Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

25 – 29 lipca biuro OIA nieczynne

Ze względu na Światowe Dni Młodzieży i związane z tym wydarzeniem poważne ograniczenia i utrudnienia w ruchu po Krakowie, również w rejonie naszej siedziby, w dniach 25 – 29 lipca biuro Okręgowej Izby Aptekarskiej będzie NIECZYNNE.

Telefony dyżurne:
• mgr farm. Barbara Jękot, Prezes ORA, 609-052-639
• mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran, Wiceprezes ORA, 601-140-429
• mgr farm. Piotr Zając, Wiceprezes ORA, 603-550-402

Kontakt z prawnikiem:
• mgr Janusz Brol, 602-188-36922
lipiec
2016

Recepta transgraniczna

Szanowne koleżanki i koledzy!
W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i spodziewanym przyjazdem wielkiej liczby zagranicznych gości przypominam zasady wystawiania i realizacji recept transgranicznych (zgodnie z Dyrektywą Komisji Europejskiej).

Dane, które muszą się znaleźć na recepcie transgranicznej, aby mogła być ona zrealizowana w naszych aptekach:
• imię lub imiona i nazwisko pacjenta (nie mogą być inicjały);
• datę urodzenia pacjenta (niezależnie od wieku);
• imię lub imiona i nazwisko osoby wystawiającej receptę;
• kwalifikacje zawodowe osoby wystawiającej receptę (tytuł zawodowy, np. lekarz, lek, lek. med, dr n. med itp);
• dane do bezpośredniego kontaktu osoby wystawiającej receptę (adres e-mail lub numer telefonu lub faksu wraz z prefiksem międzynarodowym);
• adres miejsca udzielania świadczenia zdrowotnego wraz z oznaczeniem kraju, np. „Polska” albo skrót „PL”; Deutschland albo skrót „DE”;
• nazwę powszechnie stosowaną (międzynarodową) handlową jeżeli: przepisany produkt jest biologicznym produktem leczniczym lub osoba wystawiająca receptę uważa, że jest ona niezbędna ze względów medycznych, w takim przypadku na recepcie zwięźle podaje powody użycia nazwy handlowej;
• postać;
• dawkę (moc);
• ilość;
• sposób dawkowania;
• datę wystawienia recepty;
• złożony na awersie recepty własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę.

Na recepcie transgranicznej nie może być przepisany lek o kategorii dostępności „Rpw”, czyli taki, który zawiera środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Odpłatność za receptę transgraniczną


Recepta transgraniczna, która nie została zrealizowana w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, może zostać zrealizowana w Polsce za pełną odpłatnością.

Załączniki:
dyrektywa (pdf)
recepta transgraniczna (pdf)
rozp. w sprawie recept lekarskich (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
lipiec
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w maratonie MTB

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_mtb_s.jpg

Naczelna Izba Aptekarska zaprasza do wzięcia udziału w I Mistrzostwach Polski Farmaceutów w maratonie MTB, które odbędą się w Kępie koło Sochocina 10 września 2016 roku. Organizatorem zawodów jest firma HURTAP S.A. przy współudziale Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi.

informacja na stronie NIA oraz pliki do pobrania
Więcej informacji: HURTAP SA20
lipiec
2016

Zaproszenie na Kongres FARMACJA 21

http://oia.krakow.pl/storage/20160720_farmacja21.jpg
II EDYCJA KONGRESU PTFarm FARMACJA 21

Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów, zatrudnionych zarówno w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i klinicznych, ośrodkach badawczych, hurtowniach jak i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, GIF, URPL, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji.

Aktualny program Kongresu jest opublikowany na stronie www.farmacja21.pl20
lipiec
2016

Głosowanie o staż w Europarlamencie

Szanowni Państwo,
piszę z prośbą o wsparcie w głosowaniu środowiska farmaceutów oraz udostępnienie możliwymi kanałami i nieukrywaną radością, gdyż zakwalifikowałem się do 3 etapu konkursu o staż w Parlamencie Europejskim. Ostatni etap to głosowanie na FB poprzez aplikację:

https://apps.facebook.com/po-eurostaz

Jedna osoba z naszego województwa dostanie się na staż i chciałem prosić Was o pomoc i Wasz głos, aby to osiągnąć.

