biuro@oia.krakow.pl

Okregowa Izba Aptekarska w Krakowie

Okręgowa Izba Aptekarska

w Krakowie

Powstał Ogólnopolski Związek Zawodowy Farmaceutów Szpitalnych (OZZFS).

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

9 kwietnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XXIV. Międzynarodowy Kongres Otwartego Systemu Ochrony Zdrowia "Lecznictwo Szpitalne - Druga Linia Ochrony na Platformie OSOZ".

Mając na względzie integrację środowisk ochrony zdrowia i farmacji wokół wyzwania jakim jest transformacja technologiczna i organizacyjna ochrony zdrowia oraz farmacji, serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.

Planujemy łącznie 10 sesji tematycznych  w tym sesję dla farmacji szpitalnej oraz liczne dyskusje. Forum uświetni uroczysta Gala Liderów Ochrony Zdrowia wraz z koncertem "Wieczór wiedeński" w siedzibie NOSPR, podczas której poznamy laureatów tegorocznej edycji prestiżowego Konkursu Liderów Ochrony Zdrowia.

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

Od 1 kwietnia 2019 roku wchodzi ZSMOPL, w związku z tym uprzejmie informuję, że wysyłałem do Ministrów Zdrowia (Bartosz Arłukowicz, Konstanty Radziwiłł, Łukasz Szumowski) pisma dotyczące nielegalnego wywozu leków z Polski. Podkreślam, że problem wywozu leków z Polski przestanie istnieć tylko wtedy jeżeli ten proceder przestanie być opłacalny. Dlatego jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wprowadzenie dla pacjentów - niskich cen efektywnych uzyskanych za pomocą instrumentów dzielenia ryzyka, natomiast dla eksportu - wysokich cen urzędowych. Może tego dokonać podległa Ministrowi Zdrowia Komisja Ekonomiczna, która negocjuje ceny z firmami farmaceutycznymi.  Innymi słowy klucz do skutecznego zlikwidowania tego procederu jest w rękach Ministra Zdrowia. Zasadne jest zatem następujące pytanie: dlaczego żaden z Ministrów Zdrowia nie skorzystał z tego klucza?

Szczegóły znajdują się w załączniku.

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

W związku z brakiem cefalosporyn w załączniku przekazuję pismo do Ministra Zdrowia wystosowane przez Prezesa Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej oraz propozycje antybiotykoterapii alternatywnej dla cefalosporyn opracowane przez zespół ekspertów z mikrobiologii lekarskiej.

Pozdrawiam,
Walenty Zajdel
– Przewodniczący Komisji ds. Aptek Szpitalnych

Rosnące wyzwania w kwestii zarządzania placówkami medycznymi?

Potrzeba innowacji w zakresie farmakoterapii?

 

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem" !

 

To już druga edycja konferencji dotyczącej farmacji klinicznej, tym razem pod tytułem „Farmaceuta na oddziale szpitalnym: optymalizacja opieki nad pacjentem". Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 marca 2019 r. w nowoczesnym budynku Wydziału Farmaceutycznego z O. Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Podstawowym celem konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum umożliwiającego debatę na temat sposobów zwiększania skuteczności i bezpieczeństwa leczenia farmakologicznego ze szczególnym uwzględnieniem roli jaką może w tym procesie odegrać farmaceuta. Wydarzenie pozwoli na wymianę wiedzy i doświadczeń w zakresie takich zagadnień jak: optymalizacja procesu leczenia, miejsce farmaceuty klinicznego na oddziale oraz związane z tym korzyści ekonomiczne, edukacja interprofesjonalna, farmaceuta kliniczny a oczekiwania lekarzy, pielęgniarek i obawy dyrektorów szpitali, aspekty prawne dotyczące pracy w szpitalu.

