. Uczestnicy i goście konkursu byli zauroczeni miejscem, w którym odbywał się konkurs.

Zgodnie z regulaminem w konkursie brały udział jedynie nalewki, które nie są dostępne w sprzedaży komercyjnej.
W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 25 nalewek. Oprócz nalewek z Krakowa i okolic były także nalewki za Śląskiej Izby Aptekarskiej, a nawet z Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej reprezentowanej osobiście przez Prezesa GORA dr Pawła Chrzana oraz dr Natalię Miękus i mgr Justynę Raupuk, którzy przyjechali specjalnie do Krakowa na konkurs nalewek.
Zgłoszone do konkursu nalewki prezentowały bardzo wysoki poziom i wybranie najlepszych było zadaniem bardzo trudnym.

Jury w składzie: przewodniczący - dr n. farm. Przemysław Szybka (OIA), lek. med. Regina Marucha-Sznajder oraz mgr farm. Aleksander Dymek (OIA) po degustacji i długiej dyskusji przyznało nagrody i wyróżnienia.
Najlepszą nalewkę wybrała także publiczność przyznając swoja nagrodę.

Oficjalne wyniki konkursu:
Nagroda Prezesa OIA: dr n. farm. Natalia Miękus z Sopotu – nalewka wytrawna Vino Vero (żurawina)
Wyróżnienie Prezesa OIA: lek. med. Tomasz Mierzwiński z Krakowa – nalewka słodka wiśniowa

Nagroda Prezesa OIL: mgr farm. Krzysztof Majka z Katowic– nalewka półsłodka Tinctura Flos Sambucus Nigra

Wyróżnienie Prezesa OIL: mgr farm. Anna Kowalik, mgr farm. Dominika Stępska-Bodzoń z Apteki Szpitalnej Szpitala Wielospecjalistycznego im. Stanleya Dudricka w Skawinie – nalewka słodka pomarańczowo-kawowa Tinctura Citri Aurantii et Coffeae Arabicae 2015

Nagroda Publiczności: mgr farm. Anita Molenda Krakowa – nalewka słodka z czarnej porzeczki

Nagroda Specjalna: Piotr Partyka z Rzeszowa – nalewka wytrawna Pigwówka

Nagrodzonym – GRATULUJEMY!

[ ZDJĘCIA ]

Pozdrawiam,
Przemysław Szybka29
listopad
2016

Zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową Ikona pliku typu pdf

Kraków, 13 grudnia 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie oraz Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego wraz z firmą Labofarm zapraszają do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej w ramach ustawicznego kształcenia farmaceutów.

Uczestnicząc w konferencji uzyskuje się 4 punkty edukacyjne miękkie.

Szkolenie odbędzie się 13.12.2016 r. w godz. 16.30 - 20.10 w hotelu Andel’s by Vienna House przy ul. Pawia 3 w Krakowie.

Szczegóły w załączniku:
Zaproszenie (pdf)

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa pani Marcelinie Piłat (w godzinach 7.00 - 15.00) tel. 58 56 120 08 w. 22, tel. kom. 507 100 270 lub e-mail: mpilat@labofarm.pl albo na stronie www.centrumfitoterapii.pl

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.24
listopad
2016

Refundacja leków recepturowych Ikona pliku typu pdf

i surowców farmaceutycznych

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia skierowane do Dyrektora Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Refundacja leków recepturowych i surowców farmaceutycznych (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
listopad
2016

I Kongres Zdrowia Pracodawców RP Ikona pliku typu pdf

– podziękowanie

W załączeniu pismo skierowane do Prezes ORA w Krakowie z podziękowaniem za udział i zaangażowanie w prace nad I Kongresem Zdrowia Pracodawców RP.

Podziękowanie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
listopad
2016

Prośba o poparcie Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes NRA z prośbą o poparcie projektu nowelizacji ustawy Prawo Farmaceutyczne.

Prośba o poparcie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot17
listopad
2016