Mam szansę na to, aby swoje kroki skierować ku Brukseli, pracować w środowisku europarlamentarzystów. Wszyscy wiemy jak ważne dla farmaceutów jest reprezentacja w strukturach rządowych, której aktualnie nie posiadamy. Z wykształcenia jestem farmaceutą, członkiem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi. Aktualnie pracuję w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi oraz w dwóch hurtowniach farmaceutycznych w Łodzi. Szczególnie bliska jest mi tematyka prawa w ochronie zdrowia i na tym chciałbym się skupić właśnie odbywając ten staż. Daje to ogromne możliwości rozwoju w tym kierunku i otwiera drzwi, które do tej pory były zamknięte.

Aby zagłosować, należy kliknąć w link, zalogować się do portalu Facebook, wybrać województwo łódzkie, znaleźć mnie nie liście i kliknąć głosuj. Wszystko trwa mniej niż 10 sekund.

Chciałbym powalczyć o to miejsce. Dla mnie to duża szansa, która nie jest przypadkiem. Liczę bardzo na Państwa pomoc i z całego serca dziękuję za każde wsparcie.

Każdy głos jest na wagę złota. Jeśli jest to możliwe proszę o rozprzestrzenienie, tej informacji na wszystkie Izby Aptekarskie w Polsce oraz wszystkich członków OIA w Łodzi. Jestem jedynym farmaceutą, który dotarł do ostatniego etapu i dalej bierze udział w tym konkursie w skali całego kraju.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za pomoc,
Krzysztof Słomiak
http://oia.krakow.pl/storage/20160720_Krzysztof_S%C5%82omiak.JPG19
lipiec
2016

Pismo NRA w sprawie strat Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej w sprawie straty spowodowanej ostatnią obniżką cen na leki refundowane.

Pismo NRA w sprawie strat (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
lipiec
2016

Decyzja Komisji Europejskiej Ikona pliku typu pdf

W załączeniu pismo Pani Aleksandry Błaszczyk dot. decyzji KE w sprawie rejestracji elotuzumabu w terapii szpiczaka plazmocytowego.

Decyzja Komisji Europejskiej (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
lipiec
2016

Pismo MZ w sprawie realizacji recept Ikona pliku typu pdf

Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo z Ministerstwa Zdrowia w sprawie wątpliwości dotyczących praktycznych aspektów realizacji recept.

Pismo MZ w sprawie realizacji recept (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
lipiec
2016

V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy

2 – 4 września 2016 r.

http://oia.krakow.pl/storage/20160719_olsztyn_zaglowki.jpg
Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie organizuje w dniach 2 – 4 września 2016 r. V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy. Regaty odbędą się w hotelu Mazurski Raj Hotel, Marina & SPA w malowniczym zakątku nad jeziorem Bełdany niedaleko Rucianego-Nidy, Piaski 5. Organizatorem technicznym wspomagającym Okręgową Izbę Aptekarską w Olsztynie jest firma FORSAIL. Przewidujemy start ponad 30 jachtów.

Załączniki:
V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Aptekarzy, pismo przewodnie (pdf)
Koszt udziału pobytu uczestników (doc)
Deklaracja uczestnictwa (doc)

Zgłoszenia należy składać w biurze OIA w Krakowie do 31 lipca 2016 r.:
e-mail: biuro@oia.krakow.pl / tel. 12-264-25-5314
lipiec
2016

Komunikat GIF

W załączeniu Komunikat Nr 4/2016 Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie systemu zgłoszeń odmów realizacji zamówienia (ZORZ).

Stary system będzie obowiązywał do 31 sierpnia!

Komunikat Nr 4/2016 Głównego Inspektora Farmaceutycznego (pdf)
Instrukcja dla użytkowników (pdf)
Instrukcja dla integratorów + specyfikacja pliku XML (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
lipiec
2016

Rozkład pracy aptek w czasie ŚDM

http://www.krakow2016.com/common/images/logos/logo_pl.png
W załączeniu pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa dot. rozkładu czasu pracy aptek w czasie Światowych Dni Młodzieży oraz załącznik – Uchwała Nr XLVIII/889/16 Rady Miasta Krakowa z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie zmiany Uchwały Nr XXX/496/15 Rady Miasta Krakowa z dnia 18 listopada 2015 r. w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy krakowskich aptek ogólnodostępnych w 2016 roku.