 

Konferencja organizowana jest przez Katedrę i Zakład Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu Ośrodek Badawczo-Rozwojowy oraz Medicines Optimisation Innovation Centre (MOIC) z Irlandii Północnej. Gośćmi będą m. in. Prezydent Europejskiego Towarzystwa Farmacji Szpitalnej – dr. n.farm. Petr Horak czy specjalistka z zakresu prawa medycznego i farmaceutycznego – dr hab. Agnieszka Zimmermann. Przedstawiciele European Connected Health Alliance, które łączy 78 krajów i ponad 4,4 miliona ludzi, zaprezentują rozwiązania dla wyzwania WHO dotyczącego bezpieczeństwa pacjenta. Przewidywane jest również wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia. Z kolei współorganizatorzy z Wielkiej Brytanii podzielą się z nami wieloletnim doświadczeniem z zakresu farmacji klinicznej oraz przedstawią innowacyjne rozwiązania z zakresu optymalizacji procesu terapeutycznego. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z licznych warsztatów, a za udział w wydarzeniu zostaną przyznane punkty edukacyjne.

 

Wydarzenie skierowane jest nie tylko do farmaceutów, ale także lekarzy, przedstawicieli innych zawodów medycznych, osób zarządzających placówkami medycznymi oraz studentów i doktorantów. Pełny program konferencji znajduje się na stronie internetowej wydarzenia.

 

Więcej informacji można znaleźć na:

www.konferencje.umed.wroc.pl/farmaceutanaoddziale

www.facebook.com/farmaceutanaoddziale

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Informacje dotyczące MOIC:

http://www.themoic.com

 

Pobierz bezpłatny e-book na temat dyrektywy fałszykowej

i dowiedz się krok po kroku jak właściwie weryfikować leki od 09.02.2019 roku

 

Od dn. 09.02.2019 r. zacznie obowiązywać tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Tym samym między innymi apteki szpitalne, ogólnodostępne,  hurtownie będą zobligowane do weryfikacji autentyczności pochodzenia leków przed ich podaniem lub wydaniem pacjentowi. Będzie to dotyczyć wszystkich produktów leczniczych przeznaczonych do użytku dla ludzi wydawanych na receptę (z nielicznymi wyjątkami) oraz niektórych produktów leczniczych OTC – Omeprazol w dwóch postaciach.

 

- Chcesz poznać regulacje prawne i zobowiązania jakie spoczywają na Twojej placówce w myśl unijnego rozporządzenia?

- Chcesz wiedzieć jak postępować na etapie całego procesu weryfikacji leków?

- Chcesz, aby Twoja codzienna praca, po wejściu w życie unijnej dyrektywy, była zautomatyzowana i odpowiadała wszelkim wymogom prawnym?

 

POBIERZ BEZPŁATNY E-BOOK NA TEMAT DYREKTYWY FAŁSZYKOWEJ ->> www.lideo.tech/swal

 

Poradnik pt. „Dyrektywa Fałszywkowa. Wytyczne implementacji dla polskiego systemu ochrony zdrowia | szpitalnictwa”, powstał dzięki firmie Lideo S.A., dostawcy rozwiązań informatyczno-technologicznych na rynku medycznym - pod redakcją naukową dra Piotra Merksa i Zespołu Redakcyjnego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Z E-BOOK’A poznasz m.in.:

  • Zakres i podmioty zobligowane do weryfikacji leków.
  • Konsekwencje omijania Dyrektywy Fałszywkowej.
  • Wytyczne w momencie wykrycia sfałszowania leku.
  • Finansowanie wdrożenia odpowiedniego systemu IT.
  • Zobowiązania w implementacji rozporządzenia do polskich szpitali i aptek.
  • Korzyści z wdrożenia dyrektywy.
  • Wytyczne regulacji prawnych w polskich warunkach szpitalnictwa.
  • Procedury autentyfikacji, wycofania leków z aptek i wytyczne w momencie podania pacjentowi.
  • System weryfikacji autentyczności leków.

 

E-BOOK dostępny jest tutaj ->> www.lideo.tech/swal

Szanowni Państwo,

Z upoważnienia Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Pani Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej poniżej przekazujemy komunikaty Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Farmaceutycznego dotyczące obowiązku serializacji.

Prezes ORA w Krakowie, dr Barbara Jękot

SKŁADKI CZŁONKOWSKIE

AKTUALNOŚCI

OGŁOSZENIA

DO POBRANIA

KONTAKT