Biuletyn OIA

Wybierz działanie:

Proszę podać prawidłowy adres email. "Usuń", służy do wypisania z biuletynu

30
maj
2016

Kwartalne spotkania aptekarzy Ikona pliku typu pdf

– czerwiec 2016 r.

Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zaprasza Państwa na zebrania Aptekarzy.

Spotkania odbędą się wg poniższego harmonogramu:
21 czerwca 2016 r. Nowy Targ – Hotel „Góralski Raj” Nowy Targ, os. Szuflów 12 B
22 czerwca 2016 r. Nowy Sącz – Hotel „Beskid” Nowy Sącz, ul. Limanowskiego 1
23 czerwca 2016 r. Kraków – Hotel „Q Hotel Plus Kraków” Kraków, ul. Wygrana 6
24 czerwca 2016 r. Tarnów – Hotel „Kantoria” Tarnów, ul. Piłsudskiego 28 A

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 15.00
Proponowany porządek obrad identyczny we wszystkich miejscach.


Szczegóły w załączniku:
kwartalne czerwiec 2016 (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot29
maj
2016

Ostatnie spotkanie przed wakacjami

Szczęść Boże!

Zapraszam serdecznie Sz. P. Farmaceutów na ostatnie spotkanie Duszpasterstwa przed wakacjami. Będzie ono w sobotę 11 czerwca o godz. 17.30, jak zwykle u kapucynów, Kraków ul. Loretańska 11. Zaczynamy Eucharystią, po niej będzie spotkanie na salce. Będzie ono miało charakter towarzyski, nie będzie zaproszonych gości. Można natomiast zaprosić swoich domowników.

Przed Mszą w zakrystii można złożyć do koszyczka intencje w których będzie sprawowana Eucharystia i które będą wyczytane.

– br. Krzysztof Niewiadomski, duszpasterz Farmaceutów25
maj
2016

Spotkanie w spr. pracy aptek podczas ŚDM

Dnia 19 maja 2016 r. w siedzibie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie odbyło się spotkanie w sprawie pracy aptek na terenie Krakowa na czas Światowych Dni Młodzieży.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście – Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Krakowie, mgr farm. Józef Łoś, Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, mgr inż. Małgorzata Lechowicz, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie, mgr farm. Barbara Jękot, przedstawiciele aptek prywatnych i sieciowych oraz przedstawiciele hurtowni farmaceutycznych.

Pani Prezes przedstawiła stanowisko OIA w sprawie godzin pracy aptek, jako dobrowolne ich przedłużenie na czas ŚDM w miejscach zaplanowanych imprez i noclegów przybyłych pielgrzymów. Zgłosiły się już apteki, które w tym czasie będą dodatkowo pełnić dyżur nocny. Apteki te, po swoim zgłoszeniu do izby, otrzymają identyfikatory, które umożliwią im przejazd przez miasto.

Pan Inspektor Józef Łoś powiedział, że jego pismo o wydłużenie godzin pracy aptek do godz. 22.00 jest tylko propozycją, bo ŚDM nie są sytuacją nadzwyczajną ani kryzysową. Będzie to zwiększenie populacji na danym terenie i musi być zapewniona dostępność do aptek. Trwają kontrole aptek sprawdzające ich gotowość.

Pani Dyrektor przedstawiła sytuację Służby Zdrowia na terenie miasta Krakowa, gotowość szpitali, przychodni i SORów do przyjęcia większej ilości pacjentów. Będzie dodatkowy SOR na al. Focha. Znane są miejsca głównych spotkań pielgrzymów, natomiast miejsca dodatkowych imprez i zakwaterowania są ciągle zmienne. Co się tyczy godzin pracy aptek, jest to w gestii Rady Miasta Krakowa i pana Prezydenta, a nie Urzędu Wojewódzkiego. Identyfikatorami zajmuje się ZIKiT, ale pani Dyrektor obiecała nam pomoc w tej sprawie.

Wypowiadali się przedstawiciele aptek o braku potrzeby przedłużania pracy wszystkich aptek, przedłużone godziny pracy będą miały apteki znajdujące się w pobliżu większych skupisk pielgrzymów. Aptekarze i Hurtownicy widzą większy problem w możliwości dodatkowych dostaw leków, czy ewentualnie zwrotu zamówionego ich nadmiaru.