Pismo UMK (pdf)
Uchwała (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot12
lipiec
2016

Zakończenie okresu edukacyjnego

Uprzejmie przypominam, że w 2016 roku zakończy się 5-letni okres edukacyjny dla farmaceutów, którzy odebrali Prawo Wykonywania Zawodu Farmaceuty w 2006 i w 2011 roku. Obowiązek zaliczenia okresu edukacyjnego mają również osoby, które uzyskały zgodę na przedłużenie wcześniejszego okresu edukacyjnego do końca 2016 r. Szczegóły dotyczące warunków zaliczenia okresu edukacyjnego znajdują się w zakładce Szkolenia i Konferencje.

Wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran11
lipiec
2016

Pismo NFZ Ikona pliku typu pdf

W załączeniu odpowiedź Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na pismo Prezes NRA w sprawie realizacji recept po zgonie pacjenta.

pismo NFZ (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot11
lipiec
2016

Absolutorium absolwentów Wydziału Farmaceutycznego

W dniu 10 lipca 2016 roku w Auli Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum odbyła się uroczystość Absolutorium absolwentów Wydziału Farmaceutycznego rocznika 2016. Obecni byli: Pełnomocnik Rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej – prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk, Dziekan Wydziału Farmaceutycznego UJ Collegium Medicum – prof. UJ dr hab. Jacek Sapa, prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą – prof. dr hab. Anna Wesołowska, prodziekan ds. studenckich – dr hab. Agnieszka Skowron, prodziekan Wydziału Farmaceutycznego ds. Analityki Medycznej – prof. dr hab. Alicja Budak, pełnomocnik Dziekana Wydziału Farmaceutycznego ds. Kosmetologii – prof. UJ dr hab. Elzbieta Pękala.
Studenci składali podziękowania Profesorom, Asystentom i wszystkim Pracownikom Naukowym, którzy przez cały czas studiów służyli im pomocą, radą i ciepłym słowem, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem.
„Wierzę, iż ten czas, który spędziliśmy studiując na najlepszym w Polsce Wydziale Farmaceutycznym w CM UJ, ten trud i wysiłek włożony, żeby dotrzeć do momentu, w którym teraz jesteśmy, sprawił, iż z przestraszonego maturzysty zmieniliśmy się w osoby dojrzałe i odpowiedzialne” – tak mówił jeden ze studentów.
Szczególne podziękowania skierowane były do rodziców i bliskich osób za wsparcie emocjonalne i materialne w trakcie studiów. Rodziców nagrodzono wielkimi brawami.
Rozdano nagrody dla wybitnych studentów, którzy osiągnęli najwyższą średnią, najaktywniej działających w organizacji Młoda Farmacja i za szczególne osiągnięcia sportowe.
Przed wręczeniem dyplomów absolutoryjnych, absolwenci kierunków farmacji, analityki medycznej i kosmetologii złożyli przyrzeczenia.
Uroczystość zakończył chór Uniwersytetu Jagiellońskiego pieśnią Gaudeamus Igitur.

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
lipiec
2016

Uwaga!

Uwaga na oszustów!

Otrzymujemy sygnały, że do aptek przychodzą wezwania do zapłaty za wpis do Centralnego Rejestru Działalności Gospodarczych i Firm (kwota 290 zł).
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi na tego typu wezwania – są to najczęściej próby wyłudzenia pieniędzy!

wezwanie (pdf) – przykładowa korespondencja oszustów

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot05
lipiec
2016

Ankieta

PROJEKT STAŻY ZAWODOWYCH DLA FARMACEUTÓW W HISZPANII

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej możliwości odbycia stażu zawodowego dla farmaceutów we wzorcowych aptekach szpitalnych na terenie Hiszpanii. Staż objęty jest dofinansowaniem w zakresie od 50 - 80 %.

Ankieta jest w pełni anonimowa, a uzyskane w niej dane zostaną poddane zbiorczej analizie statystycznej, która pozwoli organizatorom staży na lepszą identyfikację planów i potrzeb zawodowych polskich farmaceutów.

ankieta (pdf)01
lipiec
2016

„Farmacja Krakowska” Nr 2/2016 Ikona pliku typu pdf

Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/FK_2016_2_s.png
Biuletyn informacyjny „Farmacja Krakowska” 2/2016

Uprzejmie informuję, że dostępny jest numer 2/2016 biuletynu informacyjnego OIA w Krakowie „Farmacja Krakowska”.
Szczegółowa informacja o numerze w zakładce „Farmacja Krakowska”.