Centralne obchody jubileuszowe

http://oia.krakow.pl/storage/20161118_25lat_nia_s.jpg
9 listopada 2016 r. odbyły się centralne obchody Jubileuszu XXV-lecia Odrodzonego Samorządu Aptekarskiego. Honorowy Patronat nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji farmaceutów, odprawiona w Bazylice Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu 3 w Warszawie.
Centralne obchody odbyły się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Dla uświetnienie jubileuszu w kuluarach Filharmonii zorganizowano wystawę „Farmaceuta Artystą”, na której wyeksponowano prace artystyczne farmaceutów z całej Polski. Nie zabrakło akcentu z Małopolski – swoje obrazy zaprezentowała mgr farm. Anna Gaudnik, a tomik poezji mgr farm. Krzysztof Kokot.
Gala jubileuszowa rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru Naczelnej Izby Aptekarskiej i odegraniem hymnu. Uroczystość zaszczycili swą obecnością przedstawicielem władz państwowych na czele z Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, parlamentarzyści, przedstawiciele innych samorządów zawodów zaufania publicznego oraz reprezentanci samorządów aptekarskich z Niemiec, Ukrainy i Litwy. Wśród gości obecni byli sponsorzy wydarzenia – przedstawiciele firm i hurtowni farmaceutycznych oraz media.
Po wystąpieniach gości, głos zabrała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, która podsumowała dokonania samorządu w 25-leciu.
Następnie wręczone zostały odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz samorządu aptekarskiego: Złoty, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Honorowe Odznaki Ministra Zdrowia – za zasługi dla ochrony zdrowia oraz medale samorządowe – medal im. prof. Bronisława Koskowskiego, Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego oraz Mecenasa Samorządu Aptekarskiego. Założycielom samorządu aptekarskiego oraz osobom pracującym na rzecz samorządu aptekarskiego w okresie ostatniego 25-lecia zostały wręczone Medale XXV-lecia. Wśród odznaczonych znajdowali się również przedstawiciele naszej izby.
Obchody zakończył bankiet oraz koncert muzyki filmowej w wykonaniu Polskiej Symfonicznej Orkiestry Radiowej im. Witolda Lutosławskiego.

[ ZDJĘCIA ]

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran17
listopad
2016

Stanowiska NRA

W załączeniu stanowiska Naczelnej Rady Aptekarskiej:

Stanowisko NRA ws. obrotu suplementami diety (pdf)
Stanowisko NRA ws. obrotu kosmetykami w aptekach ogólnodostępnych (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot14
listopad
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy Ikona pliku typu pdf

– grudzień 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy, które odbędą się we wrześniu wg poniższego harmonogramu:

1 grudnia 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6    
2 grudnia 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A
5 grudnia 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B    
7 grudnia 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1        

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00
Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.

Załącznik:
kwartalne grudzień 2016 (pdf)10
listopad
2016

Noworoczny Koncert Aptekarzy

Kraków, 7 stycznia 2017 r. (sobota), godz. 18.00

Prezes wraz z Okręgową Radą Aptekarską w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na Noworoczny Koncert Aptekarzy.
http://oia.krakow.pl/storage/20161110_koncert_2017_s.jpg
Szanowni Państwo

Z przyjemnością pragnę powiadomić, że 7 stycznia 2017 r. o godz. 18.00 (sobota) w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się Noworoczny Koncert Aptekarzy pt. „Bella Italia”.
Tym razem do udziału w Koncercie zostali zaproszeni znakomici włoscy artyści operowi:
•    Maria Tomassi (sopran),
•    Federica Carnevale (mezzosopran),
•    Alberto Marucci (tenor) i
•    Stefano Meo (baryton).

    Solistom towarzyszyć będzie znana i lubiana Orkiestra Straussowska OBLIGATO pod batutą Jerzego Sobeńko. Noworoczną Galę Aptekarzy poprowadzi jego autorka Jolanta Suder.
W programie koncertu usłyszymy najbardziej znane i niezwykle popisowe arie i duety operowe, wymagające wyjątkowych umiejętności wokalnych śpiewaków. Będą również znane uwertury.
Traviata, Carmen, Cyrulik Sevilski, Samson i Dalila, Potępienie Fausta, Turandot, Lekka Kawaleria to tylko niektóre tytuły wielkich dzieł operowych i operetkowych, z których wybrano najefektowniejsze fragmenty. Nie zabraknie również porywających pieśni neapolitańskich.
Z całą pewnością czeka Państwa niezapomniany wieczór z wielką muzyką oraz wspaniałymi artystami.
    Pragniemy poinformować, że bilety na Noworoczną Galę Aptekarzy są już w sprzedaży. Można je nabyć w następujących punktach: Filmotechnika, Rynek Główny 9 (dawny Pasaż Bielaka), telefony: 12-422-89-45, 12-421-23-43, Punkt Informacji Kulturalnej ul. Jana 2 oraz elektronicznie poprzez Firmę EVENTIM.PL udając się do każdego EMPIK-u.

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z koncertem prosimy o kontakt pod numerem 664 464 840.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
listopad
2016

Pismo MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia w sprawie stosowania Aqua pro iniectione do wytwarzania leków recepturowych, w tym leków recepturowych refundowanych.

Pismo MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
listopad
2016

Pismo UMK Ikona pliku typu pdf

w sprawie rozkładu godzin pracy aptek

W załączeniu pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa dotyczące Projektu Uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie rozkładu godzin pracy aptek krakowskich obowiązującego w 2017 roku.