Pani Prezes Barbara Jękot poprosiła o jak najszybsze deklaracje aptek w sprawie przedłużenia godzin pracy lub dyżurów nocnych, ze względu na prowadzone rozmowy w Radzie Miasta Krakowa. Apteki w Tarnowie, decyzją Rady Miasta Tarnów, nie muszą przedłużać godzin swojej pracy na czas ŚDM.

Sekretarz Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Maryla Lech23
maj
2016

I Mistrzostwa Polski Farmaceutów w Raftingu

– relacja

Na starcie I Mistrzostw Polski Farmaceutów w Raftingu stanęło 10 załóg z całej Polski. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach: o Puchar Prezesa NRA i o Puchar Prezesa OIA Kraków. W fazie kwalifikacji odbyły się 2 spływy. Doping kibiców w postaci trąbek, oklasków i pokazów cheerleaderek tworzył niesamowitą atmosferę zawodów. Załogi zmotywowane do walki dawały z siebie wszystko. Do finału dostały się 4 załogi z najlepszymi czasami. Emocje rosły z każdą minutą (razem z temperaturą powietrza) zwłaszcza, że 2 załogi z Krakowa zakwalifikowały się do finału z miejsc 3 i 4.
Ostatecznie Puchar Prezesa NRA i tytuł Mistrza Polski Farmaceutów 2016 w Raftingu, zdobyła załoga Hurtapu z Wiktorem Napiórą jako kapitanem. Drugie miejsce i srebrny medal zdobyła załoga z Krakowa w składzie: Przemek Szybka – kapitan, Sebastian Janik, Andrzej Stopkowski, Michał Marecki. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła załoga z Olsztyna z Romanem Grzechnikiem jako kapitanem. Medale, puchary i nagrody wręczała prezes NRA – Elżbieta Piotrowska-Rutkowska. Wystrzeliły szampany i posypały się gratulacje. Najlepszą załogę kobiecą stworzyły farmaceutki z Łodzi z Izabelą Kromkowską jako kapitanem. Medale, nagrody i kwiaty wręczał Wiktor Napióra – sponsor zawodów. Puchar Prezesa OIA Kraków zdobyła nasza druga załoga w składzie: Anna Stobierska-Piątek – kapitan, Anna Mierzwińska-Dobosz, Bartłomiej Dobosz, Filip Płoch. Puchary, medale i nagrody wręczała prezes ORA Kraków – Barbara Jękot. Wszystkim serdecznie GRATULUJEMY!!!
Nagrodziliśmy jeszcze najbardziej hojnego sponsora zawodów – Prezesa hurtowni farmaceutycznej Hurtap – Wiktora Napiórę i najbardziej kreatywną załogę w kategorii „Najlepsze wąsy raftingu” – wyróżnienie zdobyła załoga z Krakowa, której członkowie, bez względu na płeć, posiadali wąsy, podobno to nowy amulet przynoszący szczęście… Teoria się potwierdziła, bo była to ta sama załoga z Krakowa, która zdobyła Puchar Prezesa OIA. Gratulujemy!
Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom zawodów, którymi byli: hurtownia farmaceutyczna Hurtap, Fokus Pharma, Relaksmisja, Wielospecjalistyczny Szpital im. Stanleya Dudricka w Skawinie i Nespresso – firma, która przez cały dzień serwowała nam pyszną kawę.
Zakończyliśmy kolejną sportową imprezę, integrującą farmaceutów z całej Polski, wspólną kolacją grillową i dyskoteką. Kolejne Mistrzostwa już za rok...
Zapraszamy!

[ ZDJĘCIA ]

Małgorzata Lelito22
maj
2016

Poradnik wdrażania systemu HACCP

oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) dla aptek

Informujemy, że Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie zakupiła dla swoich członków poradnik wdrażania systemu HACCP oraz zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP) w aptekach.

Apteki, punkty apteczne oraz hurtownie farmaceutyczne, które dokonują obrotu, np. suplementami diety, środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, są traktowane jak podmioty działające na rynku spożywczym, dlatego muszą dopełnić obowiązków wynikających z przepisów prawa żywnościowego.