Redaktor naczelna
mgr farm. Elżbieta Rząsa-Duran01
lipiec
2016

Wyrazy wdzięczności

Szanowni Państwo,
w załączeniu pismo Prezes ORA w Krakowie skierowane do mgra farm. Jarosława Boguckiego z wyrazami wdzięczności za inicjatywę zostania głównym fundatorem sztandaru Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie i przekazanie środków pieniężnych na ten cel.

podziękowanie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot30
czerwiec
2016

Obwieszczenie MZ ws. wykazu refundowanych leków

Opublikowano obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r.:
http://www.bip.mz.gov.pl/legislacja/akty-prawne-1/obwieszczenie-z-dnia-29-czerwca-2016-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-dzien-1-lipca-2016/

Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia z 2016 r. pozycja 68 głoszony 29 czerwca 2016 r.:
http://dziennikmz.mz.gov.pl/actdetails.html?year=2016&act=68

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot24
czerwiec
2016

Komunikat

WAŻNE!

Uwagi dotyczące wykonania ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Przedmiotowa Ustawa została opublikowana – ogłoszona – w dniu 12 maja 2016 r. Stosownie do art. 8 ustawy – ustawa wchodzi w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia – a więc z dniem 12 czerwca 2016 r.
Zgodnie z przyjętą wykładnią przedmiotowej ustawy, jej obowiązywanie obejmuje wszystkie recepty realizowane po dniu 12 czerwca br., także recepty wystawione przed tą datą – z zachowanie terminu ważności recepty.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Prezydent Miasta Krakowa

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że Prezydent Miasta Krakowa, Pan Profesor Jacek Majchrowski, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Prezydent Miasta Krakowa (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot22
czerwiec
2016

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Ikona pliku typu pdf

http://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_0s.jpg
W dniu 17 czerwca 2016 r. w Nowym Sączu miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na Aptece przy ul. Lwowskiej 27. Apteka "Pod Opatrznością" powstała w 1912 roku. W latach 1933 – 1956 kierował nią mgr Albin Burz. Apteka w czasie wojny prowadziła wyjątkową działalność.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie: mgr farm. Bolesław Cetnarowski oraz mgr farm. Magdalena Kudrzycka i mgr farm. Mirosław Grodek – członkowie ORA w Krakowie.

list gratulacyjny (pdf)

http://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_1s.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_2s.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160622_burz_3s.jpg14
czerwiec
2016

UWAGA!

Uwaga na niezamówione przesyłki za pobraniem dostarczane do aptek!

Otrzymujemy informacje, że do aptek dostarczane są przez kuriera niezamówione przesyłki od firmy "Waradero" za pobraniem w kwocie 50 zł.
Bardzo prosimy o zwracanie uwagi przy odbiorze korespondencji za pobraniem, czy faktycznie została przez Państwa zamówiona.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
czerwiec
2016

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów

– komunikat

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów – zapisy postulowane przez Naczelną Radę Aptekarską zostały uwzględnione w zakresie zasad wydawania zamienników leków refundowanych – szczegóły w załączonym komunikacie.

KOMUNIKAT (Naczelna Izba Aptekarska)

Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw, Rok 2016, Pozycja 652, Data ogłoszenia: 2016-05-12

Ustawa weszła w życie 12.06.2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Wojewoda Małopolski

Szanowni Państwo,
miło nam poinformować, że Wojewoda Małopolski, Pan Józef Pilch, przyjął zaproszenie Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbary Jękot, do Komitetu Honorowego Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

Komitet Honorowy, Wojewoda Małopolski (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot10
czerwiec
2016

25-lecie OIA – Komitet Honorowy Ikona pliku typu pdf

– Marszałek Województwa Małopolskiego

Szanowni Państwo,
mamy przyjemność poinformować, że Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Jacek Krupa, przyjął przedstawioną przez Prezes ORA w Krakowie, mgr farm. Barbarę Jękot, propozycję i deklaruje swój udział w Komitecie Honorowym Obchodów 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie.

pismo dot. udziału w Komitecie Honorowym (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot08
czerwiec
2016

Realizacja recept „pro auctore” i „pro familiae”

PRZYPOMINAMY!