Urząd Miasta Krakowa zwraca się z prośbą o przekazanie informacji dotyczącej planowanych w 2017 r. godzin pracy aptek ogólnodostępnych zlokalizowanych na terenie Krakowa w tabeli, którą zamieszczamy poniżej.
Prosimy o potraktowanie sprawy jako pilnej i przekazanie wypełnionej tabeli bezpośrednio do Biura ds. Ochrony Zdrowia UMK drogą elektroniczną na adres Monika.Dabrowska-Hain@um.krakow.pl do 15 listopada 2016 r.

Pismo UMK (pdf)
Tabela do aptek (doc)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot03
listopad
2016

Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej

http://oia.krakow.pl/storage/20161103_Cracoviae_Merenti_s.jpg
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący RMK Bogusław Kośmider, radni, członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec i wielu znamienitych gości wzięli udział w uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa zwołanej z okazji wręczenia brązowego medalu Cracoviae Merenti Okręgowej Izbie Aptekarskiej w Krakowie. Sesja odbyła się w środę, 2 listopada. Cracoviae Merenti to najwyższe odznaczenie Miasta Krakowa przyznawane przez Radę na wniosek Komisji Medalu, w uznaniu szczególnych zasług dla Krakowa.

Więcej informacji na stronach Magicznego Krakowa:
Cracoviae Merenti dla Izby Aptekarskiej

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot26
październik
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 października 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 listopada 2016 r.

http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-25-pazdziernika-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-listopada-2016-r/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 25 października 2016 r., pozycja 110:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=110

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
październik
2016

Pismo Ministra Zdrowia Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Ministra Zdrowia w sprawie uzależnienia sprzedaży aptekom niektórych leków przez hurtownie farmaceutyczne.

Pismo MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
październik
2016

Pismo NRA do MZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo skierowane do Ministra Zdrowia dot. problemu z nabywaniem przez apteki wody destylowanej.

Pismo do MZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
sierpień
2016

Komunikat NRA Ikona pliku typu pdf

KOMUNIKAT w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia.

KOMUNIKAT (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
sierpień
2016

Komunikat Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia wydał komunikat dla pracowników POZ i farmaceutów dotyczący leków 75+

W komunikacie skierowanym do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz farmaceutów minister zdrowia przedstawił zasady wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat.

Poniżej link do strony MZ, na której omówione są najważniejsze informacje zawarte w tym komunikacie.
http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/minister-zdrowia-wydal-komunikat-dla-pracownikow-poz-i-farmaceutow-dotyczacy-lekow-75/
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne przysługujące świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75. rok życia (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
sierpień
2016

Rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich Ikona pliku typu pdf

W załączeniu Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskichzmiany wchodzące w życie z dniem 1 września 2016 r. oznaczono kolorem czerwonym!

rozporządzenie MZ w sprawie recept lekarskich (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot21
sierpień
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne/obwieszczenie-z-dnia-19-sierpnia-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2016-r/

Uwaga! W załączniku do obwieszczenia (załącznik do obwieszczenia, plik *pdf) od strony 1500 znajduje się załącznik D, który stanowi listę "75+".

W związku ze zgłoszonymi uwagami do projektu XXIX obwieszczenia refundacyjnego, które wejdzie w życie 1 września 2016 r., zostały wprowadzone następujące zmiany:
1.    rozszerzono dotychczasowe wskazania dla leku zawierającego menotropinę (2 unikalne kody EAN) o wskazanie: Brak owulacji u pacjentek w wieku poniżej 40. roku życia, u których nie uzyskano odpowiedzi po zastosowaniu cytrynianu klomifenu, rokujących uzyskanie prawidłowej odpowiedzi na stymulację jajeczkowania (hormon folikulotropowy – FSH poniżej 15 mlU/ml w 2-3 dniu cyklu lub hormon antymüllerowski – AMH powyżej 0,7 ng/ml (wg II standardu)) – refundacja do 3 cykli;
2.    obniżono urzędową cenę zbytu dla 4 produktów (unikalnych kodów EAN).
Źródło: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/nowa-lista-lekow-refundowanych-na-1-wrzesnia/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 79 głoszony 19 sierpnia 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=79


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
maj
2016

Poradnik wdrażania systemu HACCP

oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) dla aptek

Informujemy, że Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu, np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego.

Farmaceuci Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie zainteresowani otrzymaniem poradnika proszeni są o kontakt z biurem (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych!).
Telefon do sekretariatu: 12-264-25-53


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara JękotArchiwum (aktualności)

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009