Farmaceuci Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie zainteresowani otrzymaniem poradnika proszeni są o kontakt z biurem (poradnik udostępniany jest dla farmaceutów bez zaległości składkowych!).
Telefon do sekretariatu: 12-264-25-53


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
maj
2016

Ankiety dla opiekunów praktyk Ikona pliku typu pdf

Studentka V roku, Pani Karolina Chwastek, realizuje pracę magisterską dotyczącą opinii opiekunów i studentów na temat praktyki 6-miesięcznej studentów farmacji.
Do aptek, które zrealizowały w bieżącym roku akademickim praktyki stażowe, zostały przekazane ankiety. Ankiety posłużą nie tylko na potrzeby pracy magisterskiej, realizowanej przez studentkę, ale również stanowić będą punkt wyjścia do działań zmierzających do poprawy współpracy pomiędzy Wydziałem Farmaceutycznym
CM UJ oraz poprawy jakości 6-miesięcznych praktyk.

W załączeniu pismo skierowane do opiekunów stażystów.
pismo (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot20
maj
2016

Wiceminister Zdrowia Krzysztof Łanda

Celem jest osiągnięcie "zdrowej równowagi" na rynku aptek
"Nie zamierzamy zakazywać reklam leków i produktów leczniczych, ale będziemy walczyć z fałszywymi informacjami w reklamach - zapowiedział wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda."

– cały artykuł na rynekaptek.pl

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot18
maj
2016

Lider Nauk Farmaceutyczny III edycja

– uhonorowano najlepszych

III edycja Konkursu Lider Nauk Farmaceutycznych została rozstrzygnięta.

Organizowany na rzecz innowacji w polskiej farmacji, poprzez promowanie naukowej ścieżki kariery doktorantów polskich uczelni medycznych, Konkurs zyskał kolejnych laureatów, reprezentujących Wydziały z Poznania, Krakowa, Sosnowca i Warszawy.
Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas obchodów jubileuszowego XV Dnia Polskiej Farmacji w Warszawie.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że II Nagrodę, dyplom oraz 10 tysięcy zł, otrzymał dr n. farm. Tadeusz Karcz reprezentujący Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł pracy doktorskiej: Wykorzystanie modeli komórkowych w analizie potencjalnych ligandów receptorów metabotropowych, na przykładzie receptorów adenozynowych, histaminowych i kannabinoidowych.

Panu Doktorowi serdecznie gratulujemy!

http://oia.krakow.pl/storage/20160518_Lider_Nauk_Farmaceutycznych_III_Laureaci_s.jpg http://oia.krakow.pl/storage/20160518_Lider_Nauk_Farmaceutycznych_III_Scientia_Nobilitat_s.jpg

Lider Nauk Farmaceutyczny III edycja (pdf)
XV Dzień Polskiej Farmacji (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot16
maj
2016

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów

– komunikat

Ustawa wprowadzająca bezpłatne leki dla seniorów – zapisy postulowane przez Naczelną Radę Aptekarską zostały uwzględnione w zakresie zasad wydawania zamienników leków refundowanych – szczegóły w załączonym komunikacie.

KOMUNIKAT (Naczelna Izba Aptekarska)

Ustawa z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw – Dziennik Ustaw, Rok 2016, Pozycja 652, Data ogłoszenia: 2016-05-12

Ustawa wchodzi w życie 12.06.2016 r.


Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot15
maj
2016

Wnioski o nadanie odznaczeń

Szanowne koleżanki i koledzy!
Uprzejmie proszę o zgłaszanie do kapituły wniosków o nadanie odznaczeń przyznawanych przez Okręgową Radę Aptekarską w Krakowie: „Zasłużony dla środowiska aptekarskiego Małopolski” oraz statuetka „Laur aptekarski”.

Wniosek powinien zawierać poniższe dane wraz z krótkim uzasadnieniem uwzględniającym aktywność zawodową i pozazawodową kandydata.