Od dnia 1 stycznia 2016 lekarze nie będący lekarzami ubezpieczenia zdrowotnego (nie posiadający kontraktu z NFZ), a wystawiający recepty refundowane dla siebie i rodziny „pro auctore” i „pro familiae” NIE MUSZĄ ZAWIERAĆ UMÓW z właściwym oddziałem wojewódzkim NFZ na refundację recept.
Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia i niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991).
Obecnie w przypadku realizacji recept „pro autore” i „pro familae” sprawozdajemy, jako dane świadczeniodawcy:
a) numer identyfikacyjny określony w zawartej z oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, umieszczony na recepcie w części „Świadczeniodawca” zaczynający się od 98, umowie upoważniającej do wystawiania recept na leki refundowane lub umowie upoważniającej do wystawiania recept refundowanych dla wystawiającego, jego małżonka, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa;
albo
b) dziewięć pierwszych cyfr numeru REGON właściwych dla miejsca udzielenia świadczenia;
albo
c) numer prawa wykonywania zawodu osoby uprawnionej, w przypadku gdy na recepcie w części „Świadczeniodawca” nie podano danych, o których mowa w pkt a lub b.
W przypadku lekarzy nie wykonujących działalności leczniczej (emeryci osoby niepracujące) jeżeli na recepcie brak jest numeru umowy 98- brak numeru REGON, a istnieje adnotacja „pro familiae”, „pro auctore” podczas wprowadzania danych do systemu aptecznego przy realizacji recepty WPROWADZAMY do systemu dwukrotnie numer PWZ – jako identyfikator lekarza i jednocześnie świadczeniodawcy.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot06
czerwiec
2016

ŚDM – identyfikatory

Szanowni Państwo,
właściciele aptek na terenie miasta Krakowa.

W związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży w dniach 26 – 30 lipca 2016 roku w Krakowie będą poważne ograniczenia w ruchu pojazdów. Wprowadzone zostaną strefy, do których będą mogły wjeżdżać tylko pojazdy określonej grupy użytkowników. Na stronie internetowej ZIKIT są wzory identyfikatorów, które będą umożliwiały w określonych przypadkach wjazd do stref. Co ważne, każdy z tych identyfikatorów można pobrać ze strony internetowej, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Identyfikator potrzebny jest jedynie w przypadku wjazdu do danej strefy.

Dla pracowników aptek identyfikator pobiera właściciel, który w pełni odpowiada za pracowników. Poniżej wzory identyfikatorów.

Dla pracowników aptek ogólnodostępnych:
http://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_PR.jpg

Dla pracowników aptek szpitalnych obowiązują dwa wzory identyfikatorów:
http://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_PR.jpghttp://oia.krakow.pl/storage/20160606_identyfikator_SZ.jpg

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot25
maj
2016

Spotkanie w spr. pracy aptek podczas ŚDM

Dnia 19 maja 2016 r. w siedzibie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie pracy aptek na terenie Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście – Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie, mgr farm. Józef Łoś, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, mgr inż. Małgorzata Lechowicz, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, mgr farm. Barbara Jękot, przedstawiciele aptek prywatnych i sieciowych oraz przedstawiciele hurtowni farmaceutycznych.

Pani Prezes przedstawiła stanowisko OIA w sprawie godzin pracy aptek, jako dobrowolne ich przedłużenie na czas ŚDM w miejscach zaplanowanych imprez i noclegów przybyłych pielgrzymów. Zgłosiły się już apteki, które w tym czasie będą dodatkowo pełnić dyżur nocny. Apteki te, po swoim zgłoszeniu do izby, otrzymają identyfikatory, które umożliwią im przejazd przez miasto.

Pan Inspektor Józef Łoś powiedział, że jego pismo o wydłużenie godzin pracy aptek do godz. 22.00 jest tylko propozycją, bo ŚDM nie są sytuacją nadzwyczajną ani kryzysową. Będzie to zwiększenie populacji na danym terenie i musi być zapewniona dostępność do aptek. Trwają kontrole aptek sprawdzające ich gotowość.

Pani Dyrektor przedstawiła sytuację Służby Zdrowia na terenie miasta Krakowa, gotowość szpitali, przychodni i SORów do przyjęcia większej ilości pacjentów. Będzie dodatkowy SOR na al. Focha. Znane są miejsca głównych spotkań pielgrzymów, natomiast miejsca dodatkowych imprez i zakwaterowania są ciągle zmienne. Co się tyczy godzin pracy aptek, jest to w gestii Rady Miasta Krakowa i pana Prezydenta, a nie Urzędu Wojewódzkiego. Identyfikatorami zajmuje się ZIKiT, ale pani Dyrektor obiecała nam pomoc w tej sprawie.

Wypowiadali się przedstawiciele aptek o braku potrzeby przedłużania pracy wszystkich aptek, przedłużone godziny pracy będą miały apteki znajdujące się w pobliżu większych skupisk pielgrzymów. Aptekarze i Hurtownicy widzą większy problem w możliwości dodatkowych dostaw leków, czy ewentualnie zwrotu zamówionego ich nadmiaru.

Pani Prezes Barbara Jękot poprosiła o jak najszybsze deklaracje aptek w sprawie przedłużenia godzin pracy lub dyżurów nocnych, ze względu na prowadzone rozmowy w Radzie Miasta Krakowa. Apteki w Tarnowie, decyzją Rady Miasta Tarnów, nie muszą przedłużać godzin swojej pracy na czas ŚDM.

Sekretarz Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Maryla Lech22
maj
2016

Poradnik wdrażania systemu HACCP

oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) dla aptek

Informujemy, że Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu, np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego.

Farmaceuci Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie zainteresowani otrzymaniem poradnika proszeni są o kontakt z biurem (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych!).
Telefon do sekretariatu: 12-264-25-53


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
maj
2016

Wnioski o nadanie odznaczeń

Szanowne koleżanki i koledzy!
Uprzejmie proszę o zgłaszanie do kapituły wniosków o nadanie odznaczeń przyznawanych przez Okręgową Radę Aptekarską w Krakowie: „Zasłużony dla środowiska aptekarskiego Małopolski” oraz statuetka „Laur aptekarski”.

Wniosek powinien zawierać poniższe dane wraz z krótkim uzasadnieniem uwzględniającym aktywność zawodową i pozazawodową kandydata.

- Nazwisko i imię kandydata
- Miejsce pracy (w wypadku pozostawania w stosunku pracy)
- Stanowisko

- ukończona uczelnia (rok)
- data rozpoczęcia pracy (rok uzyskania prawa wykonywania zawodu)
- posiadane specjalizacje, tytuły naukowe, dodatkowe kwalifikacje, wyjazdy na staże zagraniczne itp.
- krótki przebieg pracy (wymienić gdzie?)
- przeszły i obecny status jako aptekarza (właściciel, kierownik itp.)
- czy miał(a) pod opieką stażystów, praktykantów
- czy prowadził(a) zajęcia ze studentami lub uczniami szkół policealnych ( podać nazwę uczelni lub szkoły)
- praca na rzecz Izby Aptekarskiej
- delegat na zjazdy Aptekarzy (okręgowe, krajowe) od kiedy
- pełnione funkcje w Izbie Aptekarskiej (jakie?), prace w komisjach, sądzie, rzecznik itp.
- praca na rzecz innych instytucji
- przynależność/aktywność w PTFarm lub innych towarzystwach i stowarzyszeniach naukowych
- inne zainteresowania poza farmacją
- zainteresowania/pasje pozazawodowe, aktywność w dziedzinie sportu, kultury, praca społeczna nie związana z zawodem
- Imię i nazwisko osoby zgłaszającej i podpis

Wnioski mogą być przekazane:
osobiście do biura izby,
drogą pocztową na adres izby: Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, 30-382 Kraków, ul. Kobierzyńska 98/68
mailem – na adres: biuro@oia.krakow.pl
faksem na numer: 12-264-25-09

Wnioski prosimy składać do 31.07.2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
kwiecień
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/logo_izba_aptekarska_dobre.jpg
Szanowne Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

19 kwietnia 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o izbach aptekarskich. Wejście w życie ustawy zapoczątkowało tworzenie samorządu aptekarskiego. Na mocy ustawy, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołał Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich, który miał za zadanie zwołanie pierwszych zjazdów tymczasowych izb aptekarskich oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Aptekarzy.
W dniu dzisiejszym rozpoczynamy obchody 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, które zostaną zakończone uroczystą Galą Jubileuszową 23 października 2016 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara JękotArchiwum (aktualności)

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009