- Nazwisko i imię kandydata
- Miejsce pracy (w wypadku pozostawania w stosunku pracy)
- Stanowisko

- ukończona uczelnia (rok)
- data rozpoczęcia pracy (rok uzyskania prawa wykonywania zawodu)
- posiadane specjalizacje, tytuły naukowe, dodatkowe kwalifikacje, wyjazdy na staże zagraniczne itp.
- krótki przebieg pracy (wymienić gdzie?)
- przeszły i obecny status jako aptekarza (właściciel, kierownik itp.)
- czy miał(a) pod opieką stażystów, praktykantów
- czy prowadził(a) zajęcia ze studentami lub uczniami szkół policealnych ( podać nazwę uczelni lub szkoły)
- praca na rzecz Izby Aptekarskiej
- delegat na zjazdy Aptekarzy (okręgowe, krajowe) od kiedy
- pełnione funkcje w Izbie Aptekarskiej (jakie?), prace w komisjach, sądzie, rzecznik itp.
- praca na rzecz innych instytucji
- przynależność/aktywność w PTFarm lub innych towarzystwach i stowarzyszeniach naukowych
- inne zainteresowania poza farmacją
- zainteresowania/pasje pozazawodowe, aktywność w dziedzinie sportu, kultury, praca społeczna nie związana z zawodem
- Imię i nazwisko osoby zgłaszającej i podpis

Wnioski mogą być przekazane:
osobiście do biura izby,
drogą pocztową na adres izby: Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie, 30-382 Kraków, ul. Kobierzyńska 98/68
mailem – na adres: biuro@oia.krakow.pl
faksem na numer: 12-264-25-09

Wnioski prosimy składać do 31.07.2016 r.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot13
maj
2016

Zaproszenie na konferencję naukowo-szkoleniową Ikona pliku typu pdf

Kraków, 11.06.2016r. (sobota, godz. 09.00 – 15.15)

Edukacja i Medycyna zaprasza na konferencję naukowo-szkoleniową:
ROLA FARMACEUTY W PROCESIE LECZENIA PACJENTA.
Konferencja odbędzie się w Krakowie – 11.06.2016r. (sobota, godz. 09.00 – 15.15) Hotel Park Inn by Radisson, ul. Monte Cassino 2.

Kurs: „Opieka farmaceutyczna w cukrzycy. Część I” zostanie zakończony testem sprawdzającym wiedzę uczestników, którego pomyślne zaliczenie umożliwi uzyskanie 4 punktów edukacyjnych „twardych“ w ramach szkoleń ciągłych.
Za uczestnictwo w pozostałych wykładach przewidziane są 4 punkty edukacyjne „miękkie” w ramach szkoleń ciągłych farmaceutów, wpisywane na podstawie listy obecności.

Szczegóły w załączniku:
agenda konferencji dla farmaceutów (pdf)04
maj
2016

Dot. godzin pracy aptek podczas ŚDM

W załączeniu korespondencja dotycząca godzin pracy aptek podczas Światowych Dni Młodzieży w dniach 26 lipca – 1 sierpnia br.

pismo Biura ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa (pdf)
pismo Prezes ORA w Krakowie (pdf)

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot23
kwiecień
2016

Zespół ekspertów zawodów medycznych Ikona pliku typu pdf

http://oia.krakow.pl/storage/20160423_zespol_ekspertow_s.jpg
Szanowni Państwo,
w załączeniu informacja prasowa dotycząca I posiedzenia Zespołu ekspertów zawodów medycznych. Do Zespołu zaproszeni zostali przedstawiciele zawodów medycznych – Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Naczelnej Rady Aptekarskiej (mgr farm. Barbara Jękot), Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Informacja prasowa (pdf)

[ ZDJĘCIA ]

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara Jękot19
kwiecień
2016

25-lecie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie

http://oia.krakow.pl/storage/logo_izba_aptekarska_dobre.jpg
Szanowne Koleżanki i Koledzy Farmaceuci!

19 kwietnia 1991 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił Ustawę o izbach aptekarskich. Wejście w życie ustawy zapoczątkowało tworzenie samorządu aptekarskiego. Na mocy ustawy, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołał Komitet Organizacyjny Izb Aptekarskich, który miał za zadanie zwołanie pierwszych zjazdów tymczasowych izb aptekarskich oraz pierwszego Krajowego Zjazdu Aptekarzy.
W dniu dzisiejszym rozpoczynamy obchody 25-lecia Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, które zostaną zakończone uroczystą Galą Jubileuszową 23 października 2016 roku w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Krakowie
mgr farm. Barbara JękotArchiwum (aktualności)

2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008